שתף קטע נבחר

התנצלות בפני טורקיה - סטירת לחי לשייטת

התנצלות בפני ארדואן על הפרובוקציה שהוא עצמו עודד, כמוה כהגשת הלחי השניה וכהתנצלות הנאנסת בפני האנס. היא תזמין את הפרובוקציה הבאה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע שישראל לא תתנצל בפני טורקיה על פרשיית משט הפרובוקציה. סוף כל סוף שמו סוף לסאגה המביכה הזו, חשבתי לעצמי, מתעורר באנחת רווחה מחלום הבלהות שבו נדרש הקורבן להתנצל בפני התוקפן. דווקא אז, כשכבר האמנתי שהקונצנזוס הישראלי הנדיר ניצח, נתקלתי במאמרו התמוה של פרופ' דרור זאבי הקורא לישראל להתנצל בפני טורקיה.

 

אני מוכרח להודות: גם לאחר שקראתי את המאמר כמה פעמים, עדיין לא הצלחתי להבין איזו תועלת תצמח לישראל מההתנצלות. פרופ' זאבי מקדיש יריעה ארוכה לתיאור התמורות האסטרטגיות באזורנו, שבמוקדן סוריה, ולאחר מכן מנסה באופן מאולץ לקשור את הדברים לישראל. הרי במאמרו מסביר זאבי עצמו כי לטורקיה אינטרסים משלה לצמצום המעורבות האיראנית באזור, ומודה כי קשריה של סוריה עם איראן ועם חיזבאללה יינזקו בין כה וכה. אם כך, איזו תועלת נוספת תצמח בדיוק מהתנצלות ישראלית בפני טורקיה?

 

עוד בערוץ הדעות :

 

יתר על כן, זאבי גם מודה שאם תתנצל ישראל בפני טורקיה, לא יחזרו היחסים בין המדינות לקדמותם. מעל הכל, מפתיע שפרופ' זאבי אינו מבין שמהלך ישראלי נגד סוריה בעת זו לא רק שלא יפגע בסוריה, אלא יהווה קרש הצלה למשטרו של אסד (הצדקה לעלילות "המזימה הציונית בסוריה" ופגיעה באותנטיות המחאות שם).

 

בתחילת השנה פרסמתי מאמר הקורא לממשלת ישראל להפסיק להתרפס בפני טורקיה וליזום מהלכים מדיניים שימחישו לארדואן את המחיר הכרוך בהתעמרות בוטה בישראל. בבסיס המאמר עמדה המסקנה המתבקשת לפיה ארדואן קיבל החלטה אסטרטגית שתכליתה לבסס את מעמדו כח'ליפה מודרני בעולם המוסלמי על חשבונה של ישראל.

 

בחלוף חצי שנה, אפשר לומר - צדקתי. תחזיותיי התממשו ומסקנותיי קיבלו משנה תוקף. האם אני יכול לרוות מכך נחת? כמובן שלא. אישוש מסקנותיי מבהיר שטורקיה עלתה על כביש חד-סיטרי, ולא בכיוון הנכון. אלו שטענו אז כי מדיניות ארדואן מונעת מתעמולת בחירות - התבדו כשדבר לא השתנה לאחר היבחרו לקדנציה נוספת וכשאיגרת הברכות ששיגר נתניהו לארדואן נענתה באיום של האחרון לערוך ביקור רשמי ברצועת עזה במטרה לשבר את הסגר המדיני על חמאסטן.

 

עידוד הפרובוקציה 

מרגע שנשכיל לעכל, להפנים ולהתמודד באומץ עם המציאות החדשה שבחרה טורקיה ליצור, נבין ששום התנצלות ישראלית לא תביא לשיפור היחסים איתה. אם נוסיף לכך את העובדה שההתנצלות לא באמת תגן על חיילי השייטת מפני תביעות פרטיות אלא רק תבסס אותן, כפי שהסביר השר יעלון, נגלה שקשה מאוד ללמד סנגוריה על מהלך תמוה שכזה.

 

התנצלות בפני טורקיה תהווה סטירת לחי ללוחמי השייטת שהותקפו בברוטאליות על גבי המרמרה ונאלצו להגן על עצמם. התנצלות בפני טורקיה היא גם סטירת לחי לכל גורמי ההסברה והארגונים הפרו-ישראליים ברחבי העולם שיצאו מגדרם כדי להגן על עמדת ישראל בעולם. ומעל לכל - התנצלות בפני טורקיה תהווה סטירת לחי ומעילה חריפה באמונם של כל אזרחי ישראל והמתנדבים הפרו-ישראליים בעולם שנאבקו מיזמתם ובהתנדבות את המלחמה העיקרית והצודקת - מלחמת התודעה באינטרנט: בפייסבוק, בטוויטר, ביוטיוב ובטוקבקים.

 

אך גם מעבר לסנטימנט ולסטירות הלחי, התנצלות נאיבית בפני ארדואן על הפרובוקציה שהוא עצמו עודד, כמוה כהגשת הלחי השניה וכהתנצלות הנאנסת בפני האנס. התנצלות שכזו רק תחזק את מעמדו של ארדואן, תעניק לו רוח גבית כח'ליפה מוסלמי מודרני שהצליח "לכופף את ישראל" ותזמין עלינו את הפרובוקציה הבאה.

 

חבר טוב סיכם באחת משיחותינו כך: "מי שדורש מישראל להתנצל בפני ארדואן, עלול עוד לדרוש מהארמנים להתנצל בפני הטורקים".

 

גולשים מוזמנים להציע טורי דעה: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עידוד הפרובוקציה. ארדואן
צילום: AFP
מומלצים