שתף קטע נבחר

אנשי או"ם: פאלמר טעה, הסגר על עזה לא חוקי

חמישה שליחים של הארגון הממונים על חקר מצב האוכלוסייה הפלסטינית דחו את הדו"ח על המשט לעזה, שקבע שהמצור על הרצועה חוקי לפי הקהילה הבינלאומית. "דו"ח פאלמר נועד להשיג פיוס בין ישראל לטורקיה", הם טוענים

האו"ם - פנים רבות לו. דו"ח פאלמר על המשט לעזה הכשיר את הסגר הימי של ישראל על רצועת עזה, בקביעה כי הוא עולה בקנה אחד עם החוק הבינלאומי. עם זאת, צוות בן חמישה מומחים המדווחים למועצת זכויות האדם של האו"ם דחה את נקודת האור העיקרית מבחינתה של ישראל בדו"ח.

 

המשט לעזה - עושים סדר בדו"חות השונים:

 

 

ה"מרמרה" מהמשט לעזה, "מצער שהחוק נרמס" (צילום: AP) (צילום: AP)
ה"מרמרה" מהמשט לעזה, "מצער שהחוק נרמס"(צילום: AP)

 

"בהתייחסו למצב החוקי של הסגר הימי, דו"ח פאלמר לא מכיר בכך שמדובר בנדבך במדיניות הסגירה של הרצועה, שלה יש השפעה בלתי-פרופרציונית על מצב זכויות האדם של האזרחים שם", נאמר בהצהרת חמשת המומחים.

 

דו"ח של מועצת זכויות האדם על המשט לעזה מלפני שנה קבע שישראל מפרה את החוק הבינלאומי בכך שהיא מטילה סגר על עזה. כמו כן, עמדתו הרשמית של ארגון הצלב האדום הבינלאומי היא שהמצור עומד בניגוד לאמנות ז'נבה.

 

הקרע בין ישראל לטורקיה בעקבות דו"ח המשט:

 

ריצ'רד פולק, שליח האו"ם לחקר זכויות אדם בשטחים הפלסטיני, הוא אחד מחמשת המומחים שיצאו נגד דו"ח פאלמר. לדבריו, ארבעת חברי הוועדה נתנו לשיקולים זרים להנחות אותם בניסוח המסקנות: "דו"ח פאלמר נועד להשיג פיוס בין ישראל לטורקיה. מצער שבדו"ח העניינים המדיניים רמסו את החוק".

 

פולק נחשב לדובר עוין מאוד כלפי ישראל, ובעבר השווה את המצב ברצועת עזה למצב ששרר בגטו ורשה בזמן השואה: "לסגור אנשים באזור לחימה זה דבר שמעורר זכרונות בינלאומיים מהסוג הגרוע ביותר". ישראל מנעה ממנו בעבר להיכנס לשטחה.

 

אוליבייה דה-סחוטר, השליח הממונה על חקר הזכות למזון, שליש מהקרקע החקלית ו-85% ממימי הדיג ברצועה אינם נגישים לפלסטינים בשל צעדים שונים של הצבא הישראלי. לדבריו, לפחות לשני שלישים מבתי האב ברצועת עזה אין גישה בטוחה למקורות מזון: "אנשים נאלצים לבחור בין חלופות בלתי אפשריות, לרוב בין אוכל, מזון או תרופות בשביל משפחותיהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קבע שהסגר הימי חוקי. פאלמר
צילום: מתוך האתר הרשמי של ממשלת ניו זילנד
פולק. שוב תוקף את ישראל
צילום: AFP
האנייה "מרמרה"
צילום: דודי כהן
מומלצים