שתף קטע נבחר

גידור הכרמים מאיים על הצבאים בהרי ירושלים

שטחי כרמים המיועדים לייצור יין לחברת "ברקן" זכו לגידור מאסיבי באורך של כ-16 ק"מ ומאיימים על אוכלוסיית הצבאים המקומית, כך טוענים בחברה להגנת הטבע ו"תנו לחיות לחיות" ואומרים כי הגידור מסייע לטריפת החיות ע"י צבועים ויש להסירו

אוכלוסיית הצבאים הארצישראלים באזור הרי ירושלים מצוייה בסכנת קיום ממשית, בעקבות גידור שטחים נרחבים של כרמים המיועדים לייצור יין לחברת "ברקן", כך נטען בקמפיין משותף לחברה להגנת הטבע ולעמותת "תנו לחיות לחיות". בארגונים דורשים להסיר את הגדרות ולשקול להשתמש באמצעים אחרים המתחשבים בסביבה במקביל להגנה על הכרמים.

 

לטענתם, הוצבו בשבועות האחרונים גדרות בשטחים שהיו עד כה פתוחים ונועדו לגידול כרמים המשמשים לייצור יין של חברת "ברקן" בשטח של בית נקופה ועמק הארזים.

 

"מדובר באחד המסדרונות האקולוגיים החשובים במדינה לצבאים ולחיות בר נוספות, שנחסם כתוצאה מבנייה של גדרות באורך של כ-16 ק"מ", מסביר עמיר בלבן, מהחברה להגנת הטבע. "למרות שהגדרות סומנו בסרטים צבעוניים כדי לנסות ולצמצם את הפגיעה בצבאים והוסרו רק בחלקת ניסוי אחת, הדבר חוסם לצבאים את הדרך בה הם משתמשים כדי להגיע למזון ולברוח מטורפים".

 

לדברי בלבן, באזור ישנם טורפים רבים, ביניהם תנים זהובים, שועלים מצויים, צבועים מפוספסים וכלבים משוטטים שניזונים מעופרים וצבאים. להערכתו, אוכלוסיית הצבאים המקומית מונה כ-100 פרטים. "הבעיה היא שהגדרות מהוות אלמנט חדש בשטח מבחינת הצבאים. מדובר ביונקים זריזים שמשתמשים בנתיבים קבועים וברגע שחוסמים להם אותם, לא רק שהם עלולים להיפצע מהתנגשות בגדרות במהלך מנוסה, אלא גם שהטורפים נעזרים בגדרות כדי לטרוף את הצבאים".

 

 

הצבועים נעזרים בגדרות כדי לטרוף את הצבאים

שטחי המחיה של הצבאים נפגעו קשות עקב פיתוח תשתיות באזור הרי ירושלים והקמת אזורים מיושבים חדשים בשנים האחרונות. בארגונים אינם מתנגדים לפיתוח חקלאי, אך סבורים כי הגדרות עלולים לחרוץ את גורל האוכלוסיה המקומית הנדירה.

 

"המשוואה הזאת מופרת, כשכמות כה גדולה של גדרות נכנסת לשטח. תנועת החיות מנותבת לשתי גדרות, צמודות אחת לשניה, שמנתבות את כל תנועת חיות הבר לאזור הזה, כל מי שעובר שם נמצא בסכנת טריפה גדולה יותר, לציידים, לדריסה על ידי רכבים ולמכשולים נוספים", מדגיש בלבן. "זה יוצר משפכי ציד שמקלים על הטורפים".

 

הגדרות שהוקמו בשטח מיועדים להגן על שתילי הגפנים הצעירים מפני הצבאים, הניזונים מעשבים וצמחים, אך בארגונים סבורים כי בעזרת מיגון פשוט בדמות שרוולים על השתילים, ניתן יהיה להגן על התוצרת החקלאית בשנתיים הראשונות ולאחר מכן, הכרמים אינם בסכנת פגיעה מצבאים. "אין שום הצדקה להפיק פה ייין על חשבון אוכלוסיה של נכס ציבורי וחיית בר מוגנת על פי חוק, שחיה באזור ומשגשגת פה לאורך שנים", הוא מציין.

 

צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

 

 

 

בארגונים דורשים להסיר הגדרות

ניר פפאי, סמנכ"ל החברה להגנת הטבע, סבור כי ניתן להגן על שתילי הכרמים באמצעות מעטפת פלסטיק שתמנע מהצבאים לכרסם אותם. "בעולם מצאו פתרונות ליצירת יין המתחשב בסביבה", הוא אומר. בארגונים קוראים לציבור להתנגד למהלך הפגיעה בטבע ובחיות ושוקלים אף לקרוא לחרם צרכנים על תוצרת יקבי ברקן במידה.

 

אתי אלטמן, דוברת עמותת "תנו לחיות לחיות", סבורה כי הפגיעה הקשה בחיות באמצעות הגידור היא אכזרית ומיותרת. "על יקבי ברקן לפעול לאלתר להסרת הגדרות שמסבות לצבאים פגיעה קשה כל כך, ותחת זאת להשתמש באמצעים שלא יגרמו לפגיעה בצבאים ובבעלי חיים אחרים. לטענת הארגונים למרות פנייתם ופגישה עם גורמים ביקבי ברקן וטמפו, כדי למנוע את המשך עבודות הקמת הגדרות, במטרה להגיע להסדר שלא יפגע בתוצרת החקלאית ובחיות הבר, לא רק שהתעלמו מדרישותיהם, אלא גם עבודות התשתית במקום הואצו באופן ניכר.

 

יקבי ברקן: "יקבי ברקן הם רק קבלנים מבצעים בשטח"

מיקבי ברקן נמסר בתגובה כי יש להפנות את הפניה למקימי מושב בית נקופה, בשטחיהם מצויים הכרמים המגודרים. "הכרמים במושב בית נקופה ובאזור הרי ירושלים ניטעים על ידי בית נקופה. יקבי ברקן הם רק קבלנים מבצעים בשטחי המושב. השטחים המדוברים הם שטחים של המושב כבר למעלה מ-60 שנה. בשטחים אלו היה בעבר כרם זיתים שכולו נאכל על ידי הצבאים.

 

לפני שמושב בית נקופה החל בנטיעת כרמי היין, הוא תיאם עם כל הגורמים בדבר את הנטיעה כולל: רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע. 

 

לאחר שהחלו בנטיעות, התקיים דיון רב משתתפים אצל מנכ"ל משרד החקלאות...שהכריז לאשר את הנטיעה, לבצע גידור למעט חלקה אחת אשר שטחה נקבע על 20 דונמים. בשטח שנקבע יעשה ניסיון לנטיעה ללא גידור, תוך שימוש בכל האמצעים המדעיים המתקדמים שידועים כרגע לחקלאות וזאת על מנת לנסות למנוע נזקים בפגיעה בצבאים.

 

כמו כן, הוחלט על חלקה של 10 דונם שלא תינטע כעת. ההוראה ניתנה בנוכחות המדריך הראשי של ענף גפן היין בישראל. בתום הניסיון יחושבו כל העלויות ואם הניסיון לא יצלח וכל הכרם יאכל על ידי הצבאים,  משרד החקלאות והגופים המשתתפים ישלמו את כל הנזקים שנגרמו על הצבאים והשטח יגודר ויינטע מחדש. מושב בית נקופה עובד על פי הסיכום שנקבע. כאמור יקבי ברקן אינם חלק בסיכון למעט הצד המבצע".

 

מושב בית נקופה עובד על פי הסיכום שנקבע ואגם הגדרות וחוטי התיל סוכמו עם החברה להגנת הטבע. כאמור יקבי ברקן אינם חלק בסיכון למעט הצד המבצע".

 

בחברה להגנת הטבע דוחים בתוקף את טענות "ברקן" על כך שהסכימו לגידור הקיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צבאים שצולמו באזור הכרמים המגודרים החודש
צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
הגדרות בשטח.
צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
כלי העבודה באזור הכרמים
צילום: ארז ארליכמן
מומלצים