שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ

רשמית: תעריפי החשמל יעלו ב-9.89%

מליאת רשות החשמל אישרה את העלאת התעריפים, על רקע השיבושים באספקת הגז המצרי. העדכון ייכנס לתוקפו ביום א'. תעריף החשמל אמור היה לעלות בהיקף חד יותר של 19.1%, אולם ההתייקרות התמתנה בעקבות הורדת מיסוי הסולר

מליאת רשות החשמל אישרה היום (ב') את העלאת תעריפי החשמל למגזר הביתי בשיעור של8.96%. תעריף החשמל הממוצע יעלה בשיעור של כ-9.89%. העדכון ייכנס לתוקפו ביום ראשון הקרוב, 14 באוגוסט. רשות החשמל, האחראית על קביעת תעריפי החשמל במשק, כינסה אחר הצהריים תדרוך עיתונאים שהועבר בשידור חי ב-ynet.

 

 

תעריף החשמל אמור היה לעלות בהיקף חד יותר של 19.1%, אולם ההתייקרות התמתנה לאחר ששר האוצר חתם אתמול על צו להורדת המיסוי על הסולר המשמש לייצור חשמל.

 

מרשות החשמל נמסר, כי מדובר בהתייקרות ראשונה לאחר שורת הוזלות שנרשמו בשנתיים האחרונות ושהביאו להוזלה מצטברת של 12.5% בתעריפי החשמל. הסיבה להתייקרות היא השיבושים באספקת הגז ממצרים שמחייבים את חברת החשמל להשתמש בסולר במקום בגז.

 

בהודעת רשות החשמל נמסר, כי תעריף החשמל בישראל נותר מהנמוכים בקרב מדינות הOECD. בעקבות ההתייקרות הנוכחית יחזרו תעריפי החשמל לרמתם לפני כ-5 שנים (בשנת 2007).

 

יו"ר רשות החשמל, אמנון שפירה, אמר: "בחודשים האחרונים ניהלנו קרב בלימה אינטנסיבי כנגד עליית מחירי החשמל-שהיא מחויבת המציאות. אזכיר לכולנו שלפני שנתיים פעלנו להורדת מחירי החשמל ב-12%, וזאת למרות לחצים גדולים מצד בעלי אינטרס שונים.

 

"השנה, לקראת עדכון התעריפים הבנו שיש דברים שאינם בשליטתנו, בעיקר התייקרות הדלקים בעולם, וישנם מרכיבים שניתן להשפיע עליהם. על כן, פעלנו בחודשים האחרונים בכדי לגרום לממשלה לשתף פעולה ולהירתם למען מיתון העלייה המחויבת. אני שמח שהמהלך שלנו הצליח, ושהממשלה נרתמה והשרים, כל אחד בתחומו פעלו על מנת לצמצם העלייה.

 

"אנחנו כרשות החשמל, מחויבים לשמירה על הצרכנים ויחד עם זאת לשמירה על החוסן הפיננסי של חברת החשמל אשר מצבה הכלכלי מחייב יציבות ואסור לתת לה לקרוס. הצלחנו למנוע את העלייה הדרמטית ולהביא לעליית תעריפים מתונה בסך 9.8%".

 

השרים נאבקו על הקרדיט

במהלך היום קיימה רשות החשמל דיונים כדי לקבוע את התעריפים הסופיים, לנוכח החלטת שר האוצר, יובל שטייניץ, אתמול להפחית את המיסוי על הסולר המשמש לייצור חשמל. 

 

עד אתמול היתה אמורה להיות ההתייקרות בהיקף של 20%, אבל האווירה הציבורית בצל המחאה על יוקר המחיה, גרמה לשרים לעשות מאמץ של הרגע האחרון למתן את ההתייקרות. על רקע הלחצים, חתם השר שטייניץ על צו שמוריד ב-69% את המס על הסולר שמשלמת חברת החשמל, משיעור המס על הסולר שמשלמים הנהגים לשיעור הנהוג בתעשייה. הקלת המס הורידה את ההתייקרות הצפויה לכ-12%.

 

לאחר פרסום ההחלטה נאבקו השרים ביניהם על הקרדיט: שר האוצר טען שהורדת המס הייתה יוזמה שלו ואילו השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, טען שהוא פנה לשטייניץ כבר לפני חודש וחצי וביקש להוריד את המס.

 

 

במשרד להגנת הסביבה הסבירו את שינוי הגישה: "לאחר בדיקה התברר כי הפעלת שתי יחידות קיטוריות באשדוד לא תביא לחריגה מתקני איכות האוויר. ההחלטה תאפשר מחד גמישות למשק החשמל, לספק את צרכי הציבור ולאפשר אספקת חשמל אמינה ויציבה, ומאידך לא יגרום לרמות זהום אוויר גבוהות מהמותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
תחנת הכוח בחדרה
צילום: ג'ורג' גינסברג
צילום: אבי פרץ
אמנון שפירה
צילום: אבי פרץ
מומלצים