שתף קטע נבחר

טורקיה, המשט והדו"ח: ישראל צריכה להתנצל?

התגמשות לא תשפיע על שינוי המדיניות באנקרה, והם צריכים להתנצל בעצמם, טוענים המתנגדים בכנסת. התומכים מזכירים את החשיבות האסטרטגית שלא כולם מודעים לה, ואת ההגנה על לוחמים. ומה אתם חושבים?

הדו"ח יצא לאור - אבל השאלה נותרה באוויר. יום לאחר חשיפת מסקנות ועדת פאלמר על עצירת המשט לעזה בשנה שעברה, נשארה בעינה הדרישה הנחרצת מצד הטורקים להתנצלות פומבית של ישראל. במערכת הפוליטית ניכרים חילוקי דעות - האם ההתעקשות שלא להתגמש היא הצעד הנכון?

 

המשט שלא נגמר - כתבות אחרונות:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), סבור כי ישראל אינה צריכה בשום אופן להתנצל, ואף דורש הצהרה נגדית. "ברור שאין שום מקום לכך שמדינת ישראל תתנצל על זה שטורקיה ביודעין תמכה באנשי טרור ובמאמץ שלהם לשבור סגר חוקי. אם כבר, חבל שלא דרשנו מהטורקים להתנצל בפני מדינת ישראל ואזרחיה".

 

"התנצלות מרוככת וחכמה". זה אפשרי? ()
"התנצלות מרוככת וחכמה". זה אפשרי?

 

לפי אלקין, "טורקיה צריכה להיות מעוניינת בקשרים ההדוקים עם ישראל לא פחות מאיתנו, ואם ההנהגה הטורקית האיסלמיסטית החדשה החליטה לשנות את המדיניות כלפי מדינת ישראל - שום התנצלות לא תשפיע על זה".

 

מנגד, איתן כבל ממפלגת העבודה מסביר ש"ישראל, במקרה הזה וכמו במקרים רבים אחרים,

 צריכה להיות חכמה ולא בהכרח צודקת. בתוכנו אנחנו יודעים שאנחנו צודקים, אך למערכת היחסים האסטרטגית עם טורקיה יש משקל מאוד גדול, אפילו יותר משהציבור בישראל יודע.

 

"הדו"ח של פאלמר נותן לישראל אפשרות להתנצל באופן רך וישנה אפשרות שישראל תביע התנצלות מרוככת וחכמה", הוסיף כבל. "אני מאמין שכמו שחשוב לנו לרדת מהעץ, גם לטורקים חשוב לרדת".

 

חיובי לישראל

במפלגת קדימה, כרגיל, נשמעים קולות מגוונים. ח"כ רוחמה אברהם טוענת שאין להתנצל, ומנסה למשוך את הדיון לביקורת על התנהלות הממשלה. "השאלה היא אינה אם להתנצל בפני הטורקים, אלא חובתה של הממשלה להתנצל בפני אזרחי המדינה על שהביאה אותנו עד הלום".

 

אברהם מדגישה: "אין צורך להתנצל בפני הטורקים, טורקיה צריכה להיות רגישה לריבונותה של ישראל, לא פחות מאשר רגישותה לריבונות הטורקית. ישראל תוכל להשיג לגיטימציה בינלאומית במאבקה בטרור ובזכותה לביטחון רק אם תציג אופק מדיני".

 

ח"כ חבר וועדת חוץ וביטחון, יוחנן פלסנר מקדימה, אמר כי הוא תומך בנוסחה מוסכמת להתנצלות שתמנע תביעות עתידיות נגד חיילי צה"ל - נוסחה לה נתניהו כבר הסכים לפני שחזר בו.

 "מדובר בדו"ח שהוא בסך הכל חיובי מבחינתה של ישראל", אמר פלסנר "בעיקר משום שהוא מפריך את הטענות בדבר אי החוקיות של מדיניות הסגר".

 

ביחס למקרים הנוגעים להתנהלות לוחמי צה"ל על הספינה, מוסיף פלסנר, "הדו"ח יותר בעייתי ועלול לסייע להגשת תביעות נגד לוחמי צה"ל. כדי להגן על הלוחמים מפני אותן תביעות, אני סבור שיש לגבש נוסחה מוסכמת עם הטורקים שתכלול הבעת צער ישראלית בתמורה להתחייבות שלהם להימנע מהגשת תביעות". הוא הוסיף כי על רקע חוסר היציבות באזור, "גישה כזו תוכל לתמוך באינטרסים ישראליים נוספים".

 

  • ומה דעתכם? הגיבו וסמנו תחילה - אתם בעד או נגד התנצלות?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זאב אלקין. זה לא יעזור
צילום: דודי ועקנין
איתן כבל. חכמים ולא צודקים
צילום: גיל יוחנן
רוחמה אברהם. אופק מדיני
צילום: נועם מושקוביץ
יוחנן פלסנר. אינטרסים נוספים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים