שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: Shutterstock

  הפין סוטה שמאלה? 10 סימנים לבעיה באיבר המין

  אף גבר לא רוצה לחשוב שמשהו לא תקין באיבר המין שלו, אבל אין סיבה לסבול בשקט מנפיחות באשכים, כתמים על הפין או אפילו זקפה ארוכה מדי. לפעמים הסימנים המטרידים יכולים לאותת על מחלה אחרת הדורשת טיפול. אבחנו את עצמכם

  1. פין עקום

  יש גברים שיש להם סטייה מינית כלשהי, אך יש כאלה שיש להם סטייה ממשית באיבר המין שלהם. אף שעקמומיות הפין יכולה להיות עניין של אנטומיה בלתי תקינה בלבד, עקמת פין מולדת יכולה לעתים להצביע על מחלת פיירוני. במצב זה, גוש קשה או רבדים נוקשים המצטברים מתחת לעור הפין מאלצים אותו לסטות למעלה, למטה, לשמאל או לימין. 

   

  הכתבות הקודמות בסדרה:

   

  מחלת פיירוני יכולה לצוץ בן-לילה או בהדרגה ולפעמים גם עלולה לכאוב מאוד ולהקשות על קיום יחסי מין עד כדי חוסר יכולת לקיים יחסים. גברים רבים מתביישים בגלל מצב זה המתווסף ליתר בעיותיהם המיניות.

   

  מחלת פיירוני יכולה להיות תורשתית, אך בדרך כלל זהו סימן לטראומה פיזית של הפין, ככל הנראה בגלל פציעת ספורט או אפילו מיחסי מין נמרצים יתר על המידה. ייתכן גם שיהיה זה סימן לדלקת כלי הדם או הלימפה. כ-30% מהגברים הסובלים ממחלת פיירוני סובלים גם מהפרעות ברקמת החיבור. השכיחה בהן היא מחלת דופיטרן, התעבות בלתי תקינה של העור על כפות הידיים הגורמת להתעקלות האצבעות, בדיוק כמו הפין במחלת פיירוני.

   

  מחלת פיירוני נוטה לפגוע בגברים בגילים ארבעים עד שישים ושכיחה יותר אצל גברים לבנים. המטופל הטיפוסי הוא גבר מבוגר עם זקפות חלשות שמתעקש לקיים יחסי מין סוערים ותכופים (יותר מארבע פעמים בשבוע). החדשות הטובות הן שמחלת פיירוני יכולה להיעלם כפי שהופיעה. לעתים יש צורך בניתוח לתיקון הבעיה, בייחוד אם היא כרוכה בכאבים או גורמת בעיות בקיום יחסי מין.

   

  2. זקפה ממושכת

  ייתכן שהדבר יישמע כמו חלומו של כל גבר - או אישה - אך זקפה הנמשכת יותר מארבע שעות מבלי שיהיה לכך גורם מיני מעורר היא סימן לזקפה מתמדת, העלולה לגרום לאי-נוחות, למבוכה ואפילו לכאב. היא גם עלולה לגרום נזק תמידי לאיבר.

   

  זקפה מתמדת שכיחה מאוד אצל גברים הסובלים מאנמיה חרמשית; ואכן, כ-42% מהגברים הסובלים ממחלה זו סובלים גם מזקפה מתמדת בשלב זה או אחר בחייהם. באופן נדיר יותר ניתן למצוא זקפה מתמדת אצל גברים הסובלים מלויקמיה או ממלריה.

   

  זקפות ממושכות יכולות להיות תגובה לתרופות אנטי-פסיכוטיות מסוימות, כמו גם לתרופות אנטי-דיכאוניות ולתרופות לטיפול ביתר לחץ דם. שלא במפתיע הן גם יכולות להופיע כתגובה מוגזמת לתרופות כמו ויאגרה, ציאליס ולביטרה, המיועדות לטיפול באין-אונות. זקפה מתמשכת יכולה להצביע גם על הרעלת פחמן חד-חמצני, וכן על שימוש יתר באלכוהול, מריחואנה, קוקאין וסמים אחרים.

   

  נוסף על כך, היא יכולה להצביע על פגיעה או מחלה בעמוד השדרה, כמו גם על פציעה בפין. זקפה מתמדת נחשבת כמקרה חירום שאם לא מטפלים בה היא עלולה לגרום להצטלקות ולאין-אונות תמידית.

   

  3. כתמים על הפין

  כיב אדום או סגול שאינו מכאיב הצץ על הפין הוא בדרך כלל סימן אזהרה מוקדם לסרטן הפין, סוג נדיר של סרטן עור שמתגלה בעיקר אצל גברים שלא נימולו. עם התפתחותו של הסרטן מופיעים לעתים גם סימנים אחרים כמו פריחה אדומה והפרשה בעלת ריח מסריח או אפילו דימום.

   

  גברים שנדבקו בקונדילומה - נגיף הפפילומה באדם, אחת המחלות הנפוצות ביותר מבין המחלות העוברות במגע מיני, גם אצל גברים וגם אצל נשים - נמצאים בסיכון גבוה ללקות בסרטן הפין יותר מאשר גברים אחרים. גברים מעשנים, גברים הסובלים מאיידס או כאלה שקיבלו טיפולים נגד פסוריאזיס באמצעות אור אולטרה-סגול ובתרופה פְּסוֹרָלן נמצאים אף הם בסיכון גבוה ללקות בסרטן של הפין.

   

  4. נפיחות בשק האשכים

  נפיחות רכה בתוך שק האשכים היא לרוב דליות באשכים, שהן בעצם דליות בוורידים העוטפים את האשכים ודומות לדליות המצויות ברגליים. את הדליות מוצאים, בדרך כלל, באשך השמאלי (אם כי הן יכולות להופיע בשני האשכים). מגלים אותן ביתר קלות כשהגבר עומד והן נוטות להיעלם כשהוא בשכיבה. יש גברים המדווחים כי התחושה היא כאילו יש "שק מלא תולעים" בתוך שק האשכים שלהם.

   

  כ-15%-20% מהגברים סובלים מדליות באשכים והן שכיחות אצל גברים בגילים 25-15. אף שאין בהן כל עניין לדאגה הן יכולות להיות סימן אזהרה לחוסר פריון: לכ-40% מהגברים שסובלים מחוסר פריון יש דליות באשכים. סבורים כי דליות באשכים משבשות את תפוקת הזרע בגלל חימום אזור האשכים.

   

  נפיחות בשק האשכים יכולה להיות סימן של מיימת האשכים, הצטברות נוזלים סביב האשך שאינה גורמת כאבים, המתפתחת בדרך כלל אחרי גיל ארבעים. היא יכולה להצביע על פגיעה או על דלקת בשק האשכים. כמחצית מהתינוקות הזכרים סובלים ממיימת האשכים. נפיחות זו בשק האשכים נעלמת בדרך כלל ביום ההולדת הראשון.

   

  נפיחות בשק האשכים יכולה גם להצביע על דלקת חמורה של יותרת האשך, אותו צינור מסתלסל המאפסן את תאי הזרע ומסייע בהעברתם. דלקת זו נגרמת בדרך כלל בגלל מחלות המועברות במגע מיני, כמו כלמידיה או זיבה.

   

  5. נפיחות בעטרה

  אם העטרה בפין של הגבר נפוחה ייתכן מאוד שמדובר בדלקת העטרה, ואולי הוכחה לכך שאין הוא נוהג לשמור היטב על ההיגיינה הגופנית שלו. ייתכן שתהיה לו גם הפרשה בעלת ריח לא נעים. אם הגבר אינו נימול, הוא עלול לסבול מדלקת בעורלה.


  גברים שנדבקו בפפילומה בסקס - בסיכון גבוה לסרטן (צילום: Index Open)

   

  6. גוש באשך

  גוש שאינו מכאיב יכול להיות אולי רק סימן של כיסתת הזרע , צבר דמוי כיסתה של תאי זרע בתוך שק האשכים אך בצמוד ליותרת האשך. אך זה גם יכול להצביע על פציעה באשכים או על דלקת. גוש קשה ללא כאבים יכול להיות סימן של סרטן באשכים, ולמעשה זהו הסימן הנפוץ ביותר לכך.

   

  סימנים אפשריים אחרים כוללים כבדות או אי-נוחות בשק האשכים; כאב עמום במפשעה, בבטן או בגב; שדיים מוגדלים או רגישים למגע. אבל יש גברים המפתחים סרטן באשכים ללא סימנים גלויים לעין.

   

  סרטן אשכים הוא סרטן נדיר הפוגע בעיקר בגברים צעירים בגילים 34-15; לעתים נדירות מוצאים אותו אצל גברים מעל גיל ארבעים. הוא שכיח יותר אצל גברים שנולדו עם אשך טמיר, ולפעמים רואים נטייה תורשתית. גברים שנולדו עם תסמונת קליינפלטר נמצאים גם הם בסיכון גבוה לחלות בסרטן אשכים. החדשות הטובות הן שבגילוי מוקדם וטיפול, שיעור ההחלמה מסרטן אשכים הוא טוב למדי.

   

  כל הגברים, בעיקר אלה בגילים המועדים, צריכים לבדוק את עצמם אחת לחודש. הזמן הטוב ביותר להיבדק הוא אחרי אמבטיה או מקלחת חמה. כך בודקים:

  • הניחו את האגודל על קצה האשך. הניחו את האצבע ואת יתר האצבעות האמצעיות מתחת לאשך.
  • גלגלו את האשך בין האגודל ליתר האצבעות.
  • חפשו גושים קטנים אפילו בגודל של גרגיר אפונה.
  • אם אתם מוצאים משהו מדאיג גשו מיד להיבדק על ידי רופא.

   

  7. פליטת זרע אדומה

  פליטה אדומה מצביעה בדרך כלל על נוכחות דם בנוזל הזרע. הדם יכול להסתנן לשם מכל סוג של דלקת לאורך מערכת הרבייה. גברים שהתנסו פעם אחת בפליטה מעורבת בדם קרוב לוודאי שיתנסו בכך שנית. אף שאין כל סיבה לדאגה כשרואים סימן זה, עדיין קיים חשש קלוש שייתכן שמדובר בסרטן הערמונית.

   

  8. הפרשה מהפין

  כשמדובר בתוצרים הנפלטים מהפין ולא מתכוונים לנוזל זרע או שתן, קרוב לוודאי שזהו סימן מסגיר של מחלה שעוברת במגע מיני או כל דלקת אחרת. הפרשה מהפין היא, בדרך כלל, סימן לדלקת בשופכה, הצינור שדרכו יוצא השתן מהגוף - מוליך כמעט מושלם לכניסתם וליציאתם של חיידקים המגיעים ממקורות שונים.

   

  קשה להחמיץ הפרשות מהפין ולעתים קרובות קל לשייך להן את הגורם המחולל. למשל, הפרשה מסריחה, עכורה וסמיכה היא סימן ההיכר של זיבה.

   

  9. נפיחוֹת מהנרתיק

  נפיחוֹת נרתיקיות הן סימן לפעילות מינית: תנועת הדחיפה והחדירה ביחסי המין עשויה להחדיר אוויר לתוך הנרתיק והחוצה ממנו, בדיוק כמו במין אורלי. אבל תרגילים שונים כמו יוגה, למשל, עשויים אף הם לגרום לקולות המביכים הללו.

   

  אם יחסי מין אורליים גורמים לנפיחות נרתיקיות, אלצו את בני הזוג שלכן לשנות מיד את הטכניקה. אוויר החודר לתוך הנרתיק עלול לגרום לתסחיף של אוויר, העלול לסכן חיים. אם האישה הרה אזי גם חייו של העובר שלה נמצאים בסכנה.

   

  בדרך כלל נפיחות נרתיקיות הן חסרות ריח. אך אם הן מדיפות ריח חזק בלתי נעים זה יכול להיות סימן אזהרה המתריע על נָצוּר, קרע שנוצר בין הנרתיק למעי הגס. קרעים אלה - היכולים להתרחש תוך כדי לידה או בגלל מחלת קרוהן או כל מחלת מעיים אחרת - עלולים לגרום לזיהומים ולבעיות חמורות אחרות.

   

  10. הפרשה מהנרתיק

  הכמות והסמיכות של הריר הנרתיקי משתנה לכל אורך המחזור הנשי, כמו לכל אורך חיי האישה. לפני הביוץ הופך הריר הנרתיקי לצלול וצמיג. במשך ההריון חוסמת את תעלת צוואר הרחם כמות קטנה של ריר סמיך המוכר בכינוי הפקק הצווארי; כשהפקק משתחרר זה סימן ברור לכך שהלידה קרובה. כשהאישה מגיעה לגיל המעבר ורמות האסטרוגן שלה יורדות, מצטמצם גם ייצור הריר.

   

  לא זו בלבד שאין צורך לעשות שטיפות נרתיקיות אלא הן אפילו מסוכנות. השטיפה הנרתיקית עלולה לגרות את הרקמות העדינות של הנרתיק. ואלה התוצאות:

  • הנרתיק נשאר פתוח לדלקות, כמו מחלות המועברות על ידי יחסי מין, כולל איידס.
  • דלקת יכולה להיגרם בגלל שיבוש באיזון הטבעי של האורגניזמים בנרתיק.
  • חיידקים עלולים לעלות לכיוון איברי הרבייה ולגרום דלקות חמורות וחוסר פוריות. 

   

  מבלי להתייחס לכמות, ההפרשה הנרתיקית היא עניין תקין לגמרי. אך שינויים בלתי רגילים בסמיכות ובריח עלולים להצביע על צרות. למשל, הפרשה סמיכה ולבנה המתוארת לעתים כמו "גבינת קוטג'" היא סימן ההיכר של דלקת שמרים (פטרייתית) בנרתיק. קנדידה של הנרתיק (פטרת נרתיקית), שכיחה ביותר אצל נשים בגילים עשרים עד ארבעים.

   

  סימנים אחרים לדלקות כוללים גרד ואי-נוחות בהשתנה. תופעה זו יכולה גם להצביע על כמה דלקות נרתיקיות נוספות וכן על דלקות בדרכי השתן.

   

  רירית נרתיקית תקינה או הפרשה נרתיקית היא צלולה או חלבית ואינה מלווה בריח לא נעים.

   

  • סימני אזהרה נוספים והפרק המלא על איברי המין בספר "סימני גוף" מאת ד"ר ג'ואן ליבמן-סמית וז'קלין נרדי איגן, הוצאת אריה ניר.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סרטן אשכים הוא סרטן נדיר הפוגע בעיקר בגברים צעירים בגילים 34-15
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים