שתף קטע נבחר

אצל טירקל דורשים התנצלות מסוג אחר: "זקנים?"

בוועדה שחקרה בישראל את המשט מרוצים מדו"ח פאלמר ש"קיבל את התזה שלנו במלואה". מהתקשורת הם שוב תובעים בקשת סליחה: "הציגו אותנו כחבורה של סנילים"

דו"ח ועדת פאלמר התבסס על שתי ועדות חקירה שישבו על מדוכת המשט לעזה - בישראל ובטורקיה. הוועדה הישראלית בראשות השופט בדימוס יעקב טירקל קבעה שהסגר על עזה היה חוקי, והאו"ם אישר את מסקנותיה, לפחות בהיבט הימי. "הציגו אותנו כמי שהציגו דו"ח מטעם, היינו מצפים להתנצלות", אמרו היום (ו') ל-ynet גורמים בכירים בוועדה.

 

המשט שלא נגמר - כתבות אחרונות:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

"למעשה, דו"ח פאלמר אימץ את כל המסקנות העיקריות של הדו"ח שלנו, שנחל הצלחה בלתי רגילה", אמרו הגורמים בוועדת טירקל, שהפנו אצבע מאשימה לכלי התקשורת: "היינו מצפים שהתקשורת הישראלית, שהציגה אותנו בתור חבורה של זקנים סנילים, יבואו ויגידו 'סליחה'. לא ראינו שמישהו מצטער ומתנצל בפנינו".

 

"אף דו"ח לא קיבל כך מסקנות ישראליות" (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
"אף דו"ח לא קיבל כך מסקנות ישראליות"(צילום: עמית שאבי)

 

בוועדה ביקשו להדגיש ש"לא היה דו"ח של ועדה בינלאומית על ישראל שהיה יותר חיובי מזה. הוא קובע במפורש שהיה מותר להטיל סגר, ולהשתלט על האונייה מבחינת המשפט הבינלאומי. גם ועדת טירקל שאלה את השאלה למה החיילים היו צריכים לעלות על הספינה.

 ההישג הגדול ביותר הוא שמבחינה משפטית, הדו"ח קובע כי יש הבדל בין הסגר הימי לסוגיית המעברים היבשתיים".

 

הגורמים הבכירים התגאו בכך ש"העצמאות יוצאת דופן של ועדת טירקל הוכיחה עצמה, כמו גם השיתוף של משקיפים ומומחים זרים. לוועדת פאלמר היו שלושה דו"חות מול עיניה - את הדו"ח הטורקי, ואת הדו"ח של מועצת זכויות האדם של האו"ם, שבשניהם היו קביעות נחרצות, אנטי ישראליות. אולם היא אימצה וקיבלה את הדו"ח השלישי, את דו"ח הוועדה שלנו. מהרגע שראינו את הדו"ח, זה היה סיפוק גדול עבורינו".

 

בוועדת טירקל שמינתה הממשלה היה חבר גם הפרופסור למשפט בינלאומי, שבתאי רוזן - חתן פרס ישראל למדעי המשפט וחתן פרס האג למשפט בינלאומי - שנפטר בגיל 93 זמן לא רב אחרי תחילת עבודתו.

 חבר נוסף היה האלוף (מיל') עמוס חורב, לשעבר נשיא הטכניון. שני המשקיפים הזרים היו הלורד ויליאם דיוויד טרימבל מצפון אירלנד, חתן פרס נובל לשלום, והמשפטן הבינלאומי הקנדי קן ווטקין.

 

בינואר השנה פרסמה הוועדה את חלקו הראשון של הדו"ח שלה, לפיו חיילי השייטת פעלו באופן סביר, ישראל פעלה בהתאם לחוק הבינלאומי, פעילי ה-IHH הם שאשמים באלימות הקשה על המרמרה, והטלת הסגר הימי על עזה נעשתה בהתאם לדין הבינלאומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הוועדה, יעקב טירקל
צילום: גיל יוחנן
פרופ' שבתאי רוזן. נפטר בזמן הדיונים
צילום: משה מילנר לע"מ
מומלצים