שתף קטע נבחר

קנסות היציאה בוטלו - לא כל החברות זכרו

היום נכנס לתוקף החוק שאוסר על חברות התקשורת לגבות קנסות יציאה מלקוחות חדשים. מבדיקה עולה כי למרות החוק, בבזק הציעו הבוקר מסלולים עם התחייבות, ובאתר yes עדיין הופיעו חוזים עם קנסות. החברות מסרו כי הטעויות תוקנו

מהיום (ג') אין יותר קנסות יציאה ללקוחות חדשים שמצטרפים לחברות האינטרנט, טלוויזיה וטלפוניה. התיקון לחוק התקשורת, של משרד התקשורת וח"כ כרמל שאמה הכהן, עודכן אתמול ברשומות. כלומר, אם החלטתם להצטרף מהיום ואילך לחברת תקשורת, והחלטתם להתנתק מהחברה לפני תום תקופת ההתקשרות - תוכלו לעשות זאת ללא קנס. 

 

בדקנו אצל כמה מחברות התקשורת - האם נציגי השירות שלהן מודעים לחוק ומציעים ללקוחות חדשים אך ורק חבילות ללא התחייבות. ללקוחות קיימים, יש לציין, החוק יכנס לתוקף תוך שלושה חודשים, והחברות יוכלו לגבות מהם 8% מהחשבון החודשי כולל מס' החודשים שנותרו להתקשרות.

  

ברוב חברות התקשרת, נראה שהנציגים עודכנו. בשירות הלקוחות של 012 סמייל אמר לנו נציג מכירות של שיחות בינלאומיות: "מהיום, כל המסלולים ללא התחייבות. אין קנס יציאה ללקוח חדש". ב-HOT אמרה נציגת מכירות הטריפל ל-ynet: "אין יותר דבר כזה התחייבות".

 

גם נציג מכירות האינטרנט ב-013 נטוויז'ן ענה לשאלתנו: "נכון אין התחייבות. כל המסלולים שאנחנו מציעים הם מסלולים בלי קנסות". ובבזק בינלאומי נאמר למתקשר מפורשות: "לא, אין קנסות ואין התחייבות. עלי".

 

"אלה חבלי לידה"

לעומת כל אלה, היו גם חברות מעודכנות פחות, למשל בזק, החברה היחידה שהיתה בעד ביטול הקנסות. הבוקר נציגת מכירות בחברה הציעה מסלול עם התחייבות ואמרה: "לא, זה עוד לא נכנס אלינו. החוק הזה לא הגיע לבזק, לפי מה ששמעתי, זה ייכנס ממש בעתיד הקרוב".

 

באתר האינטרנט של yes, הופיע הבוקר מבצע עם 18 חודשי התחייבות, לכאורה בניגוד לחוק, אך בשיחה שערכנו לשירות הלקוחות של החברה, התברר כי הנציגים ידעו את החוק על בוריו.

 

ביררנו לגבי המסלול הבעייתי ושאלנו: "האם יש התחייבות"?. ונענינו בנחישות: "לא, כבר אין התחייבות. שר התקשורת העביר חוק וכל לקוח שמצטרף מעכשיו, מצטרף ללא קנסות יציאה". לשאלה מדוע באתר החברה המסלול מופיע עם התחייבות, נענינו: "אם יש מסלול כזה באתר הוא יוסר, כנראה לא עדכנו את האתר. אבל כפי שנאמר: גם במסלול זה אין התחייבות".

 

המסלול אכן הוסר מיד מאתר חברת הלוויין, מבלי שפנינו ישירות לחברה. אולם החוזים עם קנסות היציאה המנופחים שכעת הם נחלת העבר, עדיין מופיעים באתר. לזכותה של yes יש לציין כי רוב החברות לא טורחות להציג את החוזים באתר שלהן. מחברת yes מסרו ל-ynet כי גם החוזים יוסרו לאלתר מהאתר.

 

מבזק נמסר בתגובה: "בזק מיישמת את החוק החדש וכל לקוח שיתחבר מהיום לכל אחד ממסלולי החברה, יהנה ממסלול ללא קנסות (גם אם בטעות נאמר לו אחרת). חשוב לציין כי מדובר במהלך מורכב ואלו הם כנראה חבלי לידה. בכל מקרה, החברה מחוייבת לחוק וליישומו. אנו מתנצלים אם נפלה טעות".

 

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה כי "לאור מידע שהגיע למשרד התקשורת בעניין, המשרד פנה לחברת בזק, שהודיעה כי נציגי השירות שלה יעודכנו לאלתר והחוזים החדשים לא יכללו סעיף של קנסות יציאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מי מחברות התקשורת עדיין מציעה התחייבות?
צילום: Index open
מומלצים