שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הסיוט של אובמה מגיע מטקסס. ולא קוראים לו בוש
  הוא כריזמטי, בעל יכולת עשייה מוכחת ולא יתקשה להשיג את תמיכת המצביעים השמרנים בארה"ב. עכשיו, לאחר שהודיע על כניסה למרוץ לנשיאות, ריק פרי צריך רק לנצח את מיט רומני וברק אובמה. האם הוא יכול? תלוי באלוהים

  שמונה פוליטיקאים התמודדו אתמול (יום א') במשאל לא מחייב בעיירה איימס באיווה על אהדת המצביעים הרפובליקנים. הזוכה הגדולה במשאל היתה מישל בקמן, הנציגה הבכירה של תנועת "מסיבת התה" השמרנית. עם זאת, רוב העיניים בארצות הברית היו נשואות בכלל למקום אחר - לדרום קרולינה. שם, בעיר צ'רלסטון, במרחק 1,600 קילומטרים מאיימס, הכריז מושל טקסס ריק פרי על כניסתו למרוץ על מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות.

   

  מיט רומני, מושל מסצ'וסטס לשעבר, מוביל אמנם בסקרים האחרונים ובשלב זה נראה כי הוא עושה זאת "בהליכה". אך גם רומני יודע שעד כה, מרבית המועמדים האחרים לא הציבו בפניו כל איום. אך מה עם המשאל באיווה? כדאי לשכוח ממנו. גם ג'ון מקיין, יריבו של ברק אובמה בבחירות לנשיאות, לא הופיע למשאל זה לפני ארבע שנים ובסופו של דבר הוא נבחר להיות מועמד הרפובליקנים לנשיאות ארה"ב ב-2008. 


  יציג בקמפיין את הישגיו הכלכליים. פרי ואשתו אניטה (צילום: AFP)

   

  רומני, בדומה לג'ון האנטסמן, הוא מועמד שעשוי לזכות להצלחה רבה בקרב המצביעים העצמאים והמתונים. אולם, מושל מסצ'וסטס לשעבר מתקשה לשבות את ליבם של מצביעים שמרנים מבחינה חברתית וכלכלית - מצביעים שפרי לא יתקשה לאסוף לחיקו.

   

  פרי הבין: זוהי השעה 

  פרי, בן 61, ירש את מקומו של ג'ורג' בוש הבן בשנת 2000 בתפקיד מושל טקסס. הוא אוונגליסט ומחזיק בעמדות שמרניות ביותר בנושאי חברה (מתנגד להפלות ולזכויות של הומואים) וכלכלה ונכנס למשבצת שעליה מתמודדים כמה מועמדים חסרי כריזמה (ריק סנטורום) או יכולת מוכחת של עשייה (מישל בקמן).

   

  מושל טקסס עקב מקרוב אחר המרוץ הרפובליקני לנשיאות וזיהה את ההזדמנות הגדולה שלו לנצח את עמיתיו למפלגה. פרי זיהה דבר נוסף וחשוב לא פחות - את החולשה האחרונה שמגלה הנשיא אובמה, ולכן החליט שהגיעה השעה להודיע על כניסה למרוץ לנשיאות. 


  לא זוכה לתמיכת השמרנים במפלגתו. רומני (צילום: רויטרס)

   

  כספם הגדול של תורמים שמרנים "יושב על הגדר" וממתין למועמד המתאים שיהיה בעל סיכוי טוב להפיל את הנשיא. כסף זה ייפול כפרי בשל לידיו של פרי, שלא תהיה לו כל בעיה לגייס כל סכום שיידרש כדי לפלס את דרכו לבית הלבן.

   

  יום תפילה לאומי בחסות המועמד

  בתקופה שבה המשבר הכלכלי משחק תפקיד ראשי בארה"ב, יוכל פרי להציג

  את עצמו כמי שהצליח ליצור מקומות עבודה רבים בטקסס שכן חצי ממקומות העבודה ברחבי ארה"ב נוצרו במדינתו של פרי. בסוגיה זו, פרי הוא ככל הנראה האיום הגדול על רומני, איש עסקים מצליח שרץ כמועמד שמסוגל לייצר מקומות עבודה. איזה קו ינסה פרי להוביל בקמפיין שלו? הוא ינסה לשכנע את האמריקנים שיש לו את הנוסחה לשקם את כלכלת ארה"ב ושאפילו אלוהים עומד לצדו.

   

  בשבוע שעבר אירח פרי יום תפילה לאומי באיצטדיון ביוסטון - אירוע אליו הגיעו 30 אלף מאמינים. היה מדובר באירוע מכונן מבחינת השמרנים ו"מפחיד" עבור כל מי שהפרדה בין דת ומדינה יקרה ללבו.  


  מאמינים באירוע התפילה של פרי. מפחיד או מעודד? (AFP)

   

  במשך תקופה ארוכה הכחיש פרי שבכוונתו לרוץ לנשיאות. אולם האירוע הכנסייתי הגדול מחק את סימני השאלה. עם קבלת ברכת הכומר ג'ון הייגי, החליט פרי להיכנס למרוץ לנשיאות. לא במקרה הוא הכריז על מועמדותו בדרום קרולינה. מדינה זו היא התחנה השלישית בבחירות המקדימות של הרפובליקנים והיא ידועה כבסיס כוח אוונגליסטי.

   

  ניצחון של פרי - ניצחון גדול לימין בישראל

  על פי הרוח הנושבת בימים האחרונים בארה"ב, הדרך למועמדות הרפובליקנית עוברת בדרום קרולינה. הכומר הייגי, שנתן את ברכת הדרך לפרי, עומד בראש תנועה של נוצרים אוונגליסטים למען ישראל. ניצחון של פרי בבחירות לנשיאות בשנה הבאה משמעותו ניצחון גדול לגוש אמונים ולימין בישראל.

   

  כך, לאחר שהמועמדים הרפובליקנים שהשתתפו במשאל באיווה יתפזרו, יבוא היום פרי למדינה - שגם היא ידועה כבסיס אוונגליסטי מוצק. רומני לא באמת מתמודד באיווה ולא משקיע בה מאמצים מיותרים. הוא אמנם השתתף בעימות שנערך לפני יומיים, אבל לא הופיע לנאום הלילה בפני המצביעים במשאל הבלתי מחייב. והוא יודע למה. לפני ארבע שנים הוא הפסיד במדינה זו. גם רודי ג'וליאני, ראש העיר ניו יורק לשעבר, לא טרח להתקרב למדינה החקלאית במערב התיכון משום שהיא לא מאירה פנים לרפובליקנים מתונים. לעומתם, פרי ירגיש באיווה כמו בבית. 


  דם רע זרם בין פרי לנשיא לשעבר? ג'ורג' בוש (צילום: AFP)

   

  אחד הנושאים שיעלו בוודאי בימים הקרובים בארה"ב הוא מערכת היחסים המורכבת בין פרי לבין קודמו בתפקיד מושל טקסס - הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן. פרי מכחיש שדם רע זורם בין השניים, אבל לפני ארבע שנים אמר מושל טקסס הנוכחי ש"ג'ורג' בוש לא היה אף פעם שמרן כלכלי. גם לא כשהיה מושל טקסס".

  בתקופתו של בוש בבית הלבן, פרי האשים את הממשל בוושינגטון במחדלים כמו אי יכולתו לבלום הגירה בלתי חוקית ממכסיקו השכנה.

   

  "אם וושינגטון לא תגן עלינו - טקסס תגן", הצהיר פרי בזמנו. לפי שעה, הנשיא לשעבר שומר על שתיקה, אבל אחיו, ג'ב בוש, כבר הודיע על תמיכתו בהאנטסמן, עובדה שאולי מלמדת כי בשבט בוש לא ממש מתלהבים מפרי. אולם בכל מקרה, מדובר בעניין אישי. מצביעים מתונים יותר יכולים לעצום עיניים ולדמיין לעצמם באימה שהנה ג'ורג' בוש חוזר לוושינגטון.


  פורסם לראשונה 14/08/2011 21:59

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עמדות שמרניות ביותר. פרי
  צילום: AFP
  פרי זיהה חולשה אצל הנשיא. אובמה
  צילום: AFP
  יריבה ראויה לפרי ורומני? בקמן
  צילום: AFP
  מרשים, אך לא מתרומם. האנטסמן
  צילום: AP
  לא הופיע באיווה וזכה במועמדות מפלגתו לנשיאות. מקיין
  צילום: AP
  לא מתקרב לאיווה. ג'וליאני
  צילום: AP
  פרי באירוע התפילה ההמוני. 30 אלף מאמינים
  צילום: רויטרס
  מומלצים