שתף קטע נבחר

ה-FDA בודק: האם קעקועים גורמים לסרטן עור?

בעקבות מספר מחקרים שמצאו כי רכיבים בדיו המשמש לקעקועים עלולים לגרום לסרטן העור, פתח מינהל המזון והתרופות האמריקני בחקירה. מומחית ישראלית: "הדיו אכן מכיל כימיקלים רעילים"

אתם בדרך לעוד קעקוע? כדאי לחשוב פעמיים: מינהל המזון והתרופות האמריקני בודק חשד לפיו הדיו המשמש לקעקועים מגביר את הסיכון לסרטן העור. זאת בעקבות מספר מחקרים שנערכו לאחרונה ומצאו כימיקלים רעילים בדיו המשמש לקעקועים, ובהם קרצינוגנים (גורמי סרטן) וחומרים המשבשים פעילות הורמונלית.

 

בחודש יולי האחרון פרסם המכון לכירורגיית עור בלייזר שבוושינגטון מחקר הטוען כי כימיקלים המצויים בדיו הקעקוע ובהם פתאלן עלולים לגרום לתופעות עור ובהם זיהומים ופריחות אלרגיות. החוקרים טענו כי ממצאים אלה מעלים חשד לנזקים חמורים יותר כמו סרטן העור.

 

כך למשל ציינו החוקרים כי אחד הכימיקלים המצוי בדיו קעקועים שחור, בנזופירין, הוא קרצינוגן (גורם סרטן) הגורם לסרטן עור בחיות מעבדה שנבדקו. עוד צויין כי בעבר דווח על מספר מועט של מקרים בהם נמצאו גידולים סרטניים מסוג מלנומה בתוך קעקועים.

 

למחקר זה מצטרף דיווח של חוקרים בגרמניה כי החומר דיבוטיל פתאלן המשמש בתעשיית הפלסטיק, נמצא גם בדיו קעקועים. במחקר שבדק 14 מוצרי דיו המשמשים לקעקועים, נמצאו רמות גבוהות של כימיקל זה בכולם.

 

פתאלן עלול לגרום לא רק לרגישות בעור: הכימיקל הזה נמצא כמחקה את פעילות ההורמון אסטרוגן ובכך עלול לגרום להפרעה בפעילותו ובפעילות ההורמון הגברי טסטוסטרון. אלה עלולים להשפיע גם על העובר ברחם האישה ההרה בעלת הקעקועים. פתאלן נמצא קשור גם להפרעות במערכת הרבייה ובפוריות.

 

אם לא די בכך, בדיקות אחרות בעבר מצאו כי גם מתכות כבדות נמצאו בדיו המשמש לקעקועים, ובהם עופרת, קדמיום, כרום, ניקל, טיטניום, כולם עלולים לגרום לאלרגיות, פגיעה במערכת העצבים ובפוריות.

 

מומחית ישראלית: "הדיו אכן מכיל כימיקלים רעילים"

כאמור לאחרונה החליט ה-FDA לחקור לעומק את בטיחות הדיו המשמש לקעקועים ובכלל זה מה קורה לדיו בגוף לאחר ההזרקה בקעקוע. כיום מקובלת הסברה כי חלק מהדיו נבלע על ידי תאי דם לבנים ומועבר לאיזורים שונים בגוף ובהם בלוטות לימפה.

 

"עדיין לא ברור האם קעקוע גורם לסרטן עור", אומרת ל-ynet ד"ר מרינה לנדאו, רופאת עור בכירה בבית החולים וולפסון, "דווח על מספר חולים אצלם הגידול הסרטני נמצא בקעקוע. ייתכן שמדובר בצירוף מקרים, או שהקעקוע כיסה נקודת חן או שהסתיר את הגידול, אולם צריך לזכור שהדיו אכן מכיל כימיקלים שנמצאו רעילים, ואולי בהם טמונה הסכנה. כרגע זוהי השערה בלבד אולם ברור שרב הנסתר על הגלוי, אנחנו עדיין לא יודעים מה קורה בתוך הקעקוע, ולאן זז הדיו שנספג בגוף. לכן כדאי לחשוב פעמיים לפני שניגשים לבצע קעקוע". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גבי מנשה
קעקוע. האם גורם לסרטן עור?
צילום גבי מנשה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים