שתף קטע נבחר
צילום: index open

אגדה לטינית: בית מקסיקני במרכז ישראל

משפחה שרצתה לעבור לנגב, השתקעה בסוף דווקא בבית במרכז הארץ. הבעלים הצהירה על עצמה כמי שאוהבת סגנונות שונים - המרוקאי הכפרי, אוהלי הבדואים בסיני והבנייה האמריקנית של סנטה פה. התוצאה המדברית הצליחה לשלב ביניהם. צפו בתמונות

המשפט "חלומות לחוד ומציאות לחוד" כנראה אינו קיים בלקסיקון של המשפחה שבביתה ביקרנו הפעם. בני הזוג וארבעת ילדיהם עברו לפני חודשים ספורים לביתם החדש במרכז הארץ, אחרי שבמקור חשבו דווקא להתיישב בנגב. למרות שלבסוף בחרו להשתקע הרחק מהמדבר, לצד שמורה גדושת פרדסים שצמודה לשטח מדרום ומעצימה את תחושת המרחב והחופש, ניכרות בבית השפעות מדבריות.

 

צילום: שי אפשטיין

 

הבית בנוי על שטח של 350 מ"ר, במגרש בשטח 3 דונמים. הדיירים סיפרו לאדריכלית נורית זעיריעל החזון שלהם: "לגור בבית שנרגיש בו חופשיים, כמו שאנחנו מרגישים בחופשות שלנו במדבר". הם סיפרו לה גם, שהם "מתחברים מאוד לצבעי האדמה, לבסיסיות של החומר ולקדמוניות". בנוסף הם ציינו, שיש להם חלום על בית שמזכיר את העיר סנטה פה בניו מקסיקו, "לדעתנו היא אחד המקומות המיוחדים בעולם".

 

"אני אוהבת מאוד סגנונות שונים", מעידה על עצמה בעלת הבית. "למשל את הסגנון המרוקאי הכפרי, את האוהלים של הבדואים בסיני ואת סגנון הבנייה של סנטה פה, אבל לא רציתי להעתיק אחד לאחד אלמנטים ממקומות אחרים". זעירי נעזרה במקורות ההשראה השונים ויצרה בית בסגנון ייחודי, שעם זאת אפשר לזהות בו את מקורות ההשפעה.

 

אווירה כפרית אותנטית

אל הבית מובילה רחבת חצץ שמשמשת כחנייה. בכניסה פנימה, חולף המבט דרך אזור האירוח ופינת המשפחה המונמכת, ומתגלות ממול חצר ענקית ובריכה. משמאל לכניסה ניתן להציץ למטבח דרך פתח בקיר, שתוכנן בהתאם לקונספט שנקבע - חיבור והפרדה. כך, כל פינה בבית נפרדת מהחלל הכללי, אך בין החלקים השונים נשמר קשר עין ותחושה של יחד.

 

פינת המשפחה בה ממוקמת הטלוויזיה, מונמכת ואינטימית. היא מוקפת מהרצפה ועד התקרה בחומרים טבעיים כך שגם כאן קיימת הפרדה בין "אזור המבוגרים" ל"אזור הילדים", לצד שמירת הקשר בין כולם. תחושת "הביחד" באה לידי ביטוי גם גם באזור חדרי השינה. כל החדרים מקיפים בחלל הציבורי, שבו נמצאים פינת עבודה, עמדת מחשבים ורחבת משחקים לילדים.

 

האהבה לטבע בכלל ולמדבר בפרט, ניכרים בבחירת החומרים, שיוצרים מראה אינטימי ואווירה כפרית אותנטית. השימוש בבוץ, בעץ לא מעובד, בחומר ובאבן, הצריך חיפוש ממושך אחר חומרי גלם איכותיים ועמידים ואחר בעלי מקצוע שמתמחים בעבודה בהם.

 

כך למשל, אגן הרחצה, הקירות והרצפה בחדר האמבטיה, נבנו מאבן טדלקט שיובאה ממרוקו על ידי אמן מומחה, שאף חרט את חתימתו על היצירה ליד דלת הכניסה. בקירות הבית העבים בולט גימור טיח-בוץ בגוונים שונים, שנוצרו בזכות ריבוי השכבות והמריחה הידנית.

 

אזור האירוח רוצף באבן טבעית בלתי מסותתת מסוג טרוונטין ובחדרי האמבטיה והשירותים הטביעה בעלת הבית, במו ידיה, חלוקי נחל שמעטרים מסגרות ואדנים וארונות המטבח הורכבו מדלתות ישנות שפורקו והובאו ממקסיקו.

 

הנורות נסתרות בין קורות עץ

בכל פינות הבית אפשר למצוא שימוש בסוגים רבים ולא שגרתיים של עץ בעיבוד. כך למשל, פינת המשפחה מחופה ברצפת עץ גולמי ותקרתה עשויה מגזעי עץ המסודרים זה לצד זה באופן פשוט. החומרים ואופן הנחתם מעדנים את האקוסטיקה של החלל ומפזרים ברוך את אור הנורות הנסתרות בין הקורות.

 

דלתות רבות בבית,נבנו מקורות של דלתות ישנות שפורקו במקסיקו, הותאמו למידות הדרושות ונצבעו מחדש תוך שמירה קפדנית על אופיין הסגנוני. אדני החלונות והתקרות בסלון ובמטבח נתמכים בקורות עץ כהות ומסיביות, ששימשו בעבר אדני רכבת.

 

המרפסת הגדולה פונה למדשאה, לבריכה ולמרחבים הפתוחים. קורות גזעי האיקליפטוס שמהן נבנתה, לא עברו עיבוד מלבד ניסור והיו חייבים להתאים במידותיהם לייעודם - תמיכה בקורות האופקיות שגגן עשוי סכך כפות תמרים.

 

גג העץ נראה כגוש חשוף וחסר שוליים, שמסתיים בקו אחד עם הקיר, בעיצוב האופייני לבנייה בניו מקסיקו, ותריסי העץ החיצוניים מצטיינים א, הם בעיבוד מיוחד. מכלול הפרטים, בתוספת התחושה החמימה שמעניק הבית, מעידים פרשנות אישית למושג "בית".

 

הכתבה באדיבות www.bvd.co.il - פורטל עיצוב הבית מבית המגזין "בניין ודיור"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי אפשטיין
צילום: שי אפשטיין
מומלצים