שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

רבבות מפגינים: 'נתניהו, התעוררנו במשמרת שלך'

אחרי שלוש שבתות של הפגנות בתל-אביב ובירושלים, עובר מוקד המחאה החברתית לערי הצפון והדרום. אל ראשי מאבק האוהלים הצטרפו לפחות 60 אלף אזרחים, פעילי תנועות נוער, פעילים חברתיים ועשרות אמנים. כ-25 אלף הפגינו בחיפה, כ-15 אלף בעפולה וכ-12 אלף בב"ש. "אנחנו מלח הארץ ורוצים פה עתיד"

המחאה על יוקר המחייה ומצוקת הדיור בישראל פורצת את "מדינת תל-אביב": רבבות מפגינים בחיפה ורבבות נוספים נהרו אל כיכר העצמאות בעפולה ולחניית מרכז הנגב בבאר-שבע - שם מתקיימות הערב (שבת) העצרות המרכזיות של ערי הפריפריה. אל ראשי מאבק האוהלים הצטרפו פעילי תנועות נוער, פעילים חברתיים, נציגי ועדי עובדים, אמנים ובעיקר - אזרחים מכל שורות החברה. ynet העביר שידור חי מההפגנה בבאר-שבע.

  

בחיפה צעדו לפחות 25 אלף יהודים וערבים משכונת קריית-אליעזר לעבר המושבה הגרמנית בקריאה: "רוצים צדק חברתי" ו-"הממשלה אשמה במשבר". בעפולה התאספו עד-כה כ-15 אלף מפגינים ובבאר-שבע התאספו כ-12 אלף. רבבות נוספים הפגינו בנהריה, נתניה, הוד השרון, רמת השרון, ראשון-לציון, מודיעין, דימונה, אילת, ראש פינה, פתח-תקווה, צומת סביון, בית שמש ואשקלון. גם במגזר הערבי התקיימו הפגנות קטנות בסכנין, אום אל-פאחם וטייבה.

 

מחאת האוהלים - עדכונים אחרונים ב-ynet:

במאהל ברוטשילד מתמוגגים: "כל הארץ יחד"

נתניהו למשטרה: לא לפנות את מאהלי המחאה

קבלת שבת במאהלים: 'הכוח העדין יביא לפריחה'

הפריפריה במרכז: "באר-שבע תקבע פני המחאה"

יוצר 'סדאם המטומטם' חוזר: "ביבי, יא קמצן". צפו

דפני של 1991: "משהו בי בוער"


חיפה. צועדים מקריית-אליעזר למושבה הגרמנית (צילום: אבישג שאר-יישוב)

 

תאני ענבר, תושב קריית-חיים, שהשתתף בהפגנה בחיפה אמר ל-ynet: "לצערי, ראש הממשלה מורח את המצב ולא נותן פיתרונות לציבור. אני לא יודע על מה מנהלי הבנקים מקבלים משכורות של יותר מ-100 אלף שקל. אני מתכוון להמשיך עם המאבק הזה עד הסוף".

 

עידן כהן מסניף הנוער העובד והלומד בקריית-ים, הוסיף: "אנחנו חייבים להיות חלק מהמאבק הזה כי זה חשוב לעתידינו. בגלל ההתייקרויות במזון, בדלק, בחשמל ובשכירות, אנשים צריכים לעבוד 24 שעות ביממה. על הממשלה לתמוך בדרישותינו ולא להתעלם".


באר-שבע. "המאבק הזה הוא על עתידנו" (צילום: אלי אלגרט)  

 

"אנחנו מלח הארץ. פה זה לא אמריקה"

יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון, אורי קידר, אמר בהפגנה בבאר-שבע: "העצרת שמתקיימת כאן היום והמסר שהיא נושאת עמה היא נקודת ציון נוספת בתהליך המדהים שעוברת החברה השראלית. כולם שומעים על אזרחים מנומנמים, על נוער עייף וסטודנטים מנותקים, אבל אנחנו אוהבים את המדינה.

 

"אנחנו מלח הארץ ואנחנו רוצים עתיד בישראל שלנו. ראש הממשלה בנימין נתניהו, אני מבקש לומר לך – לא רק הממשלה שלך אשמה במצב, אשמות בו ממשלות רבות, אבל העם התעורר במשמרת שלך, אתה תהיה זה שיביא את הפיתרונות", הוסיף קידר.


חיפה. "נתניהו, אם תקשיב לעם - יהיה פה כאוס" (צילום: אבישג שאר-יישוב)

 

סיגל קרן, נציגת שכונות בבאר-שבע, תקפה בחריפות את ראש הממשלה. "נתניהו, אתה לא יודע מה זה צדק? העם דורש חינוך מגיל שלוש ועד תואר ראשון באוניברסיטה ללא תשלום, שלכל קשיש תהיה קצבה שלא תפחת משכר המינימום. נתניהו, לא לימדו אותך מה זה והדרת פני זקן? אנחנו לא באמריקה, אנחנו בישראל. רה"מ, אני מזהירה אותך פה מעל הבמה הזו, שאם אתה לא תקשיב לעם הזה - יהיה פה כאוס אחד גדול. העם ישתלט, העם יעשה ויתנהג באלימות אם צריך".

 

"אין כאן שמאל או ימין"

בשדרות עמק החולה במודיעין התכנסו אלפים מתושבי העיר וכן רבים מתושבי מבשרת ציון, ירושלים והסביבה. לטענת המפגינים, שכירות חודשית לדירה בת שלושה חדרים במודיעין האמירה בתקופה האחרונה ל-3600-3,800 שקל. "מדובר בעיר בפריפריה, אפילו לא בעיר מרכזית כמו תל-אביב או ירושלים. רבים הם זוגות צעירים שקורסים תחת הנטל".


מפגינים בנתניה. "אי אפשר לשאת בנטל" (צילום: עידו ארז)

 

גיא תמר, ממנהיגי מאהל הדיור בעיר, אמר: "המחאה הזו תופסת תאוצה. ההחלטה להוציא את המאבק לפריפריה היתה צעד חכם שמאפשר לכל עם ישראל להיות חלק ממנו".

 

סגן ראש העיר מודיעין ומחזיק תיק השירותים החברתיים, אילן בן-סעדון, הוסיף: "זה מאבק נכון ואמיתי. אין כאן הבדלים של ימין או שמאל, זו מלחמה של כולנו. דווקא ממודיעין, שנחשבת לבירת המעמד הביניים, צריך לצאת המאבק החברתי נגד הגישה הקפיטליסטית שמונהגת במדינה".


חיפה. יהודים וערבים צעדו יחד (צילום: אבישג שאר-יישוב)

 

יו"ר אגודת הסטודנטים, איציק שמולי, השתתף בהפגנה בעפולה ואמר: "לסטודנטים יש את הכוח לשנות ולדרוש עתיד טוב יותר. המדינה כמעט ויתרה עלינו אבל אנחנו לא מוכנים לוותר עליה. המטרה המשותפת מתחילה להפיל את החומות בין ערבים ויהודים, חילונים ודתיים, ימנים ושמאלנים. יוקר המחייה פוגע בכולנו". שמולי הוסיף כי בזמן הקרוב מתוכננת צעדה של כמיליון איש וכי ההרשמה אליה כבר בעיצומה.

 

הזמרת מרגלית צנעני, שעמדה בימים האחרונים במרכז סערה אחרי שהביעה את התנגדותה למחאה וחזרה בה, אמרה עם הגיעה לעצרת בבאר-שבע. "הזמינו אותי ושמחתי לבוא. בחיים לא התנגדתי למחאה הזאת. אני מחזקת את ההפגנות בכל המדינה. באר-שבע זו לא פריפריה, באר-שבע היא עיר ואם בישראל. אמרתי משהו מלבי, עשיתי טיזינג, אני לא בשום צד פוליטי. כדי לסתום לי את הפה צריך לירות לי בראש".


מפגינים ברמת השרון (צילום: אגודת הסטודנטים, אוניברסיטת תל-אביב)

 

הזמרת אחינועם ניני, שהגיעה אף היא לבאר-שבע, ציינה: "אני חושבת שזה רעיון נהדר להעביר את המרכז לפריפריה. אנחנו חוזים בהתעוררות אזרחית מדהימה שהלוואי ותמשיך. כולם רוצים למצוא איזון בין חופש הזדמנויות, חופש כלכלי ושגשוג לבין ערבות הדדית... זה יכול להתקיים רק בתנאים של שלום ובעיני לא מספיק אומרים את המילה הזו". 

 

האמנים התגייסו

אחרי הופעותיהם של שלמה ארצי, ריטה ויהודית רביץ בעצרת הענק בתל-אביב, הצטרפו הערב עוד אמנים נוספים לגל המחאה מדן ועד אילת. בעפולה הופיעו קרן פלס, קובי אפללו, שמעון בוסקילה ושירי מימון, מוקי ויובל בנאי. בבאר-שבע אחינועם ניני, ירמי קפלן, הדג נחש, קובי אוז וכאמור מרגול. בחיפה נאם הסופר סמי מיכאל והופיעו דניאל סולומון ולהקת "מוניקה סקס".


מכל רחבי הנגב באו לבאר-שבע (צילום: אלי אלגרט)

 

בצומת סביון קיים הזמר שלומי שבן הופעה מאולתרת. ליאור נרקיס, כנסיית השכל, יוני רועה, וארז לב ארי הופיעו בנתניה, שלמה גרוניך ברמת השרון, איה כורם ואהוד בנאי הופיעו בדימונה, נאור אורמיה הופיע בבית שמש. אריק סיני ולהקת "העברית" הופיעו בנהריה. רונה קינן וג'ולייטה הופיעו במודיעין.

 

תושבי הפריפריה קיבלו חיזוק משמעותי גם מסטודנטים ותושבי אזור המרכז, שנותרו השבוע ללא הפגנות בתל-אביב או בירושלים. התאחדות הסטודנטים הודיעה כי כ-50 אוטובוסים, ובהם סטודנטים ממוסדות אקדמיים מכל אזור המכרז, יצאו לפנות ערב להפגנות השונות בצפון ובדרום, רובם להפגנה בעפולה.

 

רגב קונטס, אחד ממובילי מחאת האוהלים, אמר ל-ynet: "היום יישברו סופית המחיצות המזויפות בין תל-אביב לשאר אזורי הארץ.

 הבועה התל-אביבית שהיתה קיימת רק בתקשורת מתפוגגת ומפנה את מקומה לעם ישראל מאוחד, כנגד הכוח היחידי שבאמת מתעמת איתו - ממשלת ישראל המגובה בטייקונים.

 

סתיו שפיר הוסיפה: "בשבועות האחרונים עבדנו כולנו בכ-90 מאהלים על חיבור וסולידריות ושיתוף משאבים. היום נגיע כולנו לעצרות ברחבי הארץ ונצעק שכולנו מדינה אחת".

 

את השידור החי צילמו עוז מרון, רועי עידן, אבישי זיגמן ועידו בקר. הפיקו: רוני גל ושמרית שי.


פורסם לראשונה 13/08/2011 20:27

 

בהכנת הידיעה השתתפו חסן שעלאן, רועי קייס, שמוליק חדד, סתיו ספיבק, חן ארד, תומר ולמר, רענן בן-צור, בועז פיילר, יאיר אלטמן ואהובה מאמוס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלפים בעפולה
צילום: חגי אהרון
ההפגנה בנתניה
צילום: עידו ארז
מרגול. עשתה "טיזינג"
צילום: עוז מרון, רועי עידן, אבישי זיגמן, עידו בקר
מפגינים בנהריה
צילום: איתי זוזוט
ההפגנה במודיעין
צילום: אוהד צויגנברג
מניפים שלטים בראש פינה
צילום: עפר אריאל
גם פעילי תנועת הנוער באו
צילום: אלי אלגרט
מומלצים