שתף קטע נבחר

נחקרת עם כניסתך לארה"ב? כך תצא בשלום

השגתם ויזה לארה"ב? יופי. ייתכן שלאחר הנחיתה ממתין לכם קצין חמור-סבר. הטיפים שיוכלו לשפר את מצבכם בדרך לחופשה

כלקח מהתקפת הטרור ב-11 בספטמבר ולאור השיעור הגבוה של ההגירה הבלתי חוקית לארה"ב, יותר ויותר מבקרים נחקרים בשדות התעופה בארה"ב - אפילו אם קיבלו ויזה לארה"ב.

 

כפי שהסברנו כאן, התנאים לקבלת ויזה לארה"ב התגמשו במעט, נוכח "עקומת הלימוד" של הרשויות השונות,

אחרי שלקו בתגובת-יתר בשנים שלאחר אסון התאומים. עם זאת, אם קיבלתם אשרת כניסה לתייר ולאחר הנחיתה ממתין לכם קצין חמור-סבר - להלן הטיפים שיוכלו לשפר את מצבכם בדרך לטיול או לחופשה בארה"ב.

 

יש להשאיר את האגו בצד

הישראלים הם עם מתחכם. אל תעזו לעשות זאת עם קצין ביקורת הגבולות! משפט כגון "עדיין לא החלטתי לכמה זמן באתי", כבר הוביל לאיסור כניסה לתיירים רבים מישראל. יש לזכור כי קצין הביקורת חשוף למאגרי נתונים שונים, כמו גם לתשובות שנתנו בקונסוליה בעת הגשת הבקשה לאשרת תייר. כל סתירה - קטנה ככל שתהיה - בין הכתוב לנאמר יכולה להביא לפסילת הבקשה ועלייה מזורזת לטיסה הקרובה בחזרה לישראל.

  

קבלו את הבדיקה המדוקדקת כמציאות מוגמרת

אין ספק שמדובר באקט לא נעים בלשון המעטה. אולם בדיקת תוכן הארנק שלך, כמו גם הרצון לערוך בדיקה גופנית מלאה, הינה מציאות מוגמרת. הבעת מחאה או חמור מכך - התנגדות לבדיקה - יובילו את המבקש בזריזות לטיסה חזרה הביתה.

  

מומלץ לשאת מסמכים המוכיחים כוונת שהייה

אחרי שכבר השקעתם אנרגיה וסכום כסף בלתי מבוטל כדי להגיש את הבקשה לאשרה - גם קצין ההגירה בשדה בארה"ב יכול לפתוח מחדש את הדיון על כניסתכם למעצמה. נשיאת מסמכים רלוונטיים להוכחת כוונות השהייה בארה"ב (הזמנה לחתונה, עותקים מהתכתבות עסקית, לוח זמנים ועוד) תמזער את האפשרות לסירוב כניסה.

  

האנגלית קלוקלת? אל תוותרו על מתורגמן

לא כולם יודעים את השפה האנגלית על בוריה, אולם רבים מתביישים בכך ומתעקשים לנהל שיחה עם קצין ההגירה, גם אם אינם מצליחים להעביר את מסריהם בצורה מובנת. בלא מעט מקרים, טעויות שמקורן באי-הבנה גרמו לאיסור כניסה. על כן, אין זה הזמן המתאים להתבייש – מומלץ ביותר לבקש שיצמידו לך מתורגמן.

 

קצין ביקורת הגבולות הוא לא חבר

אל "תזרמו" עם הקצין שיתשאל אתכם. תשובה כגון "אין לי מושג עדיין, תלוי מה יבוא לי בזרימה שלי", שנתת לשאלה בדבר אורך השהייה בארה"ב – עלולה להתפרש כניסיון פוטנציאלי לשהייה בלתי-חוקית ולגרור איסור כניסה. הדבר תקף גם לגבי תשובה אמורפית כמו "באתי לכמה שבועות". מומלץ ביותר לציין תאריך חזרה מדויק, כמו גם מטרה מסוימת לביקור.

  

קבלו את הדין בנימוס מופתי

הניסיון מלמד כי רבים נעצרים בגבול, אך ממשיכים לבצע שורה של טעויות שמסבכות אותם עוד יותר.

הקפידו לבקש בנימוס עותק מפרוטוקול השיחה. מדובר במסמך שיעמוד לעזרתכם במקרה שתרצו לערער על החלטת קצין ביקורת הגבולות.

 

חשוב לזכור כי תייר שכניסתו סורבה הוא בגדר עצור עד שתצא הטיסה לארץ שממנה הגיע. כמו כן, אין לו זכות מוקנית לבקש שימוע, דיון נוסף או אפילו שיחת טלפון. אי לכך, מומלץ שלא להתחצף כלפי הסוהרים, ולא להתעקש על זכויות שאינן קיימות. יש להתנהג בנימוס מופתי ולהמתין לשחרור.

  

חשוב לדעת לוותר - אולי זה ישחק לטובתכם

עצת הזהב האחרונה חשובה מאוד, למרות המצב המביך והמכעיס של סירוב כניסה. אם קצין ביקורת הגבולות הציע לך למשוך את בקשתך ולעלות מיוזמתך למטוס בחזרה לישראל - מומלץ לשקול זאת בחיוב. במקרה שכזה לא יירשם לחובתך איסור הכניסה, והדבר יקל על הגשת בקשה נוספת לויזה בעתיד.

  

הכותב הוא עו"ד מומחה לדיני ניוד מומחים, ושותף במשרד עוה"ד קן תור & עכו.

 

אם היו לכם מפגשים לא נעימים עם קציני ההגירה - שתפו אותנו בטוקבקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדיקה בטחונית בארה"ב
צילום: AP
עו"ד צבי קן תור
צילום: סיון פרג'
מומלצים