שתף קטע נבחר

סוגרים כיתות חינוך מיוחד: "פגיעה בנפש הילד"

במרכז השלטון המקומי טוענים כי רגע לפני תחילת השנה, משרד החינוך הורה על סגירת עשרות כיתות במחוז המרכז. "שוברים את הילדים מבחינה נפשית", מוחים ההורים, שמאיימים בהשבתה. משרד החינוך: בעיה נקודתית שתיפתר

שבוע לפני פתיחת הלימודים, הופתעו מאות הורים לקבל שלשום (יום ו') הודעה כי כיתת החינוך המיוחד בה לומדים ילדיהם עומדת בפני סגירה. במרכז השלטון המקומי טוענים כי משרד החינוך הורה על סגירת עשרות כיתות במחוז המרכז, ועל העברת הילדים הסובלים מלקויות למידה קשות, לכיתות רגילות. "זה מהלך בלתי נסבל שיש לבטלו לאלתר", ציינו.

 

חוזרים ללימודים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

"אנחנו מקבלים פניות נזעמות בנושא מרשויות מקומיות בכל מיני מקומות", אמר נחום חופרי, ראש עיריית רעננה ויו"ר ועדת החינוך במרכז השלטון המקומי. להערכתו, ההחלטה צפויה להשפיע על כאלף תלמידים, רובם תלמידים שאמורים להתחיל בשנה הקרובה את לימודיהם במסגרת החינוך המיוחד. "בכוונתנו להיאבק בנושא בכל הכוח".

 

גם ההורים, שקיבלו את ההודעה על כך שעות ספורות לפני כניסת שבת, מסרבים לעבור על כך בשתיקה ומאיימים להשבית את הלימודים: "שוברים את הילדים מבחינה נפשית", טענה ג'ודי, אם לילדה בת 10 מרעננה. "ביום שישי בשעה 13:30 קיבלתי לפתע טלפון מהמורה של הבת שלי שאמרה כי היא מצטערת להודיע שכיתת החינוך המיוחד בבית הספר בוטלה. הייתי בהלם לקבל הודעה כל-כך דרמטית חמישה ימים לפני תחילת הלימודים, התחושה היא שזורקים אותנו לכל הרוחות.

 

"מעולם לא הרגשתי כל כך חסרת אונים", המשיכה ג'ודי, "אני לא מצליחה להבין איך מעיזים במשרד החינוך לקבוע שהחינוך של הבת שלי פחות חשוב מזה של ילדים אחרים. הבת שלי לומדת במסגרת החינוך המיוחד מכיתה א' בהצלחה רבה, וזה ברור לגמרי שברגע שיחזירו אותה לכיתה רגילה אז כל ההצלחה שלה תיפגע, ללא כל הצדקה".

 

גם איריס, אם לילד בכיתה ה' קיבלה את ההודעה ביום שישי בצהריים. "נפשו של הילד זה לא משחק, ולהודיע על ביטול הכיתה בדקה ה-99 לפני תחילת הלימודים, זה ממש לפגוע בילד. הבן שלי סובל מלקויות למידה קשות והוא לא יכול ללמוד בכיתה עם 40 תלמידים. במשך שנה שלמה טרטרו אותנו בכל מיני ועדות עד שבסוף לפני חודשיים קבעו שהילד חייב חינוך מיוחד, וסוף סוף ראינו את האור בקצה המנהרה".

 

"המהלך לא יעמוד במבחן המציאות"

במרכז השלטון המקומי ציינו כי להם נודע על כוונת משרד החינוך עוד בכנס שנערך בשבוע שעבר, במהלכו הציגו גורמים מהמשרד את המהלך. הם הסבירו כי ההחלטה התקבלה לאחר שזיהו כי הגידול בשיעור ליקויי הלמידה במחוז המרכז הוא חסר פרופורציה והרבה מעבר לגידול הטבעי באוכלוסייה.

 

"אני רואה את ההחלטה הזו בחומרה רבה", הדגיש חופרי, "מדובר בטעות מקצועית, שכן הילדים הללו חייבים ללמוד במסגרות למידה קטנות ומיוחדות, אחרת ההתקדמות שלהם תפגע והם גם עלולים להפריע ליתר התלמידים בכיתה".

 

גם הוא ציין כי עיתוי ההודעה, רגע לפני פתיחת השנה, מהווה פציעה נפשית להורים ולילדים. "ההורים עברו תהליכים ארוכים ומורכבים מבחינה נפשית עד שהסכימו שילדיהם ילמדו בחינוך מיוחד, ופתאום ברגע האחרון מודיעים להם שהשיבוץ בוטל. הם זועמים ובצדק".

 

"יש לחץ רב של הורים ורשויות מקומיות לפתור את הנושא במהרה", הוסיף יו"ר איגוד מנהל אגפי החינוך במרכז השלטון המקומי, אבי קמינסקי. "ביום חמישי שלחנו בנושא מכתב למשרד החינוך ואני מעריך שהנושא הזה ייפתר, שכן הוא לא יעמוד במבחן המציאות".

 

עם זאת, במשרד החינוך הכחישו בתגובתם כי נתנו הנחיה כזו. "משרד החינוך פועל וימשיך לפעול להענקת סיוע לתלמידים לקויי למידה", הבהירו, "ובכל מקרה בו תלמיד יזדקק לסיוע מיוחד, הרי שהמשרד יעניק לו את התמיכה הנדרשת. בכנסי המנהלים שערך המשרד בשבוע שעבר נודע למשרד על בעיה בנושא זה באחד המחוזות, אשר תבוא על פתרונה בשבוע הקרוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הבן שלי לא יכול ללמוד בכיתה עם 40 תלמידים"
צילום: צפריר אביוב
מומלצים