שתף קטע נבחר

אנשי הקוטג': הוכחנו שמחיר שקית חלב מופקע

אנשי הקוטג' חילקו בשדרות, ירושלים, בני ברק ור"ג 4,000 שקיות חלב שייצרו בעצמם בסיוע הרפתנים. את השקיות תמחרו ב-3.4 שקלים. "זה אומר שרשתות המזון לוקחות רווח מטורף על שקית, וזה עוד מוצר מפוקח"

אנשי מחאת הקוטג' טוענים שהוכיחו כי ניתן להוריד את מחירה של שקית חלב. אנשי המחאה הגיעו היום ב-7:00 לשדרות וחילקו שם חינם שקיות חלב שהם עצמם ייצרו ותימחרו ב-3.40 שקלים, כולל מע"מ. משם הם המשיכו במהלך היום בחלוקה של שקיות חלב גם בירושלים, בני ברק ור"ג. שקית חלב היא מוצר מפוקח, שלפי התמ"ת, עולה לקמעונאי 3.86 שקלים לא כולל מע"מ ומחירה לצרכן עומד על 5 שקלים. 

 

 

"סך הכל חילקנו 4,000 שקיות חלב", סיפר איציק אלרוב, יוזם המחאה ל-ynet. "אנשים שאלו שאלות, התעניינו, והבינו שהחלב נמכר להם במחיר מופקע למרות היותו בפיקוח. אנחנו דורשים הורדה של 30% במחירי מוצרי המזון ורבים חושבים שזה מוגזם. אך היום הראנו להם שהפחתה של 30% במחיר אינה דרישה מוגזמת. אם כך אנו יכולים להוזיל מוצר שאינו בפיקוח, תארו לעצמכם בכמה נוכל להוזיל מוצר שאינו בפיקוח. זה אפשרי אם כולם ינקבו במחיר הוגן, ואילולא תיאבונם המוגבר של היצרנים, היבואנים ורשתות השיווק לרווחים מופקעים על גבו של האזרח הצרכן".

חלוקת שקיות החלב בשדרות (צילום: יעקב לבי) (צילום: יעקב לבי)
חלוקת שקיות החלב בשדרות(צילום: יעקב לבי)

 

לשם הוכחת טענתם, שאפשר להוזיל מוצרי מזון ב-30%, אנשי המחאה חברו לרפתנים בייצור שקיות החלב. הם שכרו פס ייצור במחלבת "החלבן" במושב שפיר וייצרו 4,000 ליטר חלב באיכות גבוהה ובכשרות מהודרת.

 

את המחיר לשקית חלב 3%, 3.40 שקלים כולל מע"מ, הם חישבו כך, פר שקית: מחיר המטרה שמשולם לרפתן: 2.25 שקלים. עלות האריזה 15 אג', עלות עבודה ורווח למחלבה: 45 אג', מע"מ 47 אג', שינוע לנקודת החלוקה הרחוקה - 8 אג' - סך הכל 3.40 שקלים. יש לזכור שלא שוקללו עלויות מחסן, פרסום ושיווק וכן עלויות רשתות המזון.

 

"המחיר עדיין גבוה יחסית, היות שמדובר בכמות קטנה ועלויות שינוע גבוהות", מסביר איציק אלרוב. "אם היינו חברה גדולה המחיר היה יורד עוד יותר. זה אומר שרשתות המזון לוקחות לעצמן רווח מטורף על שקית: כמה שקלים במקום 60 אג' כראוי. גם המחלבות גוזרות קופון לא קטן".

 

אלרוב מסביר את החלטת אנשי המאבק להתחיל בחלוקת השקיות דווקא בשדרות, ואת החבור שלהם לרפתנים. "שדרות היתה נקודת החלוקה הראשונה שלנו לשם הזדהות עם התושבים הנאבקים על קיומם היומיומי ביוקר נוראי וכל זאת תחת מטחי פצצות וטילים. במוקדים אחרים ברחבי הארץ חילקנו שקיות אך בעיקר תרמנו את שקיות החלב לעמותות צדקה ובתי תמחוי.

 

"בחרנו מוצר בסיסי הנמצא בפיקוח של משרד התמ"ת בכוונה, משום שזה אמור לכאורה להימכר במחיר הוגן. השאלות שמתעוררות מבדיקתנו זו מעוררות מחשבה, הן על הקלות הבלתי נסבלת של הפקעות המחירים גם במוצרי יסוד שבפיקוח והן על תפקיד הרגולטור שנרדם בשמירה על זכויות הצרכנים, ובמיוחד על העוול שנעשה לרפתנים בהחלטות ועדת קדמי שם נטען כי העלות הגבוהה של מוצרי החלב קשורה למחיר המטרה של החלב, דבר שהוא מופרך לחלוטין. בכל פעם שאזרח יקנה שקית חלב שידע: אני משלם עשרות אחוזים לחינם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
אנשי המחאה והרפתנים מחלקים את שקיות החלב שייצרו בעצמם
צילום: יעקב לבי
"המחיר גבוה יחסית כי הזמנו כמות קטנה"
צילום: יעקב לבי
איציק אלרוב
צילום: יובל חן
מומלצים