שתף קטע נבחר

האם משתלם לעשות רילוקיישן לבייג'ין?

המצב בארץ קשה לבני מעמד הביניים והעשירונים התחתונים. האם רילוקיישן למדינה אחרת יפתור את הבעיה? השוונו כיצד יתנהלו חייו של עובד ממוצע מישראל וכמה כסף ישאר בידיו בסופו של החודש אם יעבור לבייג'ין שבסין. התוצאה לפניכם

כיצד יתנהלו חייו של איש מעמד הביניים מישראל וכמה כסף ישאר בידיו בסופו של החודש, אם יחליט לבצע רילוקיישן לאחת מהערים המרכזיות בעולם?

 

מקרה המבחן שלנו הוא רווק העובד בתחומים נדרשים כגון: ניהול קו יצור, מנהל מכירות או מהנדס תהליך, אשר בארץ משתכר שכר בגובה של כ-15-20 אלף שקל ברוטו.

 

 

שכר הבסיס המשולם עבור משרה ברמה זו בבייג'ין הינו כ-5,000 דולר ברוטו. בבייג'ין - עיר הבירה של המעצמה החדשה - נמצא מקום מושבן של חברות רבות המחפשות להעסיק מומחי היי-טק והטלקום, לצד התעשיות הכבדות המסורתיות. כמו כן, קיימות בעיר לא מעט משרות בתחומי החקלאות, ניהול כללי וניהול כספים נפוצות אף הן. ערך מוסף משמעותי יהיה לעובדים בעלי מסוגלות לנהל קווי ייצור המוניים, מפעלים ומסגרות דומות לאלו.

 

שכר דירה

ההוצאות הכוללת בגין שכירת דירה בסטנדרט מערבי עם שני חדרי שינה עומדות על כ-3,000-3,500 דולר בחודש. עלותה של דירה פשוטה יותר - כ-1,500-2,000 דולר. סכום זה כולל את עלויות המסים עירוניים ואחזקת הדירה, למעט גז וחשמל.

 

חלק מהדירות נמצאות בשכונות סגורות, אשר יש להן שומר ותשתיות משותפות לרווחת הדיירים כגון: פארק, בריכה וחדר כושר. ניתן למצוא מגוון דירות בסין, חלקן גם גדולות ומרווחות מאוד, אך יחד עם זאת, המשותף בין רובן הינו כי המטבח קטן מאוד, עד כדי כך שהמקרר מוצב בסלון או במרפסת.

 

עלויות תחבורה

מערכת התחבורה בבייג'ין מורכבת מאוטובוסים, רכבת תחתית ומוניות. אין צורך ממשי ברכב, והבחירה בו תהיה הרבה פחות נוחה עקב פקקי תנועה רבים ובעיות חניה. עלויות התחבורה זולות להפליא ונסיעה בתוך העיר מקצה לקצה תעלה כ-3-5 יואן (2-3 שקלים) באוטובוס או ברכבת תחתית. מוניות יהיו אלטנרטיבה יקרה קצת יותר - המונה מתחיל תמיד מ-10 יואן, למשך 3 ק"מ ראשונים ואז יעלה בכל ק"מ או זמן המתנה מסויים בפקק.

 

ביטוח לאומי ותנאים סוציאליים

הסינים עמלים בשנים האחרונות על הרחבת הכיסוי במסגרת התנאים הסוציאליים שנתנים לעובדים. על כן, עובד מפריש כיום כ-7%-8% לטובת חיסכון פנסיוני - בעוד מעסיקו יתרום כ-20% לטובת הדבר. 2%-3% נוספים יכסו גם כיסוי ביטוחי במקרה של אובדן כושר עבודה ומוות וכן טיפול רפואי ציבורי, וזאת למרות שביטוח בריאות פרטי נהוג בהרבה חברות מעסיקות כהשלמה לביטוח החובה.

 

מזון

גודל המטבח מרמז על הנטייה הסינית לאכול מחוץ לבית. מסעדות סיניות מספקות את רוב המזון לתושבים. עלויות המזון כה נמוכות שאכילה מחוץ לבית אינה נחשבת למותרות , אלא לשגרה. בישול בבית יהא לעיתים אלטרנטיבה יקרה יותר מאכילה בחוץ במסעדות מקומיות עליות המחיה והכלכלה השוטפות הן מאד נמוכות ויסתכמו בכ-300-400 דולר לחודש ליחיד. סופרמרקטים מערביים קיימים בשפע בעיר, וניתן למצוא בהם כל מה שחפצה נפשכם, כאשר סל קניות ממוצע בסין (למעט מזון) נע סביב ה-200-300 דולר לחודש לאדם.

 

שופינג

ככלל, מי שמחפש מותגים בינלאומיים, ישלם מחיר שדומה למחירם בשאר מדינות העולם המערבי . לפיכך, רכישת חולצה + מכנסיים + נעליים (ממותג בינלאומי ידוע): יעלו לפחות 400 דולר. יחד עם זאת, מי שאינו מייחס למותגים חשיבות רבה, ימצא גן עדן לבגדים זולים מכל המינים ומכל הסוגים. עלות של חבילת בגדים זהה בכלבו סיני תעלה כחצי המחיר ובשוק כעשירית המחיר - 40 דולר. 

 

מס הכנסה

מס ההכנסה בסין נע במדרגות של 5%-45% מהשכר, כאשר 500 היואן הראשונים (כ-80 דולר אמריקני) הינם פטורים ממיסוי, והכנסה של עד 40 אלף יואן (כ-6,200 דולר) תהא חייבת ב-25% מס מצטבר.

 

בילויים

החיים בבייג'ין לא מחייבים ויתור על חיים ובילויים מערביים. העיר עמוסה במקומות בילוי בסטנדרט מערבי, אך בעלויות שמותאמות לסין. 20-30 דולר הם די והותר על מנת לממן ערב של שתייה במועדון לנהנתן עם קיבולת לאלכוהול. לנשים שבינינו: פאבים ומועדונים רבים יציעו ערבי נשים, שבהם השתייה לנשים הינה חינם.

 

פינוקים

ביג'יין היא עיר הנחשבת לגן עדן למחפשי פינוקים ואוהבי החיים הטובים: פדיקור-מניקור יעלה סביב ה-60 יואן, מסאז' ראש וחפיפה במספרה יעלו כ-15 יואן, ומסאז' לגוף יעלה 100-200 יואן.

  

לסיכום: סין, המעצמה הבאה בעולם יכולה להוות אלטרנטיבה טובה ולתת תשובה הולמת לחיי נוחות עבור מעמד הביניים הישראלי. הקושי הגדול יהיה בהבדלי התרבויות העצום בין העולם המערבי המוכר למזרח.

 


הוצאות והכנסות - סין מול ישראל

הוצאות והכנסות - סין מול ישראל
  בייג'ין תל אביב
שכר ברוטו 5,000 דולר 4,500 דולר
מס הכנסה 831 דולר 674 דולר
ביטוח לאומי 150 דולר 428 דולר
עלויות חודשיות ורכישת מזון 200-300 דולר 350-450 דולר
שופינג - בעיקר מותגים בקניונים סביב 400 דולר 400 דולר
שופינג בשווקים 50-60 דולר 100 דולר
הוצאה חודשים תחבורה - אוטובוס או סאבווי 50 דולר 150 דולר
הוצאה חודשית תחבורה - מוניות - כ-20 ק"מ ליום 7 דולרים 20 דולר
בילויים - פאב או מועדון 20 דולר 40 דולר
בילויים - מסעדה איכותית מעל 100 דולר 100 דולר
בילויים - מזון מערבי 20-30 דולר 30 דולר
בילויים - מסעדה מקומית 10 דולר 20 דולר
סך הכל בסוף החודש 2,900-3,200 דולר 1,900-2,100 דולר

 

הכותבת היא מנכ"ל רילוקיישן ג'ובס, העוסקת בייעוץ והשמה בתחום הרילוקיישן


פורסם לראשונה 20/08/2011 17:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סין. אלטרנטיבה טובה?
צילום: רויטרס
עלויות מזון נמוכות
צילום: AFP
עינת גז
מומלצים