שתף קטע נבחר

הצלף האגדי נטמן: "אין גיבור כזה גם בסרטים"

בני המשפחה בכו, לוחמי הימ"מ חיבקו: מאות השתתפו בלווית רב-נגד פסקל אברהמי בן ה-49, שנהרג בחילופי האש בזמן תדרוך הרמטכ"ל. הבן ספד: "אמרת לי בכל שנה 'אני יוצא לפנסיה', ולא יצאת. נשארת לוחם כל חייך, מעולם לא התלוננת"

זמן קצר לאחר הלווייתו של סמ"ר משה נפתלי, הובא לקבורות בהר הרצל הצלף האגדי של הימ"מ, רב-נגד פסקל אברהמי. "היית מודל לחיקוי לנו ולכל עם ישראל", ספד בנו הבכור טל ולא השאיר עין אחת יבשה, "גיבור שאפילו בסרטים לא רואים כמוך. הרבה אנשים חיים בזכותך ואפילו לא יודעים שזה בגללך. אמרת לי בכל שנה 'אני יוצא לפנסיה', ולא יצאת. נשארת לוחם כל חייך, מעולם לא התלוננת".

 

ההרוגים במתקפת הטרור בדרום:

 

"למה הקדוש ברוך הוא לוקח תמיד את הטובים ביותר?", שאל בנו בן ה-25, "אני בטוח שאין לו אף אחד כמוך כאן, וגם לא שם למעלה. 20 שנה לחמת גיבור בימ"מ, והשארת אבק על הצעירים". בני המשפחה מיררו בבכי בזמן הלוויה, שבה השתתפו מאות. קצינים ושוטרים חיבקו אותם. ארונו של אברהמי, מהלוחמים המיתולוגיים של יחידת העילית של המשטרה, נישא על ידי משמר הכבוד של לוחמי הימ"מ וכוסה בדגל ישראל.

 

אשתו סימה התמוטטה מעל הקבר הטרי אחרי שהספיקה לומר: "חבל שאתה לא רואה כמה אנשים באו להלוויה שלך. אני רוצה להגיד לך שאתה האחד והיחיד, תמיד אוהב אותך עד השמיים". היא זעקה "מי יטפל בילדים", והתמוטטה.

 

בהלוויה נכחו גם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', המפכ"ל יוחנן דנינו וסגל הפיקוד הבכיר של המשטרה. לוחם הימ"מ בן ה-49 נהרג אתמול בחילופי האש, בזמן תדרוך הרמטכ"ל ושר הביטחון על הפיגוע המשולב בדרום. המפכ"ל דנינו ספד לאברהמי: "משטרת ישראל ומדינת ישראל כולה מרכינה את ראשה בפני גבורתו של אדם שהקריב את חייו למענם".

 

עיטור האומץ והמופת: "הלוחם מספר 1 בימ"מ"

מפקד הימ"מ פתח את ההספד בציטוט מתוך קינת דוד: "הצבי ישראל, על במותיך חלל. איך נפלו גיבורים". הוא כינה את אברהמי "הלוחם מספר 1 בימ"מ": "אנחנו עומדים כאן ולא מצליחים להאמין על האובדן. גם אתמול קפצת וחתרת למגע עם המחבלים. לא התמהמת לרגע, נכנסת למסוק והגעת להיתקלות עד לחיסול המחבלים בקרב פנים אל פנים. בגבורתך הצלת רבים. לא סתם קראו לך ביחידה האיש והאגדה. יותר ממחצית חייך הקדשת ליחידה ולמדינה".

 

השוטרים ולוחמי הימ"מ חיבקו את בני המשפחה (צילום: נועם מוסקוביץ) (צילום: נועם מוסקוביץ)
השוטרים ולוחמי הימ"מ חיבקו את בני המשפחה(צילום: נועם מוסקוביץ)

 

הוא סיפר כי ב-1990 קיבל אברהמי את עיטור האומץ על חיסול יחידת מחבלים וב-1995 קיבל את עיטור המופת, כשהסתער על שלושה מחבלים שהיו בדרכם לפיגוע. "היית עבור כולנו עמוד האש שבראש המחנה, אנחנו מבטיחים להמשיך בדרכך, חיית כלוחם ונפלת בלוחם, יהי זכרך ברוך", סיים.

 

"איננו מאמינים שאינך עוד איתנו", ספד לפסקל אחיו, אוראל. "תמיד סיפרנו עליך בגאווה, אתה מלח הארץ וגאוות המשפחה. תשמור עלינו מלמעלה כמו ששמרת על עם ישראל מכאן, למטה".

 

"אין עוד אנשים כאלה"

להלוויה הגיעו גם לוחמי ימ"מ רבים שכבר אינם משרתים ביחידה. אחד מהם, ד', שירת לצד אברהמי: "הוא בנאדם שלא לקח חופש מעולם, תמיד היה מוכן לפעילות. איש עבודה ולוחם בכל רמ"ח איבריו. אי אפשר למצוא אנשים כאלה יותר".

 

אף עין לא נותרה יבשה. בלווית רנ"ג אברהמי (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
אף עין לא נותרה יבשה. בלווית רנ"ג אברהמי(צילום: נועם מושקוביץ)

 

"ידענו שהוא גיבור ישראל, אבל הוא עצמו לא סיפר על כך דבר, תמיד היה צנוע", אמר בן משפחתו, גרשון. שלמה, קרוב משפחה אחר, הוסיף: "הוא איש מקסים, מעולם לא השוויץ או נפנף בגדולתו".

 

במסע הלוויה השתתף גם מפקד מג"ב, ניצב יורם הלוי, לשעבר מפקד הימ"מ. הלוי, שהכיר את אברהמי באופן אישי, כינה אותו "זקן הלוחמים בארץ, ואולי בעולם". הוא אמר כי אברהמי נהרג מירי צלף שהגיע מהשטח המצרי: "פסקל השתתף במאות ובאלפי מבצעים, חלקם הגדול לא פורסם וכנראה לא יתפרסם. הוא הציל חיים כשעצר בגופו מחבלים והיה דמות אב ללוחמים הצעירים ממנו".  

 

אברהמי היה אזרח צרפתי, וגם נציגי השגרירות הצרפתית נכחו בהלווייתו. שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, גינה את הפיגועים בדרום ואמר כי "שום דבר לא יכול להצדיק מעשים מסוג זה, שהתרחשו בשעה שבה כל המאמצים צריכים להיות מופנים להשגת שלום".

 

במתקפת הטרור נהרגו גם האחיות פלורה גז ושולה קרלינסקי, שנרצחו עם בעליהן משה גז ודב קרלינסקי בדרך לחופשה באילת, לוחם גולני סמ"ר משה נפתלי, ונהג המכונית הפרטית יוסף לוי, שאשתו אסתר העמידה פני מתה וניצלה. שמו של גבר נוסף, נהג האוטובוס שנשרף, טרם הותר לפרסום.

 

לאחר הפיגוע המשולב ליד אילת, תקף חיל האוויר בעזה וחיסל את האחראים לפיגוע, בכירי הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית ברצועת עזה. בהמשך, תקף צה"ל שוב, ולפחות נער אחד ושני חיילים מצרים נהרגו. במקביל, התגבר ירי הרקטות ליישובי הדרום. כיפת ברזל יירטה אתמול לפחות שתי רקטות ששוגרו לאשקלון, הבוקר נפצעו עשרה בני אדם, מהם שניים קשה, מגראד שנפל בחצר ישיבה באשדוד. רקטה נוספת פגעה בבית כנסת בעיר, אבל בנס לא היו נפגעים.

 

בהכנת הכתבה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לווית פסקל אברהמי בהר הרצל
צילום: נועם מושקוביץ
רנ"ג אברהמי. "האיש והאגדה"
צילום רפרודוקציה: נועם מושקוביץ
נושאים את ארונו של סמ"ר משה נפתלי
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים