שתף קטע נבחר

רבנים משהים תמיכתם בנישואי הומואים ולסביות

לאחר פרסום מיזם השידוכים בין הומואים ולסביות דתיים, משכו שלושה רבנים את תמיכתם בו. הרב יעקב אריאל והרב חיים דרוקמן הסבירו כי לא אישרו את המיזם בגירסתו הסופית, שפורסמה בפומבי, ועליהם לבחון את הסוגיה

הרב יעקב אריאל, הרב חיים דרוקמן והרב אליקים לבנון - מבכירי הרבנים בציונות הדתית - הודיעו כי הם מושכים את תמיכתם במיזם "אנחנו", המשדך בין הומואים ללסביות בציבור הדתי, זאת עד לבירור מעמיק של הנושא מבחינה דתית ואתית – כך נודע ל-ynet.

 

עוד על מיזם השידוכים:

 

עוד ביהדות:

 

השלושה אף דרשו מעמותת "כמוך", השותפה למיזם השידוכים, להסיר לאלתר את שמותיהם מרשימת התומכים בו, כפי שהופיעו באתר האינטרנט של העמותה – וזאת עד להודעה חדשה.

 

בימים האחרונים נתבקשו הרבנים להסביר את תמיכתם ב"אנחנו", והבהירו כי למרות שהיו מעורבים בעניין לא אישרו את המיזם בגירסתו הסופית, אשר פורסמה בפומבי.

 

הרב אריאל גילה דעתו בכתב כי לא היה לו קשר עם עמותת "כמוך" אלא עם רב מסוים, וכי "הפתרון האמיתי לבעלי הנטיות ההפוכות הוא טיפול נפשי". הרב דרוקמן אמר "כלל לא עסקתי בנושא", והרב לבנון הבהיר שהוא דווקא "מזרז בחורים שיש להם נטייה לא בריאה ללכת לטיפול מתאים, מתוך מגמה להתקדם לתיקון".

 

הרבנים אריאל ודרוקמן מסרבים כעת להתייחס לעניין ולהסביר מהי בדיוק עמדתם, אך ל-ynet נודע כי הם אינם שוללים שידוכים בין הומואים ולסביות. לשיטתם, יש לדון באפשרות זו ברצינות ובאופן מעמיק, כולל בצדדים ההלכתיים והנפשיים של מהלך כזה. כמו כן, הם סבורים כי יש לתת את הדעת לשאלה האם נכון לפרסם את המיזם בכלי התקשורת. בכוונת הרבנים לעסוק בסוגיה זו בימים הקרובים, ועד אז הם מסרבים להיות מזוהים עם המיזם שפורסם.

 

לעומתם, הרב לבנון אמר כי בכל מקרה אין בכוונתו להביע תמיכה או התנגדות גורפת לעניין, משום שבמקרים אלה דרושה התייחסות פרטנית - כל מקרה לגופו.

 

השקה מוקדמת

תחושת שלושת הרבנים היא כי הרב ארל'ה הראל, שיזם את "אנחנו", התקדם מהר מדי כאשר השיק את המיזם בהסתמך על הסכמתם העקרונית בלבד, ומבלי לקבל את אישורם הסופי לכל עניין בו. כמו כן הם נרתעים מהמעורבות של ארגון "כמוך", בשל התנגדות עקרונית של חלקם להתארגנויות של הומוסקסואלים דתיים.

 

אם בתום הבירור יסרבו הרבנים אריאל ודרוקמן לתמוך בפומבי ב"אנחנו", תהיה זו פגיעה קשה במיזם, משום שהשניים הם הבכירים ביותר ששמם נקשר בו, ובזכותם הוא נחשב למוסכם על רבני כל הזרמים.

 

ראש מכון פוע"ה (פוריות ורפואה על פי ההלכה), הרב מנחם בורשטיין, התומך ב"אנחנו", הודה כי הרב הראל שגה כאשר מיהר לפרסם שהרבנים מלווים ומייעצים לפרויקט, אך הוסיף כי אין לו ספק שלבסוף כלל רבני הציונות הדתית יתמכו בו.

 

לדבריו, הומו ולסבית המתכוונים להתחתן באמצעות "אנחנו" צריכים להידרש להמציא אישור ממטפל כי ניסו להפוך לסטרייטים ללא הצלחה, להתחייב להישאר

נאמנים זה לזו כל עוד הם נשואים וכן לקבל על עצמם ועל ילדיהם ליווי פסיכולוגי – שלושה תנאים שאמורים לתת מענה לכל התנגדות רבנית או מקצועית-טיפולית לנושא.

 

הרב ארל'ה הראל, שעומד מאחורי מיזם השידוכים, מסר ל-ynet כי "במשך השנים שבהן מתקיים מיזם השידוכים, ליוו הרבנים הנ"ל את הרעיון בעצה ותושיה. כעת, עם פירסומו הפומבי, הועלו הסתייגויות מן הממד הציבורי שלו, וכן שאלות נוספות הנוגעות רק לחלק קטן מן הזוגות. הסתייגויות אלו הועברו אליי בשיחות שניהלתי עם הרבנים, ועל כן חדלנו מלפרסם את שמותיהם כתומכיםבמיזם, עד לבירור מקיף שיעשה בקרוב. מלבד הרבנים הנ"ל, ישנם רבנים רבים נוספים התומכים במיזם, אשר שמותיהם יפורסמו בקרוב". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בעז כהן
הרב יעקב אריאל
צילום: בעז כהן
והרב חיים דרוקמן. בודקים
צילום: אורות
צילום: חיים צח
הרב אליקים לבנון. לא גורף
צילום: חיים צח
מומלצים