שתף קטע נבחר

הצתה במסגד באזור שכם: "מגרון - צדק חברתי"

האש פרצה בקומה הראשונה של המבנה בכפר קוסרה, לאחר שאלמונים שברו חלונות והציתו בתוכו צמיגים. על הקיר החיצוני נמצאו כתובות בעברית

זה נראה כמו פעולת "תג מחיר", כמה שעות אחרי הריסת בתי הקבע במגרון פלסטינים אמרו כי לפנות בוקר (יום ב') הוצתה הקומה הראשונה במסגד בכפר קוסרה, דרומית לשכם. במערכת הביטחון ציינו כי אירוע בבדיקה, אך אישרו כי הובערו צמיגים ורוססו כתובות נאצה על הקיר. "עלי עין ומגרון - צדק חברתי", נכתב על הקיר, וגם "מוחמד חזיר".

 

פעולות "תג מחיר" בחודשים האחרונים

 

לפי הפלסטינים, האש פרצה לאחר שאלמונים שברו חלונות והציתו בתוכו צמיגים. על הקיר מחוץ למסגד - שטרם נחנך - נמצאו כתובות בעברית. גורמי ביטחון ישראלים הדגישו שלא זוהה נזק לשטיחים או לספרי דת במקום.

 

צמיגים הובערו בקומה הראשונה (צילום: סלמה א-דבעי, בצלם) (צילום: סלמה א-דבעי, בצלם)
צמיגים הובערו בקומה הראשונה(צילום: סלמה א-דבעי, בצלם)

 

ראש מועצת קוסרה, האני אסמאעיל אבו רדי, סיפר ל-ynet כי תושבים מהכפר הגיעו לפנות בוקר למסגד לתפילת הבוקר וגילו כי המקום בוער. "נכנסו דרך החלונות של המסגד עם צמיגים אחרי ששברו את הזגוגיות ושרפו את הקומה הראשונה בעזרתם". לדבריו, "הודענו על כך למשרד הקישור והתיאום הפלסטיני, והם העבירו את הידיעה לקישור הישראלי".

 

רסאן דגלס, מחזיק תיק ההתנחלויות בצפון הגדה מטעם הרשות הפלסטינית, הוסיף: "זו אינה הפעם הראשונה שהמסגדים הפכו למטרה לתקיפה". הוא קרא לרביעייה הבינלאומית (הקוורטט) להתערב מיידית בנעשה. אבו רדי הוסיף כי הכפר והאזור סובלים מהתנכלויות יומיומיות מצד המתנחלים המתגוררים באזור.

 

ארגון "רבנים למען זכויות אדם" העביר במהלך הלילה אזהרה למרבית הכפרים הפלסטינים, בדבר פעולות אפשריות של "תג מחיר". בארגון מסרו שאזהרה נשלחה גם לקוסרה.

 

דרמה לילית במגרון

הצתת המסגד אירעה לאחר מאות שוטרים, ובהם אנשי יחידת הסיור המיוחדת (יס"מ) ואנשי המנהל האזרחי, הרסו שלושה מבני קבע במאחז שבבנימין.

 

מבנה המסגד שהוצת (צילום: סלמה א-דבעי, בצלם) (צילום: סלמה א-דבעי, בצלם)
מבנה המסגד שהוצת(צילום: סלמה א-דבעי, בצלם)

 

לקראת 01:00 התייצבו כוחות הביטחון עם כלים הנדסיים כבדים, ותפסו את המתנחלים לא מוכנים. עובדי המנהל פינו את תכולת שלושת הבתים, כשמסביבם התפרסו שוטרי יס"מ.

 

במקביל, המתנחלים מיהרו לבג"ץ - ועד מתיישבי בנימין והתנועה "רגבים" הגישו

 עתירה דחופה לשופט התורן ניל הנדל, שפרסם צו ביניים המורה על הפסקת עבודות ההריסה. אולם, כעבור קצת יותר משעה התניעו את הדחפורים מחדש - המשטרה הודיעה כי הצו בוטל לבקשת המדינה. אף שתושבי המקום לא גילו התנגדות, כמה עשרות ממי שמכונים "נערי גבעות" הצליחו לחדור מעבר לטבעת החיילים והשוטרים ולהתנגד לפינוי. שישה מהם נעצרו. לטענתם, ארבעה נפגעו קלות בעימותים.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתףחנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכתובת על הקיר
צילום: סלמה א-דבעי, בצלם
מגרון, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
הלילה במאחז
צילום: EPA
מומלצים