שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שלמה ארצי: "זו כן המחאה שלנו"

  שלמה ארצי מצטרף למחאת האוהלים - יופיע בעצרת שתיערך מול קריית הממשלה בתל-אביב. בתוכניתו בגלי צה"ל התייחס לנושא: "לנו כבר יש דירה, אבל זו המחאה שלנו". עוד יופיעו בעצרות: יהודית רביץ וריטה בתל-אביב, אתניקס ומוש בן ארי בירושלים

  שלמה ארצי מתגייס למחאת האוהלים: הזמר יופיע מחר (שבת) בעצרת המונית בתל-אביב, שבה יקחו חלק גם הזמרות ריטה ויהודית רביץ. היום (ו') ארצי התייחס לנושא בדרכו שלו בתוכנית הרדיו שלו "שבוע שבוע" בגלי צה"ל.

   

  "הגיבורה הבלתי נראית של המחאה היא חלוצת האוהל הראשון, שאמרה לדפני 'יאללה, אני אביא את האוהל'. בשביל צעד קטן כזה צריך אומץ. אחר כך תמיד יגיעו אלו שמלכלכים, אלה שינסו לקלקל את המסיבה", אמר ארצי. "בסוף, שלא כמו בימי המהפכות ההן, זה לא מה שאמרו ברל או ז'בוטינסקי - זה מה שאומרים אנחנו, מהמזרח התיכון. אנחנו הערבוב, אנחנו הדיבוב, אנחנו השכתוב של העולם הישן ההוא, וזה מה שעושה את ההבדל בשאריות האידיאולוגיה שנותרה. אי שם בערוץ 10 מתרחש ריאליטי ובו מישהו מחפש כלה. אבל הריאליטי האמיתי הוא ברחובות".

   

  מחאת האוהלים - הסיקור המלא ב-ynet:

   

  "עבר לי בראש שכל המאהלים האלה הם אולי ביטוי לכל האימונים שערך הדור שלהם בטיולים ובמסעות לצפון הודו ודרום אמריקה", המשיך ארצי. "היכולת של הדור הזה לחיות בתנאים כאלה באוהל, בערך כמו בגואה או באיזה ג'ונגל מחורבן בצפון אמריקה, וגם ליהנות משיא הריאליטי של החיים, נותנת להם גם את הכוח להישאר שם להפגין וליהנות מזה... אני מקנא".

   

  ארצי מצטרף לשורה ארוכה של אמנים בולטים שהחליטו לתת את דעתם על מחאת הדיור ולתמוך בה. בין היתר, הופיעו עד כה במאהל ובעצרות השונות ברי סחרוף, יהודה פוליקר, חמי רודנר, דן תורן, הראל סקעת, איל (קוואמי) פרידמן ועוד רבים.  

   

  "כשלפטריק עלה שכר הדירה, נזרעו זרעי המהפכה"

  ארצי המשיך וסיפר על גלי האתר סיפור אישי על חברו ושותפו המוזיקלי באלבומו החדש, פטריק סבג. "הוא היה הראשון שיידע אותי שעלולה לפרוץ מהפכה", אמר, "הכל התחיל כשמשכיר הדירה של פטריק ומשפחתו החליטו באופן שרירותי להעלות להם את סכום השכירות. מסכום אחד שלא יאמן לסכום אחר שלא יאמן. זה היה בבוקר, היינו באולפן ופטריק סיים שיחת טלפון ובלע את הרוק. בהתחלה ראיתי שהפנים שלו מתכרכמות וכמו שוכר דירות שקט ולא צייצן הוא שתק. למרות שלפטריק יש כובע מצחייה של פידל קסטרו על הראש, הוא לא מנהיג מהפכות חברתיות.


  שלמה ארצי. "מול המשכיר החלה המהפכה" (צילום: אדי ישראל)

   

  "'מה קורה?' שאלתי אותו כשראיתי שנפלו פניו באותו יום. 'אני לא עומד בתשלום כזה, וחוץ מזה', הוא אמר, 'זה לא מוסרי'. אופס. נדלקה אצלי נורת הציניות ושאלתי אותו בעצבים מה לא מוסרי בלבקש ממך יותר כסף. הוא אמר: 'משכיר הדירה קולט שאין לך ברירה אז הוא עובד על שיטת כמה שיותר. אנחנו חיים בחברה אנושית ולא יתכן שאדם שקולט את מצוקת הדיור ינצל את זה בציניות וירים את הסכום מתי שמתחשק לו, אני לא יכול לעמוד בזה', השיב.

   

  "פטריק בן 40, נשוי ואב לשלושה. יוצא העיר אשדוד, בן למשפחה מרוקנית מפוארת ובעיקר ישראלי לתפארת מדינת ישראל. הוא שותף שלי לעבודה, חבר שלי לשיחות נפש והתלבטויות. פטריק, שלא יהיה ספק, מרוויח בכבוד למחייתו. הוא ממש לא מסכן, הוא גר בפרברי תל-אביב עם אישתו והילדים. נשבע לכם שבמשך חודש, פניו של פטריק היו נפולים. הוא ניצל כל הפסקת סיגריה כדי לחפור למזכיר הדירה שלו כדי שירד מהסכום ומהעץ עליו טיפס. הוא חיפש דירות ברחבי השכונה בגלל בית הספר והגן של הילדים, אבל משכיר הדירות התעקש על הסכום.

   

  "הזמן לא הביא שום פתרון. בסוף, בשקט בשקט, בתחילתו של קיץ, קיפל פטריק סבג את הפלאפון הלוחמני שלו ונכנע. הוא שילם מה ששילם והוא ואישתו והילדים נשארו לגור באותה הדירה בסכום יותר גבוה, ואנחנו חזרנו להקליט.

   

  "השבוע, הוא אומר לי: 'אתה זוכר? אתה זוכר את אותו השבוע? בגלל הימים ההם אני הולך כל ערב לאוהלים ברוטשילד כדי להזדהות איתם, לזכר הימים הטרופים והמטורפים שעברתי אז', הוא אמר. ואני שלמה, שבאמת מזמן לא שוכר דירות חשבתי ששם זה התחיל - בשיחות הטלפון עם משכיר הדירה שלו, שם נזרעו זרעי המהפכה. בתוך הלב הנעלב של פטריק סבג, שהיה דומה ללב הנעלב של הרבה כמוהו, בני דורו מכל הסוגים ומכל המפלגות, מכל המינים והישובים בארץ. שם, מול המשכיר שהעלה לו את שכר הדירה וקיצר לו יחד עם זה את הכיף של הכבוד לחיות את החיים הלא פשוטים במדינת ישראל 2011, החלה המהפכה".

   

  "זו כן המחאה שלנו"

  ארצי סיכם והקריא את מילותיו מדף, כשהפעם דיבר על חייו שלו: "'זו לא המחאה שלנו', לחשתי לה בהתחלה. 'למה?' היא שאלה. 'כי לנו כבר יש דירה ואנחנו באמת כבר לא עשוקים ונעשקים'. 'זה לא חשוב', היא אמרה, 'נשארים כאלה כל החיים - עשוקים ונעשקים'. נזכרתי לפתע גם בגלעד שליט, שנעשק מהוריו. ובימים שחיפשתי לשכור דירה בנעורי, כשהייתי נעשק בנעורי, ובילדי מחפשי הדירות. 'אז זו כן המחאה שלנו', אמרתי... לא היה בפי אפילו שמץ מחאה, רק אנחת הזדהות כבדה עם החולשה שבתוכי".

   

  כאמור מחאת הדיור ממשיכה והאמנים ממשיכים להשמיע את קולם: ארצי, יהודית רביץ וריטה יגיעו מחר אל העצרת בתל-אביב. ההפגנה תצא מכיכר הבימה דרך רחוב מרמורק, אבן גבירול ומשם לקפלן. הבמה עליה יופיעו האמנים תעמוד ברחוב קפלן פינת דוד אלעזר, ליד שער דוד בקריה.

   

  בשבוע שעבר צעדו כ-150 אלף איש בצעדות ועצרות שונות ברחבי הארץ. תחת הכותרת "הממשלה התנתקה מהעם", מצפים מובילי מאבק הדיור למספר גדול עוד יותר של מפגינים מחר, ומקווים להפוך את ההפגנה בתל-אביב לגדולה ביותר בהיסטוריה מדינת ישראל. במקביל יתקיימו עצרות בערים שונות: ירושלים (שם יופיעו אתניקס ומוש בן ארי), הוד השרון, אשקלון, אילת, צומת העוגן, דימונה וצמח.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלמה ארצי. "הריאליטי האמיתי הוא ברחובות"
  צילום: דודו אזולאי
  לאתר ההטבות
  מומלצים