שתף קטע נבחר

ברק: ישראל מצרה על מות השוטרים המצרים

אחרי שהקבינט המצרי הודיע על החזרת השגריר מישראל, גורמים מצרים הודו שהנחיה רשמית עדיין לא הועברה. שר הביטחון ניצל את מה שנראה כמרווח התמרון הדיפלומטי, הודיע על "הבעת צער", אך לא הודה באחריות ולא התנצל על טענתו להתרופפות האחיזה בסיני: "נבדוק במשותף"

האם "הבעת צער" תספיק לפתור את המשבר בין ישראל למצרים? שר הביטחון, אהוד ברק, פרסם אחר הצהריים (שבת) הודעה לפיה "ישראל מצרה על מותם של השוטרים המצרים במהלך הפיגוע בגבול". זאת לאחר שבבוקר הודיעה מצרים על כוונה להחזיר לקהיר את השגריר, ברקע ההפגנות נגד ישראל במדינה, ודרישה להתנצלות ישראלית רשמית.

 

מתקפת טרור בדרום - ידיעות נוספות ב-ynet

 

במהלך הבוקר התקיימו התייעצויות של הדרגים הבכירים בירושלים לגבי המצב הרגיש מול קהיר, בעקבות ההתרחשויות לאחר מתקפת הטרור ביום חמישי, בה נהרגו שמונה ישראלים אחרי שמחבלים חדרו מסיני.

 

שר הביטחון מסר שהוא הנחה לקיים תחקיר צה"לי ובעקבותיו בדיקה משותפת עם הצבא המצרי לבירור נסיבות האירוע שבו נהרגו חמישה שוטרי משמר הגבול המצרי. "בהתאם לתוצאות התחקיר יופקו המסקנות המתאימות", טען ברק, בעוד נסיבות האירוע עוד בערפל - בעוד במצרים מאשימים את צה"ל, גורמי צבא עדיין לא הבינו לעומק את הסיבות למות החיילים המצרים, ונשמעו טענות על כך שנהרגו ממטענים או מאש המחבלים.

 

הלווית אנשי הביטחון במצרים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הלווית אנשי הביטחון במצרים(צילום: AFP)

 

בין היתר, גינה הקבינט המצרי את ההצהרות "הבלתי אחראיות" של בכירים בישראל בכל הקשור ליחסים בין המדינות, והדגיש כי הוא דוחה באופן מוחלט כל ניסיון להשליך על מצרים את תוצאות ה"התרשלות הביטחונית הישראלית בהגנה על גבולותיה". הדברים כוונו כנראה לברק עצמו,  שאמר לאחר המתקפה כי האירוע "משקף את היחלשות האחיזה המצרית בסיני ואת התרחבות פעילות גורמי הטרור". דברים אלו לא זכו להתייחסות בהצהרתו היום.

 

כמה שעות אחר הודעת הקבינט המצרי על החזרת השגריר מישראל ודרישתו להתנצלות רשמית, ולפני הודעת ברק, מקורות מצריים אמרו ל-ynet: "טרם קיבלנו הנחיות רשמיות. אנו ממתינים להוראות מקהיר, טרם הושלם הצד הפרוצדוראלי". נראה כי טון זה השאיר מרווח תמרון לצד הישראלי לתקן את הרוחות בין הצדדים ביממה האחרונה.

 

בנוסף, דיווח האתר המצרי "אל-יום א-סאבע" כי המשא ומתן החשאי בין ישראל למצרים על תיקון מחירי הגז בעסקת אספקת הגז בין הצדדים הופסק בשל האירועים. פרסום זה, בנוסף לדיווח כי  צוות טכני מצרי ממשיך לתקן את צינור הגז, מדגישים את רצונה של מצרים לא "לשבור את הכלים" מול ישראל, ולהמשיך ולתחזק את היחסים.

 

סימן נוסף לרצון המצרי ניתן היה למצוא בדבריו של שר ההסברה, אוסאמה הייכל, שחזר במסיבת עיתונאים על החלטות הקבינט המצרי ועל התביעה להתנצלות ישראלית רשמית, אולם לא ציין את הכוונה להחזיר את השגריר.  

 

לדברי שר הביטחון, שקיים הערכת מצב מיוחדת בהשתתפות הרמטכ"ל,

 רב-אלוף בני גנץ, "להסכם השלום בין ישראל למצרים יש חשיבות רבה וערך אסטרטגי גדול ליציבות המזרח התיכון".

 

עוד לפי הודעת ברק היום, "הפיגוע יצא מרצועת עזה, רוב המבצעים נהרגו והאחראים הבכירים לשילוחו חוסל חוסלו זמן קצר לאחר הפיגוע. צה"ל מכה קשות ביומיים האחרונים באחראים לפיגוע בדרום ופועל ביעילות כנגד שיגורים מהרצועה להגנת אזרחי המדינה".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, רועי נחמיאס וחנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק ליד הגבול ביום חמישי
צילום: אריאל חרמוני, באדיבות משרד הביטחון
נפילת רקטה סמוך לקריית גת
צילום: צפריר אביוב
יירוט רקטה על ידי מערכת כיפת ברזל
צילום: אנה פולנסקי
צילום: יניב אוחנה,  מועצה האזורית באר טוביה
נפילת רקטה בשטח חקלאי
צילום: יניב אוחנה, מועצה האזורית באר טוביה
מומלצים