שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

נולד לרקוד: על רקדן ההוֹרָה, ההיא עם ה-היי

יואל משה רון נולד ב-1933 בי-ם, ובתקופת לימודיו הצטרף ללהקת סטודנטים ורקד הורה עד גיל 74. ב-2005 זכה בתואר 'יקיר י-ם למחול' אך בשנה שעברה הלך לעולמו. ריקוד לזכרו

יואל משה רון, בנם של שושנה ועקיבא קרביצקי, עליו נסבה הכתבה משבוע שעבר היה כישרוני ואיש חברותי. הוא כבר לא איתנו אבל אצל בנו, איתן, ובין תצלומיו של סבא עקיבא מצאתי הרבה שמחת חיים.

 

משה נולד בירושלים ביולי 1933. בגיל חמש, ערב מלחמת העולם השנייה, נסע עם אמו ואחיו חיים בן ה-9 לביקור קרובי המשפחה בבריסק (פולניה דאז), וברגע האחרון הצליחו לחלץ עצמם מפולין אליה פלשו הגרמנים, ולשוב לארץ. משה למד בגימנסיה העברית ומוריו שם, טוכמן וקלעי, הקנו בו את אהבת המקצעות הריאלים.

 

הוא שיחק כדורסל בקבוצות הנוער והבוגרים של הפועל ירושלים, התגייס לצה"ל אחר מלחמת העצמאות ולאחר השירות הצבאי למד באוניברסיטה העברית כלכלה וסטטיסטיקה.

 

בתקופת הלימודים באוניברסיטה הצטרף ללהקת הסטודנטים ומאז, שנות ה-50, ועד גבורות - רקד. בחוגים, בסגנונות ובלהקות יצוגיות שונות (האחרונה בגיל 74), והכל תמיד לצד העבודה. בשנת תשנ”ה זכה בתואר 'יקיר ירושלים למחול'. לפני שנה הלך מאיתנו משה והשאיר את אלמנתו, עידית, ובניו איתן, בועז ויואב ומשפחותיהם.

  

אני מסתכל בתצלומים והם נראים כאילו לפני מאה שנים: הורה, לבוש פשוט, ואתה רואה כמה שמחה יש בלב. היה גם הקסם של יציאה לחו"ל, איזה סטודנט היה יכול להרשות לעצמו אז טיול בחו"ל? אבל דרך להקת ייצוג מישראל, הצליחו.

 

נביא לזכרו מבחר תצלומים מאלבומו עם להקת הסטודנטים חבריו בשנות החמישים.


1. עיריית ירושלים, המחלקה לנוער ספורט וחברה הקימה את "אגודת הורה", חבורת צעירים שאהבו מחול


2. ירושלים, אגודת הורה. 'מקפץ על ההרים מדלג על הגבעות'


3.


4.


5. ביום העצמאות של שנת 1958 הופיעה להקת הריקוד בפריז. ריקוד דבקה-רפיח: מוביל יונתן כרמון, אחריו משה רון. המתופף-רן אלירן


6. גם דוד בן גוריון בא להופעת הריקוד בירושלים (לידו, בחור הדומה לגארי ברטיני)


7. 1960, יוצאים להופעה בחו"ל: ועידת ארגון הסטודנטים הבינלאומי (המערבי) בשוויץ. גם בשדה התעופה לוד מפזזים הורה


8. תצלום קבוצתי לפני העלייה למטוס (אווירון דווד). בקבוצה: אלי בן ישראל, דרור בן דב, אפי נצר, תמי, חיים ברנזון, משה רון, יאיר בן שלום


9. משוויץ יצאה להקת הריקוד לצרפת לפסטיבל היין בדיז'ון, עם המוביל הלאומי, אל-על


10. ביקור במרתף יין בדיז'ון-צרפת. כתב העיתונאי נתן דונביץ במדורו "כוכבים ומזלות": "....שתי להקות סטודנטים - מהאוניברסיטה בירושלים ומן הטכניון בחיפה - ערכו לאחרונה מסע ריקודים באירופה....הלהקה השתתפה בפסטיבל היין בדיז'ון שם זכתה בפרס השני מבין שלושים להקות שהשתתפו. ברוטרדם ערכה הלהקה תשעה מופעים תוך ששה ימים והמשטרה התערבה קצת כדי שהקהל ההולנדי לא יפרוץ לאולם מתוך סקרנות לדעת כיצד רוקדים הישראלים"


12-11. הופעה באירופה, 1960


12.


13. מלפנים ומימין: אלי בן ישראל,משה? מאחור: לא ידוע, לא ידוע, אהרון דויטש, אורי כהן. (ואתם המזהים, השלימו את השמות החסרים)


14. שיט שיזוף


15. "בחוצות הכרך" (מעניין איזה פתרון נתנו לנשים?)


16. קבוצת הרקדנים, נראים בתצלום הקבוצתי: אהרון, אורי, ישראל, דן בירן (הגבוהה), מיכה ספירא, חיים ברנזון, משה תקומי, עדה, רעיה, ניצה שפירא, תמי שטרן, דרור משה, עופרה


17. דרור משה עם נעמי, מאחור על האקורדיאון- דן בירן


18. הלהקה עם כל אנשיה

 

  • תודה לרותי כהן שהייתה בלהקה, על עזרתה בזיהוי הנראים בתצלומים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א. משה (קרביצקי) רון בבחרותו, שנות החמישים
ב. שרה (הלפמן) אהרונסון, מרקדניות הלהקה
ג. משה רון ורעיה
ד-ה. תצלומים מההופעות באירופה 1960
ה.
ו. ריקוד חסידי
ז. משה רון ונילי שקד
מומלצים