שתף קטע נבחר

יוזמה בברסלב: "מחאת אוהלים" באומן

לעדי רן, כוכב הרוק הברסלבר, נמאס ממחירי השכירות והטיסות לאומן בראש השנה - והוא יוזם מחאת אוהלים באוקראינה: "בן אדם בא, רוצה ללכת לצדיק, ואתה מקשה עליו בצד הכלכלי?"

משדרות רוטשילד לרחוב פושקינה: הזמר והיוצר עדי רן יוזם בקרב חבריו לחסידות ברסלב "מחאת אוהלים" חדשה - זאת בעקבות מחירי הלינה המופקעים שאותם נדרשים לשלם הנוסעים לקבר רבי נחמן באומן, אוקראינה, לקראת ראש השנה.

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

 

רן מנסה לעורר תנועת מחאה רחבה שחבריה יקימו אוהלים סמוך לקבר הצדיק, במקום לשלם למקומיים מאות דולרים למיטה. "השנה באומן מחאת אוהלים", כתב הרוקיסט הברסלבי בעמוד הפייסבוק לו, "חלאס, נמאס

העושק. תביאו אוהלים, יהיה כיף בלילה - לא חם כמו בשדרות רוטשילד".

 

מאז שנכתב, בשעות הצהריים של יום רביעי, זכה ה"סטטוס" של רן לעשרות "לייקים" ותגובות. נחמיה לטמן כתב: "צריך איזה מחאה; מה זה לשלם בסביבות 1000$ על כרטיס ומקום לישון???".

 

גולשת בשם איריס לעגה למחירים המוצגים וכתבה: "מי משלם 1000$ לכרטיס? בעלי שילם 350$ על כרטיס, עוד 10 דולרים למיטה ו-180 שקל לאוכל". עדי רן לא קנה: "לפי המחיר, איריס, בעלך נוסע כנראה לפתח תקווה".

 

בנימין מחלב, חסיד ברסלב, סיפר ל-ynet כי בדירות הקרובות לציון קבר רבי נחמן מושכרת "מיטת בית חולים" ביותר מ-500 דולר ללילה - "וכאלה יש עשר בחדר". במקומות מרוחקים יותר המחיר יורד, אך גם מי שמסכים לצעוד בחג מרחק של שעת הליכה, ייאלץ להיפרד ממאה דולר ויותר.

 

"בשנה שעברה הגיעו לאומן 20 אלף איש, וכבר אז היו כמה שלא רצו לשלם והקימו אוהלים", הוא מספר, "השנה בוטלה הוויזה לאוקראינה ויש קהילות שבהן סיבסדו את הטיסות, והציפייה היא לפחות ל-30 אלף איש".

 

לדברי מחלב, מחירי הלינה באומן מטפסים משנה לשנה, כשהמקומיים מנצלים את הביקוש הגבוה, שרק ממשיך ומאמיר.

 

מחכים לנדבן

בראיון לקו החדשות הטלפוני "הקול החרדי", אמר עדי רן: "אני גר ברוטשילד וראיתי את כל המחאה הזו צומחת לנגד עיני... הדבר הראשון שצץ במחשבתי זה האוהלים באומן. אני חושב שזה

קצת מוגזם, הניצול של אנשים שיבואו בכל מקרה, גם בנושא הטיסות וגם בנושא הלינה... בן אדם בא, רוצה ללכת לצדיק, אתה מביא לו מְניעוֹת גשמיות? לא מספיק יש לו מניעות ברוחניות שמקשות עליו?".

 

רן לא יודע לומר למי בדיוק מכוונת המחאה, אבל הוא קורא לעסקני הציבור ולנדבנים שפעלו בעבר להוזלת מחירי הטיסות לאוקראינה או לסיבסודם, לטפל גם בזה. "כל פעם קופץ איזה נדבן, איזה מישהו שברוך ה' יש לו ממון, ומחליט שזהו - הוא רוצה לעשות משהו", אמר, "אם גם מצב הדיור יהיה במודעות, יתנו את הדעת ויפתרו את זה. צריך אנשים עם יוזמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אומן, אוקראינה. יקר לשכור ליד רבי נחמן
צילום: ישראל ברדוגו
עדי רן. נמאס לו
צילום: דורון עדות
מומלצים