שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  טופלה בכימו נגד קרוהן - למרות שחלתה בצליאק

  במשך 44 שנים טופלה התובעת בתרופות חזקות, ביניהן כימותרפיה וסטרואידים, כנגד קרוהן. בבדיקה מקרית שערכה התברר: מדובר בכלל בצליאק, שהטיפול בה הוא ע"י דיאטה פשוטה. כעת היא תובעת 2.5 מיליון שקלים מקופ"ח מכבי

  לבית משפט השלום בכפר סבא הוגשה שלשום (א') תביעת רשלנות רפואית על סך 2.5 מיליון שקלים של תושבת כפר סבא נגד "מכבי שירותי בריאות". הסיבה: לטענתה היא טופלה במשך עשרות שנים בתרופות חזקות נגד מחלת המעי הדלקתי "קרוהן", ממנה כלל לא סבלה, ומצד שני לא טופלה כלל נגד מחלת הצליאק, שממנה סבלה ואשר יכולה הייתה להיות מאוזנת בדיאטה פשוטה, נטולת גלוטן.

   

  עוד על צליאק:

  בכתב התביעה טוענים עו"ד דן אשכנזי ודיקלה ברנס, המייצגים את התובעת, בת 44 כיום, כי הטיפול המוטעה הרס את חייה. היא אושפזה שבע פעמים בבתי חולים וקיבלה עשרות טיפולים במסגרת אישפוז יום. שיערה נשר, היא סבלה מירידות קיצוניות במשקל, שלשולים כרוניים, התנפחות כתוצאה מהטיפול בסטרואידים, שנועדו לאזן את מה שלא היה קיים.

   

  האבחון הנכון: באיחור של 44 שנים

  הפרשה החלה עוד בילדותה, כשסבלה התובעת מכאבי בטן, נפיחות, שלשולים ואנמיה. היא הייתה רזה וכחושה ובטנה נפוחה. בהמלצת רופאיה נתבקשו הוריה להאכילה בפסטות ומוצרי בצק אחרים כדי להביא להשמנתה. בדיעבד התברר שההנחיות התזונתיות הללו הם שהחמירו את מצבה.

   

  רופאיה הורו על טיפול בסטרואידים, אשר גרמו לפצעים ופטרת בפה, באיבר המין ובציפורניים. היא סבלה מנשירת שיער ומפגיעה בחוש הריח. כשהטיפול בסטרואידים לא הועיל לשיפור מצבה, עברו רופאיה לטפל בה בתרופת הכימותרפיה "אימוראן". הטיפול בתרופה גרם לתובעת פגיעה בתפקודי הכבד, הגביר את פגיעותיה מזיהומים, גרם לה לתשישות קיצונית, לפגיעה בכלי הדם, ולבסוף היא אף עברה אירוע מוחי חולף.

   

  רק ביוני 2005, לאחר שהתקבלה התובעת לאשפוז דחוף בבית החולים "איכילוב" בחשד ל"התפשלות מעי" – מצב בו חלק של המעי מתכווץ על חלקו האחר וגורם לחסימה מסוכנת, התבררה טעותם של הרופאים לאורך השנים. התובעת הועברה לבדיקת קולונסקופיה במרכז הרפואי "שיבא" ולאנדוסקופיה במכון המבצע בדיקות אלה. תוצאות הבדיקה הראו כי היא סובלת מצליאק - שהתגלה באיחור של 44 שנים. האיבחון אושר לאחר מכן גם בבדיקות פתולוגיה ובבדיקות דם.

   

  גם הבת חולה בצליאק

  מהשתברר לה כי היא חולת צליאק עלה על דעתה שמא גם בתה, שמילדותה הייתה גם היא כחושה, בטנה נפוחה ואנמית, סובלת מאותה מחלה. התובעת הפנתה את בתה, שהייתה אז בת 16, לבדיקת דם פשוטה המיועדת לאבחון צליאק. תוצאות הבדיקה חיזקו את החשד וביופסיה פשוטה של התרסריון אימתה אותו סופית: גם הבת חולת בצליאק.

   

  מומחה לגסטרואנטרולוגיה שבדק את כתב התביעה קבע: "כל עשרות שנות הסבל היו ניתנות למניעה אם היה רופא אחד, בר דעת, שהיה שואל שאלה ברמת סטודנט לרפואה, בשנה רביעית או חמישית של לימודי רפואה, בכל פקולטה לרפואה, בכל ארץ מערבית. המחלה היחידה ממנה סבלה הייתה מחלת צליאק, עם כל הסימנים הכי קלאסיים, שהופיעו כבר בילדותה, והמוני הרופאים בהם פגשה בחייה גילו עיוורון מתמיה ביחס למחלה הפוגעת באחוז ויותר של אוכלוסית ארצות העולם המערבי".

   

  כאמור, תובעת האישה את "מכבי שרותי בריאות" בסכום של 2.5 מיליון שקלים בגין סבל, כאבים, הפסדי שכר והוצאות שונות במשך השנים. טרם הוגש כתב הגנה.

   

  כתב התביעה הועבר על ידי ynet לדובר מכבי שרותי בריאות שמסר בתגובה: "כאשר נקבל את כתב התביעה, נלמד את מלוא הפרטים והעובדות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בעקבות הטיפול השגוי שערה נשר והיא סבלה מירידות קיצוניות במשקל
  צילום: jupiter
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים