שתף קטע נבחר

חרדים פלשו לבי"ס לבנות: "לא בשכונה שלנו"

עשרות חרדים מבית שמש פלשו לשטח בית ספר ממלכתי-דתי בשכונתם, במחאה על כך שהוא מיועד לבנות - בניגוד להחלטת העירייה. "זה מאבק על זהות העיר", אמר אחד מהם. "ראש העיר התקפל בפני הקיצונים", אומרים הדתיים-לאומיים

מלחמות הדתיים והחרדים חוזרות לבית שמש: עשרות תושבי העיר, מהפלגים החרדים הקיצוניים, פלשו הבוקר (יום ב') לשטח בית הספר הממלכתי-דתי "אורות", זאת בשל התנגדותם לפתיחתו בשנת הלימודים הקרובה כמוסד חינוכי לבנות, סמוך לריכוזי הציבור החרדי. מול המפגינים התייצבו עשרות הורים לתלמידות, ובין שתי הקבוצות התפתח עימות אלים, שהסתיים רק בהתערבות המשטרה. 

 

עוד ביהדות:

 

בשנתיים האחרונות סוערות הרוחות בבית שמש בעקבות ההחלטה להעתיק את בית הספר "אורות בנות" של רשת "שעלי תורה", הנמצא באזור שרוב תושביו דתיים-לאומיים, אל סמוך ל"אורות בנים", שבין השכונות גבעת שרת (דתית-לאומית) לרמת בית שמש ב' (חרדית).

 

החרדים בבית הספר, הבוקר (צילום: מתתיהו פרומוביץ, חדש בבית שמש) (צילום: מתתיהו פרומוביץ, ״חדש בבית שמש״) (צילום: מתתיהו פרומוביץ, ״חדש בבית שמש״)
החרדים בבית הספר, הבוקר (צילום: מתתיהו פרומוביץ, חדש בבית שמש)
 

בתחילה התנגדו החרדים לעצם העובדה שהמבנה, הנחשב לחלק משכונתם, יוקצה עבור המוסד הממלכתי-דתי ולא ישמש את תושבי המקום. גם לאחר שהושגה פשרה בעניין המחלוקת נמשכה, נוכח התנגדות החרדים לכך שבבית ספר זה ילמדו בנות - דבר שאינו מקובל גם על העירייה.

 

הבוקר, כאמור, פלשו המתנגדים לשטח בית הספר. משנודע הדבר לתושבים דתיים-לאומיים, הגיעו אף הם למקום וכדי להתגרות בפולשים פצחו בשירת "התקווה".

 

העימות התפתח לתיגרה אלימה, עד להתערבות המשטרה שפינתה את הפולשים וסגרה את המקום – וההתכתשויות עברו לרחוב.

 

עימותים בין חרדים לדתיים-לאומיים (צילום: מתתיהו פרומוביץ, חדש בבית שמש) (צילום: מתתיהו פרומוביץ, ״חדש בבית שמש״) (צילום: מתתיהו פרומוביץ, ״חדש בבית שמש״)
עימותים בין חרדים לדתיים-לאומיים (צילום: מתתיהו פרומוביץ, חדש בבית שמש)

 

מ', אחד התושבים החרדים, אמר כי בנושא זה מאוחדים כמעט כל הזרמים – גם המתונים – מאחורי ה"קנאים", וכך גם ראש העירייה, אף שהם אינם ממהרים לתת להם גיבוי בדרך כלל.

 

"תהיה מלחמה קשה ביותר, והחרדים יעשו הכל כדי למנוע את פתיחת שנת הלימודים שם – גם אם צריך להתבצר בבית הספר. זה לא מאבק על מבנה או על שטח, שנלקח מאיתנו בגזל, אלא על זהותה של העיר הזו", אמר וטען כי התנאי להקצאת השטח על-ידי העירייה היה שבמוסד ילמדו רק בנים, והנה ההסכם הופר.

 

זאב מוסקוביץ', מוועד ההורים של בית הספר "אורות בנות", טען כי המבנה הוקם מכספי משרד החינוך והוקצה על ידי העירייה למוסד זה, אך ראש העיר החרדי משה אבוטבול נכנע לקיצונים ולכן לא מוכן שילמדו בו בנות, גם אם הן ילדות בכיתות א'-ו'. לדבריו, במכתב שהעביר לנציגי בית הספר הודה אבוטבול כי הוא מתנגד להעברת "אורות בנות" למבנה

רק משום שאינו יכול לערוב לבטחון התלמידות. "לא יאומן שעיר ואם בישראל מתקפלת ככה באופן רשמי מול פלג קנאים קיצוניים", אמר מוסקוביץ'.

 

מוסקוביץ' הוסיף כי ההתנכלויות לבית הספר לא התחילו עכשיו, וכבר נרשמו מקרים של ניפוץ חלונות ומעשי ונדליזם נוספים במקום. עוד הוסיף כי מדובר ב"מיעוט שבמיעוט" ש"גם בציבור החרדי הם מוקעים לגמרי".

 

הדתיים-לאומיים הפרו את ההסכם

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה כי חרף התנגדות קשה של התושבים והפגנות אלימות שקיימו, התגמש ראש העיר והסכים לתת לבית הספר הדתי מבנה ציבור המיועד לשכונה חרדית, אך רשת "שעלי תורה" לא מגלה גמישות מצידה ומתעקשת

למקם בו את בית הספר לבנות.

 

"ראש העיר נכנס לעובי הקורה ופעל רבות בין הצדדים עד שהגיעו לפשרה וסיכום כי המבנה יאוכלס על-ידי בית הספר הדתי לאומי לבנים, ובכך בא לציון גואל", נמסר, "ל'שעלי תורה' אף הובטחה שורה של הטבות מרחיקות לכת בתמורה להסכמתם לפשרה, אולם כעת הם מפרים את הסיכומים וגורמים בכך למאבקים מיותרים בין התושבים".

 

לטענת העירייה, בעקבות המאבק היא לא הקצתה את המבנה לאף מוסד, ו"שעלי תורה" פלשו למבנה בניגוד לחוק, עד שבעקבותיהם פלשו גם השכנים החרדים. בנוסף, התריעה המשטרה כי יש חשש לאלימות כלפי התלמידות שילמדו שם. "ראש העיר פועל ללא לאות להביא את שני הצדדים לשולחן המשא ומתן, ולמצוא פשרה הוגנת שתסיים את הסכסוך בהקדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרדים בפנים
צילום: מתתיהו פרומוביץ, ״חדש בבית שמש״
דתיים-לאומיים בחוץ. בית ספר אורות
צילום: מתתיהו פרומוביץ, ״חדש בבית שמש״
מומלצים