שתף קטע נבחר

כאן לא סקנדינביה, קפלו את האוהלים

ניתן היה לקוות שהפנטזיה הסוציאליסטית תפנים את ההסלמה בדרום ותבין שסקנדינביה זה לא כאן. אבל קשה להאמין שהמועצה המהפכנית ברוטשילד תשתכנע

מסביב יהום הסער, הדרום בלהבות, תושביו ספונים בממ"דיהם, גראדים וקסאמים מרחפים מעל ראשיהם, בארץ מבכים את המתים, אך "ראשינו המהפכני חלילה לא יישח". ברוח "סולידרית" זו שמו את פעמיהם דפני ולפידיה במוצאי שבת לעבר גן צ'רלס קלור, ולו רק כדי להבהיר לכולנו שתזמורת המנעימה את זמירותיה בעתות צרה ומצוקה לא מצויה רק על הטיטאניק.

 

כך, בעיתוי ביטחוני "נשגב" לצד תזמון כלכלי לא פחות מוצלח ממנו, עם נפילות בבורסות העולם; משבר חוב קשה באירופה; הורדת דירוג אשראי לארה"ב; התרבות הסימנים להאטה במשק; ויותר מחשש כי העברת כספים מסעיפים מחוללי צמיחה לסעיפים "תומכי מהפכה" תסייע בהטלת המשק למיתון - ממשיך לו השד המהפכני מרוטשילד לפזז מחוץ לבקבוק ולהפיץ את משנתו בשדרה ומחוצה לה.

 

עוד בערוץ הדעות :

 

התקשורת משמשת כמשרד היחצ"נות הגדול של המאהל, הפוליטיקאים, שמבינים היכן מרוחה החמאה האלקטורלית, קופצים על העגלה הרוטשילדית מצוידים בססמאות המותאמות ל"דרישות העם" ואנשי מקצוע ממלאים את פיהם מים שמא יבולע להם אם יאמרו את מה שהם חושבים. לאלה חובר ציבור גדול, שעבורו כל ניסיון לשמור על הקופה הציבורית, אי-היענות לכל גחמה כספית של "שובתים חברתיים" גם בעתות סגריר ביטחוניות, אינו פחות מהתעמרות זדונית של פקידי האוצר והממשלה.

 

ניתן היה לקוות שהפנטזיה הסוציאליסטית, האמונה על הפסוק "ארץ זבת תקציבי רווחה בעיקר על חשבון תקציבי הביטחון", תפנים ולו חלקית את התזכורת המדממת מסוף השבוע החולף שסקנדינביה זה לא בדיוק כאן, לא ביטחונית, לא חברתית ולא כלכלית. עם כל חשיבותו של הדיון הדיאטטי-תקציבי בשומניו של צה"ל, אין במגמה שהשתלטה על השיח לפיה השלטון ושוחריו המיליטריסטיים מנפחים באורח מלאכותי איומים - יותר מסברה קונספירטיבית ומשוללת כל אחריות.

 

"אביב עמים" המצרי, "הרנסנס" האיסלאמי הפונדמנטליסטי (בין השאר בטורקיה, בלבנון, באיראן, בסיני ובעזה), האיומים המתגברים כמעט מכל עבר על ישראל והפיכת ארה"ב תחת ממשל אובמה למשענת קנה רצוץ עבורנו - היו אמורים לסייע במקצת בהכרה כי שמיה הביטחוניים המתקדרים של ישראל קצת שונים מאלה שבריביירה הצרפתית.

 

חלום ליל קיץ 

קצת קשה להאמין שהמועצה המהפכנית תשתכנע בכך. הרי אחת מראשיה (סתיו שפיר) משוכנעת בכל לבה שנתניהו יפתח במלחמה כדי לחסל את המחאה, גם אם בניגוד להבלים האינפנטיליים הללו הוא מגלה איפוק והבלגה מופקרים. חברהּ לקונספירציה דה-לה שמאטע, יונתן לוי, מעניק משנה תוקף למשנתה ויותר מרומז כי לממשלה היה יד במתקפת הטרור בדרום. לדעת אחד מחבריה, רגב קונטס, פקידי עיריית תל-אביב הם קאפואים. עבור החברה הבכירה דפני ליף, הווד"לים הם לא פחות מגזרות הספר הלבן. 

 

נראה שראשי המחאה לא יסכימו לפחות ממימוש מילות השיר "עולם ישן עדי יסוד נחריבה". בדיוק כפי שקשה להאמין שיועצים על טהרת השמאל המדיני והכלכלי, שהמתונים בהם שרים שיר הלל למדינת רווחה גורפת והזן המוקצן שבהם שרוי הרחק מעבר להרי החושך הקומוניסטיים, יעלה מי מהם על דל מחשבותיו להציע להפוך את המאהלים לממ"דים, ואפילו רק את מקצתם.

 

בכך לא יהיה כמובן שום ויתור על התביעה לחולל רפורמות של ממש, לטפל בהיעדר התחרותיות במשק, בעודף הריכוזיות, בהאמרת מחירי הדיור וביוקר המחיה. את המהפכות עם הגיליוטינה בשדרה הם ייאלצו להותיר רק כחלום ליל קיץ ישראלי של 2011.

 

גולשים מוזמנים להציע טורי דעה: opinions@y-i.co.il  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פנטזיה סוציאליסטית במאהל ברוטשילד
צילום: בן קלמר
מומלצים