שתף קטע נבחר

ארדואן תוקף את ישראל בצדק? הטורקים חלוקים

סקר: 84% מהטורקים חושבים שתביעות ארצם בנוגע לאירועי המשט מוצדקות. אבל מפתיע אולי לגלות שיותר משליש - 37% - סבורים שהצעדים האחרונים שנקטה ממשלתם נגד ישראל אינם במקום. התמיכה במפלגת השלטון גדלה ב-15% תוך שנה

לאורך הסכסוך בין טורקיה לישראל, דאג רג'פ טאיפ ארדואן להדגיש כי הקרע אינו בין העמים הטורקי והישראלי, אלא בין הממשלות. לפחות לפי סקר שפורסם אתמול (יום ד') בעיתון הטורקי "טודיי זמאן", בקרב הטורקים באמת אין תמימות דעים בנוגע לצעדיו האחרונים של ארדואן נגד ישראל.

 

ארדואן רוצה להיות הסולטן - כתבות אחרונות:

 

לפי הסקר, 84% מהטורקים סבורים כי ארצם צודקת בהתייחסותה לאירועי המשט לעזה אשתקד, שבהם נהרגו תשעה פעילים טורקים במסגרת פעולת צה"ל שנועדה למנוע את פריצת הסגר על רצועת עזה. 3.27% מהמשתתפים בסקר השיבו כי ישראל היא שצודקת, 2.27% קבעו כי שני הצדדים צודקים בדרכם שלהם, ו-2.63% טענו כי שני הצדדים טועים. 7% מהמשתתפים לא הביעו דעה כלל.

 

ארדואן. 52% תומכים במפלגתו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ארדואן. 52% תומכים במפלגתו(צילום: EPA)

 

אולם לפי הסקר שערכה "סונר", בעוד שלא פחות מ-48.63% מהנשאלים תומכים במדיניות טורקיה כלפי ישראל כפי שהשתקפה בצעדיה האחרונים, שיעור גבוה למדי - 37.07% - אינם תומכים בה. 14% לא הביעו דעה.

 

מאז פרסום דו"ח פאלמר הבינלאומי, שקבע כי הסגר של ישראל על עזה חוקי והיא אינה חייבת התנצלות לטורקיה על אירועי המשט לעזה אשתקד, נקט ארדואן שורה של צעדי ענישה נגד ישראל, והשמיע נגדה הצהרות קשות. הוא וממשלתו גירשו את שגריר ישראל והורידו את דרג היחסים איתה, השעו את קשרי הצבא והסחר עם ישראל והודיעו כי יפעלו גם לתבוע אותה במוסדות משפטיים בינלאומיים על אירועי המשט והרג הפלסטינים.

 

ויש גם 3% שחושבים שישראל צודקת. ה"מרמרה" בטורקיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ויש גם 3% שחושבים שישראל צודקת. ה"מרמרה" בטורקיה(צילום: AFP)

 

בנוסף, ארדואן כינה שוב ושוב את ישראל "ילד מפונק", האשים אותה בהפרת חוזים ביטחוניים, הזהיר כי היא מסכנת את עתידה, וגם הודיע כי טורקיה תשלח יותר ספינות קרב למזרח הים התיכון, והן ילוו ספינות סיוע לעזה.

 

כך או כך, לפי הסקר, מאז הבחירות לפרלמנט הטורקי שנערכו בספטמבר שעבר גדלה האהדה בציבור הטורקי למפלגת

"הצדק והפיתוח" שבראשה עומד ארדואן בכ-15%, וכעת 52.82% מהטורקים תומכים בה. מהצד השני, התמיכה במפלגת האופוזיציה CHP צנחה בכ-9 אחוזים, וכעת היא עומדת על 22.37 אחוז.

 

שיעור התמיכה במפלגת התנועה הלאומית עלה באחוז אחד, וכעת היא זוכה ל-14.1 אחוזים. לפי הסקר, 52.56% מהטורקים סבורים כי תפקוד ממשלתם טוב. אגב, כשנשאלו מהו הנושא הכי חשוב שאיתו צריכה טורקיה להתמודד, 70.83% השיבו כי זהו הטרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן. רוב הטורקים איתו
צילום: EPA
מומלצים