שתף קטע נבחר

מחאה חדשה: לא לשלוח "שנה טובה" ב-SMS

עמוד אירוע בפייסבוק שנפתח היום צבר כבר כאלף משתתפים שקוראים שלא לשלוח ברכות שנה טובה בהודעות SMS משום ש"חברות הסלולר צפויות לעשות מיליונים על הגב שלנו"

שנה טובה ב-SMS? לא השנה. עמוד אירוע בפייסבוק שנפתח היום (ב') והגיע כבר לאלף משתתפים, קורא שלא לשלוח ברכת "שנה טובה" בהודעות SMS משום שהודעות אלה, שמספרן עולה מאוד בתקופת החגים, מניבות מיליוני שקלים לחברת הסלולר.

 

חרמות נוספים שהחלו בפייסבוק:

 

שליחת מסרוני ברכה לחג הפכה לנוהג ישראלי. רבים מהמנויים שולחים בחגים הודעות SMS קבוצתיות לעשרות נמענים. המשתתפים באירוע קוראים למנויים להתאפק ואולי אף לחזור לשיטות הברכה הישנות כמו איחול בעל פה, או להתקדם לשיטות חדשות וחינמיות כמו מיילים, רשתות חברתיות ושיחות טלפון על גבי האינטרנט.

 

"בהמשך למחאה הצרכנית שהחלה בחודשים האחרונים, גם בחג הזה צפויות חברות הסלולר לעשות מיליונים על הגב שלנו משליחת SMS ובהם ברכות לראש השנה. השנה אומרים די!", נכתב בעמוד האירוע.

 

"השנה לא שולחים סמסים (לא אישיים ולא קבוצתיים) לראש השנה ומשתמשים בשלל דרכים אחרות לברך את היקרים לכם: מייל, וואטסאפ (תכנת מסרונים חינמים לבעלי מכשירים תומכים), מתקשרים דרך קווים נייחים או שולחים איגרות בדואר (כן כן) או באמצעות שליחת הודעות בפייסבוק, ב-איי סי קיו, בסקייפ, אבל בכל דרך שלא תבחרו, לא שולחים סמסים עם ברכת חג ולא מנפחים את כיסי הטייקונים וחברות הסלולר בחג הזה.

 

"אבל יש לי חבילת אלף SMSים"

חברות הסלולר אמנם מרוויחות יפה מממשלוחי הודעות הטקסט בחג, אולם מדובר בכאב ראש לא קטן עבורן. הן לא תמיד עומדות בעומס המסרונים, שמספרם יותר ממוכפל בעת החג. יוצרי העמוד משתמשים בכך כעילה נוספת שלא לסמס הודעות ברכה. "הנה עוד גורם שכדאי לקחת בחשבון לפני שמתקתקים את ההודעה ושולחים אותה לכל העולם: עומס ברשת", הם כותבים. "אם שלחתם הודעת ברכב לחג, ובתגובה קיבלתם התעלמות מוחלטת, אין צורך להיעלב - ייתכן מאוד שההודעה תגיע ליעדה רק בעוד 24 שעות או אפילו 48 שעות.

 

"בשנה שעברה, עומס ההודעות האדיר על הרשתות בערב החג הקשה על העברתן וגרם לעיכובים ניכרים במשלוח. היו מקרים שבהם הודעות הגיעו ליעדן באמצע הלילה או שאנשים שומרי מסורת קיבלו אותן בחג עצמו".

 

חלק מהכותבים ב"קיר" האירוע הביעו התנגדות למחאה, מסיבה מעניינת: בחג יש להם הזדמנות לנצל עד תום את חבילת הודעות ה-SMS שלהם. "אני הכי הולכת לשלוח סמסים הגיע הזמן שחבילת 1,000 הסמסים שלי תגיע למכסה החודשית שלה", כתבה אחת הגולשות. גולש אחר כתב: "יש לי 1,300 הודעות SMS, לא חראם"?. משתתפי ה אירוע הגיבו להם: "בדיוק בגלל זה הם גרמו לך לשלם ככה על החבילה. את בכלל לא צריכה כל כך הרבה SMSים, זו השיטה שלהם לגרום לך להצטרף לדברים שאת בכלל לא צריכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
התתאפקו?
צילום: אורן אגמון
מומלצים