שתף קטע נבחר

צבא טורקיה נגד צה"ל: מי גדול יותר?

לטורקיה הרבה יותר צוללות, לישראל קצת יותר מטוסי קרב. על רקע ההצהרות שמשמיע השלטון באנקרה, ynet בדק את יחסי הכוחות בין הצבאות. דו-קרב במזרח הים התיכון

הקרע ביחסים מעמיק מדי יום, ושתי בעלות הברית לשעבר נראות רחוקות מתמיד. היחסים בין ישראל לטורקיה הגיעו לשפל חדש, לאחר שראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הודיע אתמול (יום ג') על ניתוק מוחלט של הסחר הצבאי והסחר הממשלתי עם ישראל. "ספינות קרב טורקיות ישייטו באופן תדיר יותר במזרח הים התיכון", אמר ראש הממשלה הטורקי.

 

הקרע עם טורקיה - כתבות אחרונות:

ארה"ב: מודאגים מהמתיחות בין ישראל לטורקיה

"טורקיה מקפיאה הסחר? כבר שנה וחצי אין כזה"

שבו מטורקיה: "הם אוהבים אותנו, עלינו להתנצל"

 

דבריו של ארדואן נאמרו יממה בלבד לאחר שבכיר בשלטון באנקרה אמר כי "המזרח התיכון לא יהיה יותר מקום שבו חיל הים הישראלי מפגין את הבריונות שלו נגד כלי שיט אזרחיים". על רקע המשבר המחריף בין בתי בעלות הברית לשעבר, ynet השווה את יחסי הכוחות בין צבא טורקיה לבין צה"ל ובדק: למי יש צבא גדול יותר? 


צבא טורקיה נגד צהל - לא כוחות?

לא כוחות? צבא טורקיה לעומת צה"ל
  טורקיה ישראל
אוכלוסייה 78,785,548 7,473,052
כוחות צבא סדירים 612,900 187,000
כוחות מילואים 565,000 429,000
טנקים 4,246 3,230

נתונים: ספריית הקונגרס וה-CIA (מתוך אתר globalfirepower.com)

 

עם נפילת האימפריה העותמנית והקמת הרפובליקה המודרנית תחת הנהגתו של כמאל אתא-טורק, החליפו הכוחות המזוינים של טורקיה את הצבא העותמני. מאז, באופן מסורתי, הצבא הטורקי הוא מוסד פוליטי משמעותי ונחשב כמגן הרפובליקה החילונית של אתא-טורק.

 

על פי חוק, הצבא אמור להגן על החוקה הטורקית ועל אחדות המדינה, ולפיכך הוא ממלא בה תפקיד פוליטי - תפקיד שהלך ונשחק ככל שארדואן ביצר את מעמדו כשליט הבלתי מעורער של המדינה המוסלמית.

 

ספינת קרב טורקית בתמרון עם נושאת המטוסים האמריקנית "הארי טרומן" ()
ספינת קרב טורקית בתמרון עם נושאת המטוסים האמריקנית "הארי טרומן"

 

גיל הגיוס לצבא טורקיה, השישי בגודלו בעולם, הוא 19 ומשך השירות תלוי בתפקיד שמבצע כל חייל. אז כמה גדול וחזק הצבא הטורקי והאם הוא שווה כוחות לצבא הישראלי, או שאף עולה עליו בכוחו? צבא טורקיה הוא הכוח השני בגודלו בברית נאט"ו אחרי צבא ארצות הברית וכיום משרתים בו בשירות פעיל מעל 612 אלף חיילים. והיה ויזדקק צבאו של ארדואן לכוחות נוספים בזמן פקודה, עומדים לרשותו 429 אלף חיילי מילואים. מנגד, לישראל יש כ-187 אלף חיילים בשירות סדיר ועוד כ-565 אלף בצבא המילואים.

 

טורקיה נגד "הבריונות הישראלית בים"

בעקבות התבטאויותיה האחרונות של אנקרה בדבר "בריונות ישראלית" בים התיכון והגברת הנוכחות הטורקית במי האזור, מעניין לבדוק את יחסי הכוחות בין שני הצבאות בגזרה הימית. וגם במקרה זה, עולה מספר הכוחות הטורקיים על אלה הישראלים. לחיל הים הטורקי יש סך הכול 265 כלי שיט בעוד שלחיל הים הישראלי יש 64. ובעוד שלטורקים יש 16 צוללות, לישראלים יש 3 בלבד.  


מים סוערים: חיל הים הטורקי מול הישראלי

מים סוערים: חיל הים הטורקי מול הישראלי
  טורקיה ישראל
סה"כ ספינות צי 265 64
שולות מוקשים 21 0
צוללות 16 3

 

צה"ל מנצח במספר המטוסים

לעומת הזירה הימית, בשמיים דווקא לצה"ל יש יתרון כמותי קטן. לרשות חיל האוויר הישראלי עומדים 1,964 כלי טיס, בהם מטוסי הקרב F-16 ו-F-15. מספר המסוקים הישראליים שעומדים לרשות הצבא הוא 689. אגב, העליונות האווירית של ישראל אמורה לקבל חיזוק רציני לקראת שנת 2017 בעת שצה"ל יקבל מארה"ב את מטוס הקרב העתידי F-35.

 

עליונות אווירית על ישראל? מטוס קרב טורקי מדגם F-16 פייטינג פלקון ()
עליונות אווירית על ישראל? מטוס קרב טורקי מדגם F-16 פייטינג פלקון

 

לעומת ישראל, לחיל האוויר הטורקי יש "רק" 1,940 כלי טיס, בהם מטוסי F-16 ומטוסי פנטום, ומספר המסוקים שלו עומד על 874. וכמו צה"ל, גם טורקיה עומדת לקלוט לשירותה את מטוסי החמקן מדגם F-35 לקראת 2015.

  

הטורקים מתאמנים על הכורדים?

בישראל יכלו ללמוד על עוצמתו של הצבא הטורקי, כמו גם על איכותו, מהפצצות חיל האוויר הטורקי בשבועות האחרונים של מטרות המחתרת הכורדית (PKK) בגבול עם עיראק.

 

בהפצצות האוויריות בגבול עם עיראק נהרגו, על פי טענות הטורקים, יותר מ-160 "טרוריסטים כורדים". המבצע הטורקי נגד ה-PKK החל בתגובה לפיגועים שביצעו הכורדים נגד כוחות הביטחון הטורקיים, בהם נהרגו חיילים ושוטרים. על התקיפות האווירית נגד יעדים כורדיים, הגיב ה-PKK: "איש מאנשינו לא נפגע וכל המבנים שניזוקו היו נטושים זה תקופה ארוכה".  


תופסים אוויר: חיל האוויר הטורקי לעומת הישראלי

תופסים אוויר: חיל האוויר הטורקי לעומת הישראלי
  טורקיה ישראל
סה"כ כלי טיס

1,940

(בהם F-16 ומטוסי פנטום)

1,964

(בהם F-16 ו-F-15)

 

מסוקים 874 689

 

בין ספקיות הנשק לטורקים - ישראל

למעט ארה"ב, מדינות נוספות שמספקות נשק וטכנולוגיה צבאית לצבא הטורקי הן גרמניה, בריטניה, איטליה, דרום קוריאה, צרפת ספרד, סין, רוסיה - וישראל.

 

בין הציוד הצבאי שסיפקה התעשייה הישראלית לטורקיה ניתן למנות טנקים ומשוריינים וכלי טיס בלתי מאוישים. אנליסטים צבאיים בטורקיה טענו אתמול כי החלטתה של טורקיה להקפיא את ההסכמים הצבאיים עם ישראל, בעקבות דו"ח פאלמר על המשט לעזה, עלולה לפגוע במאבקה הצבאי במורדים הכורדים.

 

לפי המומחים הביטחוניים, מאבקה של טורקיה במחתרת הכורדית (PKK) ייפגע משום שהיא עושה שימוש נרחב באמצעים צבאיים תוצרת ישראל.

 

מעל 612 אלף כוחות צבא בשירות סדיר. חיילים טורקיים ()
מעל 612 אלף כוחות צבא בשירות סדיר. חיילים טורקיים

 

אמש הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי הקרע בין שתיים מבעלות הברית הגדולות שלה במזרח התיכון מדאיג את הממשל בוושינגטון.

 

"אנחנו מודאגים ממצב היחסים הנוכחי בין שתי המדינות", הודיעה מחלקת המדינה. "אנחנו עובדים עם שתי המדינות במטרה לנטרל את המשבר ולמנוע עימותים בעתיד", הוסיפה דוברת מחלקת המדינה, ויקטוריה נולנד.

 

ביום חמישי האחרון נחשף דו"ח ועדת פאלמר הבינלאומית, שקבע כי אף שישראל הפעילה לכאורה כוח מוגזם נגד נוסעי המשט לעזה, הסגר שלה על עזה חוקי, והמליץ לטורקיה להסתפק בהבעת חרטה ישראלית ובקבלת פיצויים. ארדואן דרש עם זאת התנצלות, נתניהו סירב - ובתגובה השגריר הישראלי גורש מאנקרה וההידרדרות ביחסים עברה לשלב חדש, ששיאו בינתיים הוא ההודעה על הפסקת הסחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בעבר ערכו תמרונים משותפים עם ישראל. חיילים טורקיים
"ספינות קרב טורקיות ישייטו תדירות במזה"ת. ארדואן
צילום: AFP
צבא טורקיה הוא מגן הרפובליקה החילונית של אתא-טורק. הרמטכ"ל הטורקי אוזל
צילום: רויטרס
האדם שבטנק ינצח? טנק מרכבה ישראלי
צילום: שלום בר טל
מומלצים