שתף קטע נבחר

העבודה המדכאת ביותר - אמא במשרה מלאה

אם חשבתן שלגדל את הילדים זו המשרה הטובה ביותר שאפשר לבקש, מסתבר שההפך הוא הנכון: מחקר אמריקני מגלה כי עקרות בית סובלות יותר מדיכאון מאשר נשים שעובדות בחוץ. אבל גם מי שרוצה להיות מושלמת בכל תחום - צפויה להתאכזב

עקרות בית מדוכדכות: נשים שנשארות בבית לגדל את הילדים נוטות יותר ללקות בדיכאון מאשר אימהות שעובדות מחוץ לבית, כך מגלה מחקר שהוצג בימים האחרונים בכנס של איגוד הסוציולוגים בארצות הברית. 

 

עוד על אימהות עובדות:

 

אך אימהות עובדות המאמינות שהן ראויות לנהל קריירה מספקת ומצליחה לצד חיי משפחה, כך עולה מהנתונים, צפויות גם הן ככל הנראה להתאכזב. המחקר מגלה כי אותן נשים עובדות שמנסות להיות גם "סופר-אמא" עלולות לחוש יותר אשמה ותסכול מאשר נשים המודעות לקשיים שבאיזון בין חיי הבית והעבודה. לרוב נשים אלו גם מצפות מבני הזוג שלהן שיבצעו יותר מטלות בבית, בעוד שבפועל זה אינו קורה ותחושת אי-צדק מציפה אותן.

 

"נשים עובדות שיודעות שצפויים להן קשיים נהנות מבריאות נפשית טובה יותר", אומרת קתרינה לופ, כותבת המחקר באוניברסיטת וושינגטון. "הקונפליקט שבין המשפחה והעבודה מוציא מנשים יותר רגשות אשם בהשוואה לגברים, על אותם דברים שהן אינן מספיקות או יכולות לעשות".

 

במחקר החדש השתתפו 1,600 נשים צעירות שמילאו שאלונים על תפיסתן את האיזון שבין העבודה והבית והציפיות שלהן בתחום הזה. כשאותן נשים הגיעו לגיל 40, לופ בדקה את רמת הדיכאון אצל כל אחת מהן.

 

נתוני המחקר העוסקים בעקרות בית תואמים מחקרים קודמים שטענו כי עבודה מחוץ לבית טובה לבריאותן הנפשית של הנשים. אימהות שנשארות בבית עלולות לסבול יותר מדיכאון משום שהן היו מעדיפות לעבוד בחוץ, אך המחיר על מסגרות חינוך לילדים גבוה מכדי שישתלם להן לעשות כך.

 

מאז שנות השבעים במאה הקודמת יותר ויותר נשים הצטרפו למעגל העבודה, צוין במחקר, וכיום נשים צעירות יכולות לפנות אל האימהות שלהן כאל מודל לחיקוי באשר לאיזון בין חיי הבית והקריירה. "הדבר יכול לסייע לנשים לגבש גישה ריאלית יותר ולוותר מראש על דברים מסוימים במקום לנסות להצליח בכל דבר ודבר", אומרת לופ. "המסר לנשים הוא שעליהן להיות סלחניות כלפי עצמן, לקבל את העובדה שהאיזון בין הקריירה למשפחה אינו פשוט - ולא משום שאותה אישה לא מצליחה בכך".

 

מעסיקים וגם גורמים ממשלתיים רלוונטיים יכולים לסייע לנשים להתמודד עם עבודה מחוץ לבית באמצעות מדיניות רווחה מתאימה, כך צוין במחקר. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"המסר לנשים הוא שעליהן להיות סלחניות כלפי עצמן"
צילום: shutterstock
מומלצים