שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  טרגדיה בטיוואן: הושתלו 5 איברים נגועים ב-HIV

  רשויות הבריאות בטיוואן חוקרות שרשרת מקרי רשלנות חמורה שהובילה להשתלת 5 איברים מגופות תורמים שנמצאו נשאים של HIV, הנגיף הגורם לאיידס. על פי החשד הרופאים ידעו כי התורמים נשאים - אך החליטו לבצע את ההשתלה בכל מקרה

  בהלה בטיוואן: רשויות הבריאות חוקרות פרשייה חמורה של השתלת איברים מגופת תורם נשא HIV. ארבע מתוך חמש ההשתלות בוצעו בבית החולים הלאומי האוניברסיטאי בטיוואן. דובר משרד הבריאות, וואנג ג'ה-צ'ו, אמר בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הרשויות דרשו מבית החולים להעביר דו"ח מלא של הארועים עד מחר (ג').

   

  עוד על HIV:

  כפי שנראה כרגע מדובר במקרה בו הרופאים שביצעו את ההשתלה היו מודעים לכך שהתורם נשא HIV אך מסיבות שאינן ברורות עדיין בחרו להתעלם מכך. אחת התורמות היא משפחתו של צעיר בן 38 בשם צ'יו שהחליטה לתרום את איבריו לאחר שנפל אל מותו בצפון העיר הסינצ'ו בשבוע שעבר. בבדיקות הדם שנערכו לצ'יו לפני שנלקחו הכבד, הריאות והכליות להשתלה נמצא כי הוא נשא HIV. למרות זאת זאת התעלם ככל הנראה הצוות המשתיל מתוצאות הבדיקות ונתן את האישור לביצוע ההשתלות. משפחתו של צ'יו אמרה כי לא היתה מודעת לכך שהמנוח היה נשא HIV.

   

  רופאים בשני בתי חולים בהם מאושפזים המושתלים החלו לטפל בהם בקוקטייל

  התרופות נגד הנגיף. עם זאת הם מצויים בסכנת חיים, שכן במקביל עליהם לקבל תרופות נוגדות דחיית שתל - המדכאות עד למינימום את פעילות מערכת החיסון.

   

  אחד מאמצעי התקשורת בטיוואן דיווח כי משתילי האיברים שיימצאו אשמים צפויים לתקופת מאסר של עד 10 שנים ואיסור עיסוק בהשתלות איברים לכל חייהם.

   

  בישראל עוברת כל גופת תורם בדיקות רבות לפני השתלה, ובהן סוג דם, תיאום רקמות, בדיקות לאיתור נגיפי הפטיטיס B, הפטיטיס C ונגיף HIV. בנוסף, כל איבר עובר בדיקות תפקוד נוספות. כך, למשל, בטרם השתלת ריאות מבוצע צילום חזה ולעתים גם ברונכוסקופיה; לקראת השתלת לב מתבצעת בדיקת אקו לב וצנתור; ולקראת השתלת כליות מתבצעת בדיקת אולטרסאונד כליות.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המנתחים שיימצאו אשמים צפויים ל-10 שנות מאסר
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים