שתף קטע נבחר

שיבא: המחשב יתריע על מינון יתר של תרופות

תוכנה שהותקנה בבית החולים שיבא מזהה טעויות במרשמי תרופות ובהן מינון יתר, טיפולים כפולים ותגובות בין תרופות ומתריעה בפני הרופא על הסכנה. על פי ההערכות, בארץ מתים מדי שנה כ-1,850 אנשים בשל טעות במתן תרופה

מערכת חדשה ומתקדמת לזיהוי טעויות שנפלו במרשמי תרופות נכנסה לשימוש במרכז הרפואי שיבא. מערכת ה-SafeRx שפותחה על ידי חברת Clinicode מספקת לרופא התראה מיידית ביחס לטעויות שונות שעלולות להתרחש במרשם תרופה. מטרת המערכת לשפר את איכות הטיפול תוך מניעת סיכון יתר של החולים במתן טיפול תרופתי.

 

 

המערכת מאפשרת סיווג של טעויות תרופתיות לשלושה סוגים: מינון עודף, אינטראקציות בין-תרופתיות וטיפולים כפולים, והיא מתממשקת לתיק החולה הממוחשב.

 

בתהליך פיתוח התוכנה, שבו לקח חלק צוות היגוי של בית החולים, היא הותאמה למחלקות השונות בבית החולים. התוכנה מתריעה בפני הרופא על טעות במינון התרופה, מאפשרת לו לתקן את הטעות ואף מעדכנת אותו בהמלצות על פי המקובל בטיפול הספציפי הניתן.

 

התוכנה כבר פועלת באופן מלא בכל המחלקות הפנימיות בשיבא, בטיפול נמרץ כללי מבוגרים וילדים, בטיפול נמרץ לבבי ילדים ובמחלקות האשפוז הפסיכיאטריות. מספטמבר היא תתחיל לפעול גם במחלקות האונקולוגית, הנירולוגית וכירורגיה פלסטית. על פי הצפוי עד יוני 2012 תופעל המערכת בכל מחלקות בית החולים הכללי והשיקומי.

 

יש לציין כי התראות שונות בפני מינוני יתר, אלרגיות של המטופל לתרופה או תגובות מסוכנות בין תרופות שונות שמקבל המטופל קיימות גם בחלק מקופות החולים. גם בפני הרוקחים בבתי המרקחת של רשתות הפארם מתקבלות התראות דומות על חשש לטעות במרשם. הרוקח רשאי שלא לנפק תרופה אם המינון שרשם הרופא חרג מהמותר או שהיא עלולה לגרום לפגיעה בחולה עקב תגובה עם תרופות אחרות שהוא נוטל.

 

טעויות במתן תרופות הן נקודת תורפה של עולם הרפואה המערבי. על פי מחקרים מהשנים האחרונות, מדי שנה מתים מעל 40 אלף אמריקנים כתוצאה מטעויות במתן תרופות בבתי החולים - מספר המתקרב למקרי התמותה מתאונות דרכים או מסרטן השד שם. מחקר אחר שנערך ביוטה שבקולורדו גילה כי אחד מכל 25 מאושפזים בבית החולים סובל מטעות במתן תרופה, ובעשירית מהמקרים גורמת הטעות למותו של המאושפז.

 

על פי מחקר שבוצע בבית החולים בני ציון בחיפה, נעשות מדי יום כ-350 טעויות מרשם בבתי החולים בישראל. על פי האגף להבטחת איכות במשרד הבריאות, מתוך כמיליון ומאתיים אלף אשפוזים בשנה בישראל, מתים כ-1,850 אנשים מדי שנה עקב טעות במתן תרופה.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
בבתי החולים בישראל נעשות מדי יום כ-350 טעויות מרשם
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים