שתף קטע נבחר

רה"מ פעל נגד הנחיות יועמ"ש; המטפלת פוטרה

גורמים משפטיים בכירים הבהירו כי לנתניהו הובהר בחוות דעת משפטית קודמת שאסור להשתמש במערך הדוברות לעניינים פרטיים. בה בעת, הודיעה משפחת נתניהו - באמצעות אותו מערך - על פיטורי העובדת הנפאלית, "בשל הרשלנות המתמשכת בטיפול באביה הקשיש והחולה של הגברת נתניהו"

גורמים משפטיים בכירים אמרו הערב (יום ד') כי לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשכתו "הובהר בקדנציה הנוכחית בפירוש כי אסור לו להשתמש במערך ההסברה והדוברות של לשכת ראש הממשלה בענייניו הפרטיים או בענייניו הפוליטיים". זאת על רקע ההודעות החריגות שפרסמה אתמול והיום לשכת נתניהו בנושא העובדת הזרה שטיפלה באביה של אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו. היום פוטרה העובדת, טרא מאלה, שטענה כי נפצעה במהלך ויכוח עם גברת נתניהו.

   

כל העדכונים האחרונים ב-ynet:

 

לדברי הגורמים, "היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה וראש הממשלה עצמו מודעים היטב לכך, ולכן אם נעשה שימוש במערך ההסברה והדוברות לטובת שרה נתניהו, הרי שזה נערך בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה". הגורמים הוסיפו כי עבירה על הנחיית היועץ היא התנהגות לא אתית שיש לנקוט בעטיה מספר הליכים. לדבריהם, יש לברר בדיוק את נסיבות העבירה ואופן הטיפול בעניין. עוד הזכירו כי גם בבג"ץ תלויה ועומדת עתירה בנושא. 

 

עוד בערוץ החדשות :

 

מי שצריך, לדברי הגורמים, לדברר את ראש הממשלה, הם דוברים פוליטיים או פרטיים. "למערך דוברות והסברה אסור לעסוק בעניין זה. הגורמים המשפטיים הבכירים הזכירו כי בתקופת כהונתו של אהוד אולמרט כראש ממשלה, לאחר שהתפוצצה פרשת טלנסקי, העביר היועץ המשפטי לממשלה הקודם, מני מזוז, חוות דעת שאסרה על אולמרט להשתמש במערך הדוברות וההסברה של ראש הממשלה ואכן אולמרט לא עשה זאת".

 

שרה נתניהו על רקע ההודעות לעיתונות (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
שרה נתניהו על רקע ההודעות לעיתונות(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

בנוסף, הזכירו הגורמים, גם בפרשת ליליאן פרץ, העוזרת בבית נתניהו שתבעה את רעייתו, הוגשה חוות דעת שנייה - הזהה לזו מתקופת אולמרט - בה נכתב בפירוש כי למערך הדוברות וההסברה של משרד ראש הממשלה אסור להיות מופעל בענייניו הפרטיים או הפוליטיים של ראש הממשלה ובנושאים הקשורים לבני משפחתו.

 

 

"אם אכן נעשה שימוש במערך ההסברה והדוברות לגבי פרשת שרה נתניהו והעוזרת של אביה, הרי שראש הממשלה עבר בפירוש על הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, למרות שידע אותן היטב", ציינו הגורמים. עוד ציינו כי חוות הדעת הפכו להנחיה שידועה גם היטב ליועצת המשפטית של ראש הממשלה.

 

מלשכת ראש הממשלה טרם נמסרה תגובה. בה בעת, הודיעה הערב משפחת נתניהו כי החליטה לפטר את מאלה: "הוחלט לסיים את עבודתה בשל הרשלנות המתמשכת בטיפול באביה הקשיש והחולה של הגברת נתניהו". מוקדם יותר פרסמה לשכת ראש הממשלה בצעד חריג שתי הודעות נגד העובדת הנפאלית, וטענה כי יש לה פרצי זעם.

 

בלשכה הוסיפו כי "על הרשלנות הסיעודית של העובדת בטיפול במר בן-ארצי בן ה-96 העידו גם רופאיו של האב וגם העובדת הסוציאלית.  כל אדם שהיו נוהגים בצורה כה רשלנית בהוריו הקשישים היה כבר מזמן מסיים את עבודתה של מטפלת שכזאת. גם למשפחת נתניהו יש את הזכות להחליף עובדים רשלניים שאינם נותנים טיפול בסיסי להוריהם הקשישים".

 

"להזנות את המערך הזה"

גורמים מקצועיים שפעלו בעבר במסגרת מערך דוברות של ראשי ממשלה אמרו כי התנהלות הלשכה בפשרה היא "שערוריה". "לא רק שזה תמוה, זה גם עבירה על החוק", אמרו הגורמים, שציינו כי ברור שראש הממשלה מתעלם מחוות הדעת המשפטית בנושא. "ביבי, ביודעו שיש חוות דעת ברורה וחד משמעית, או שהעדיף לא לשאול ולא לשמוע לפני שפעל, או שישר השתמש באנשיו ובמערך ההסברה. זו עבירה על החוק, אין פה שאלה בכלל".

 

הגורמים, המעורים בנושאי הסברה, קבלו על כך שמערך ההסברה צריך לפעול למען טובת המדינה, ולא אחרת. "אין להודעה הזו שיצאה היום שום קשר לממלכתיות. היא מצטטת גורמים עלומים, היא לא מקצועית ולא רצינית, וסמל המדינה מתנוסס מעליה. זה פשוט שערורייה, אין תקדים כזה. זה פשוט להזנות את כל המערך הזה. מדובר במערך רציני שהושקעו בו כספים, והנה לוקחים את הלוגו שלו ושמים הודעות הזויות. בכל העולם אין דבר כזה".

 

אחד ההסברים, לדברי הגורמים, לצעד החריג שנקטה בו לשכת ראש הממשלה נובע מהלחץ שבו שרויה שרה נתניהו. "ההיגיון הוא פשוט - זה תוצאה מהלחץ של גברת נתניהו, שמעורבת בכל הדברים בלשכה. אין ספק שזו הוראה שלה. אנשים נמדדים במידת הקרבה אליה, והיא הצליחה לסחוף אחריה אנשים ושיקול דעת. זה ההסבר היחידי לדבר הזה. אף איש מקצוע ואף דובר לא היה מעיז לנצל כך את מערך ההסברה, ואילו היה עושה כך במקום מתוקן לא היה נשאר דובר".

 

לעומת זאת יש מי שחושב שלא ניתן לעשות הפרדה ברורה בין ראש הממשלה לאשתו. ד"ר רענן גיסין, לשעבר ראש אגף התקשורת במשרד ראש הממשלה ומי ששימש כיועצם של אריאל שרון ואהוד אולמרט,

סבור כי מדובר בדבר טבעי לחלוטין.

 

"באופן מסורתי בעולם המערבי בכלל, במיוחד במדינות דמוקרטיות כמו ארצות-הברית או בריטניה, לא ניתן להפריד בין אשת ראש הממשלה וראש הממשלה עצמו. גם לגבי אשתו של טוני בלייר היו הרבה תגובות שליליות לגבי התנהגותה ומזגה והדבר הביא להתגייסות של מערך הדוברות כדי להגן על שמה הטוב. גם כשהיו סיפורים על בתו של ג'ורג' בוש יצאו דוברי הבית הלבן להגנתה".

 

לדבריו, בשנתיים האחרונות השתנה העולם התקשורתי וכללי המשחק השתנו. "היו דברים בהם כתבים סכרו פיהם והיתה מן הסכמה שבשתיקה שלא מערבים את האשה. הנורמות האלו השתנו מאז שאנו חיים בעולם רב תקשורתי. הטכנולוגיה יצרה מציאות חדשה שבה גם הדובר הכי מוצלח לא יכול לצפות דברים שיכולים לצאת".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביעד גליקמן, רונן מדזיני, אטילה שומפלבי ובועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טרא מאלה. העובדת הזרה
צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות
בניגוד להנחיות. ראש הממשלה ורעייתו
צילום: AP
צילום: גיל יוחנן
לא רק בישראל. רענן גיסין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים