שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP

הפלסטינים הולכים למועצת הביטחון: רוצים מדינה

ליברמן הזהיר והאמריקנים איימו בווטו, אבל הפלסטינים מתכוונים להמר על כל הקופה. שר החוץ, ריאד אל-מליכי, הודיע כי הרשות תפנה למועצת הביטחון בבקשה להכיר בה כמדינה. בכך פוחת הסיכוי שהם יבקשו רק לשדרג את מעמדם באו"ם

הפלסטינים הולכים על מדינה - בכל הכוח: הרשות הפלסטינית עומדת לפנות למועצת הביטחון של האו"ם ביום שישי הבא ולבקשת הכרה במדינה. כך הודיע בצהריים (יום ה') שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מליכי. סוכנות הידיעות AP ציטטה מדבריו בשיחה עם כתבים ברמאללה. בכך פוחת הסיכוי שהפלסטינים יפנו לעצרת הכללית כדי לבקש להתקבל במעמד נמוך יותר.

 

עם זאת, גורם פלסטיני רשמי הדגיש בשיחה עם ynet כי ההחלטה נכונה לרגע זה, ורמז כי היא עדיין יכולה להשתנות בהתאם לשיחות המדיניות התכופות שהפלסטינים מנהלים עם האיחוד האירופי ועם ארצות הברית. הוא אישר שהרשות החליטה לפנות למועצת הביטחון של האו"ם כדי לקבל הכרה מלאה במדינה.

 

מתקרבים להצבעה באו"ם - כתבות אחרונות:

 

סוכנות הידיעות הצרפתית ציטטה את שר החוץ הפלסטיני באומרו כי אבו מאזן "יגיש את הבקשה לבאן ב-23 בספטמבר", אלא אם כן תתקבל "הצעה מהימנה" לחידוש המשא ומתן. לפי הדיווח בסוכנות הידיעות AP, הוא יעשה זאת לאחר נאומו בעצרת הכללית.

 

ינאם בעצרת ויגיש בקשה למדינה. אבו מאזן עם קתרין אשטון בקהיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ינאם בעצרת ויגיש בקשה למדינה. אבו מאזן עם קתרין אשטון בקהיר(צילום: AFP)

 

עוד בערוץ החדשות:

 

הפלסטינים מסתכנים בהטלת וטו של ארה"ב על המהלך במועצת הביטחון. כדי להכריז על מדינה יש צורך בהמלצה של מועצת הביטחון. לשם כך נדרש רוב של 9 מתוך 15 המדינות החברות במועצה. כל אחת מחמש החברות הקבועות במועצה - ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה וצרפת - יכולה לבלום את המהלך בהטלת וטו. אם ההחלטה זוכה לרוב של 9 מדינות ואין וטו, היא מועברת להצבעה של העצרת הכללית של האו"ם, שם נדרש רוב של שני שלישים כדי לאשר קבלת המדינה החדשה.

 

הולכים על כל הקופה, ומכינים את הדגלים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הולכים על כל הקופה, ומכינים את הדגלים(צילום: EPA)

 

בשבועות האחרונים דובר על אפשרות שהפלסטינים יבקשו לשדרג את מעמדם מ"משקיפים" כיום למעמד של "מדינה משקיפה". שינוי כזה לא היה אמור לשנות בהרבה את הזכויות מהן הפלסטינים נהנים כיום באו"ם. הזמנה לשבת כמשקיף בוועדות אבל בלי זכות הצבעה. כ"מדינה משקיפה" הפלסטינים יוכלו להצטרף לאירגונים בינלאומים, אבל מעבר לזה מדובר בהשפעה תודעתית על הציבור בעולם. כאמור, אפשרות זו מתבטלת כעת - והפלסטינים עוברים למהלך של הכרזה על מדינה, עם כל המשמעויות. 

 

בעזה כבר מתכוננים למדינה שבדרך (צילום: AP) (צילום: AP)
בעזה כבר מתכוננים למדינה שבדרך(צילום: AP)

 

חבר הועד המרכזי של פתח, סאיב עריקאת, הצהיר כי ההנהגה הפלסטינית בראשות הנשיא אבו מאזן, נחושה לפנות למועצת הביטחון של האו"ם כדי להשיג הכרה במדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967. בראיון לכלי תקשורת פלסטיני הוסיף עריקאת כי אין מנוס מהפנייה הפלסטינית, וכי היא נועדה להשיג את רצונו של העם הפלסטיני כדי להשיג את מטרותיהם ולהכריז על מדינה עצמאית.

 

ההכנות למדינה בעיצומן. מדפיסים חולצות עם סמל המדינה ברמאללה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ההכנות למדינה בעיצומן. מדפיסים חולצות עם סמל המדינה ברמאללה(צילום: AFP)

 

הוא שב ואמר כי התנאים לנסיגה מהפנייה הפלסטינית לאו"ם הם עצירת הבנייה בהתנחלויות והכרה ישראלית במדינה פלסטינית שתהיה מבוססת על גבולות 1967. עריקאת הכחיש כי ישנם מגעים חשאיים עם ישראל,

ואמר כי הם משוללי כל יסוד.

 

גורם מדיני פלסטיני אמר שלשום ל-ynet, כי הנטייה הפלסטינית בימים האחרונים היא לפנות קודם כל למועצת הביטחון של האו"ם כדי לבקש הכרה, הגורם העריך כי בעקבות הווטו האמריקני הצפוי, ימשיכו הפלסטינים לתוכנית השנייה והיא פנייה לעצרת הכללית של האו"ם.

 

אתמול רמז אבו מאזן בראיון לטלוויזיה המצרית, כי וטו אמריקני לא ימנע מהפלסטינים לפעול בזירה הבינלאומית, לרבות פנייה לבית הדין הבינלאומי. לדבריו, גם מדינה שאינה חברה בארגון "יכולה להשתתף במוסדות העולמיים וביניהם בבית הדין בהאג, וזה מה שישראל וארה"ב לא רוצות".

  

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הולך למועצת הביטחון. אבו מאזן
צילום: EPA
הולכים על כל הקופה. אל-מליכי
צילום: AFP
מתעבים את רה"מ. מפגין ברמאללה
צילום: AFP
מומלצים