שתף קטע נבחר

סתימת פיות? "השוטר" הוגבל לצפייה מגיל 18

החלטת המועצה לביקורת סרטים התקבלה למרות שבסרט אין ביטויי אלימות או פורנוגרפיה בוטים. האם המניע להחלטה נובע ממניעים פוליטיים? הבמאי נדב לפיד: "ההתנגחות של הסרט בשלטון ובאילי הון כנראה מהווים איום על אנשי הצנזורה"

הסרט הישראלי החדש "השוטר" זכה לשבחי המבקרים וקצר השגים בפסטיבלים בהם הוקרן עד כה, עם פרסים בפסטיבל ירושלים האחרון ופרס מטעם חבר השופטים בלוקארנו שבשווייץ. הסרט אף מועמד לשבעה פרסי אופיר מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע, כולל פרס הסרט הטוב ביותר. למרות זאת, בבתי הקולנוע בישראל תוגבל הקרנתו לצופים מגיל 18 ומעלה - צעד יוצא דופן מטעם המועצה לביקורת סרטים.

 

החלטת המועצה לביקורת סרטים. הגבלה מגיל 18 ומעלה ל"השוטר" ()
החלטת המועצה לביקורת סרטים. הגבלה מגיל 18 ומעלה ל"השוטר"

 

 

על פניו החלטת המועצה לביקורת סרטים נראית תמוהה מכיוון שבסרט אין מראות קשים של אלימות וגם לא סצינות מין חושפניות. על כן, עולה החשד של יוצרי הסרט כי מדובר בצנזורה על רקע פוליטי, שכן העלילה מבקרת מחד את המאצ'ואיזם הישראלי מחד גיסא, ומאידך גיסא מלווה חבורה של אנרכיסטים צעירים שנוקטים באמצעים אלימים נגד בעלי הון בארצנו. סוגיות אלו רלוונטיות במיוחד היום על רקע מחאת האוהלים והדרישה לשינוי סדר העדיפויות החברתי.

 

"סתימת פיות פוליטית"

במאי הסרט, נדב לפיד, סבור כי יתכן כי הבמה שנתן לתכנים מהפכניים ואנטי-ממסדיים, הם אשר הביאו את המועצה לקבל את ההחלטה השנויה במחלוקת ותהה האם מדובר באקט של "סתימת פיות פוליטית". בתגובה להחלטה אמר לפיד: "בחורים ובחורות בני 18 בישראל יכולים ללכת לצבא, להלחם, להרוג ולהיהרג, להצביע בבחירות.

 

"נערים ונערות ישראלים מסוגלים לנסוע בגיל 16 לפולין ולהתמודד שם עם מראות מחנות הריכוז בטיולים שמארגן משרד החינוך אבל הראייה הביקורתית שמציע הסרט 'השוטר' ביחס לחיים בישראל, ההתנגחות שלו בשלטון ובאילי הון, המבט שלו על מקומו של השוטר, של הלוחם, בישראל, כנראה מהווים איום על אנשי הצנזורה".

 

מפיק הסרט איתי תמיר הוסיף: "אני חושב שכל מי שחופש ביטוי בישראל יקר לו, ונראה לי שהוא אמור להיות יקר לכולנו, צריך להיבהל מהקלות שבה פקידי הצנזורה מחליטים איזה רעיונות ואיזה עמדות ראויים להופיע על המסך לעיני כל ואיזה אינם ראויים לכך".

 

בסרט "השוטר" משתתפים יפתח קליין, יערה פלציג, מיכאל מושונוב, מנשה נוי, מיכאל אלוני, גל הוייברגר, מיטל ברדה, שאול מזרחי, רונה־לי שמעון ובן אדם.

 

את תגובת המועצה לביקורת סרטים לא ניתן היה להשיג בשלב זה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יפתח קליין ויערה פלציג ב"השוטר"
לאתר ההטבות
מומלצים