שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP

נתניהו הבטיח לחברי הליכוד: "נעמוד על זכויותינו"

שעות לפני שייצא לניו-יורק לקראת כינוס עצרת האו"ם, זכה נתניהו לחיזוק וחיבוק מחברי מפלגתו. הוא הבהיר כי לא יתפשר: "אנחנו מושיטים יד לשלום, אבל נחושים לעמוד על האינטרסים שלנו. הסכנה של הסדר חפוז היא טילים על כל הארץ"

ערב צאתו לעצרת הכללית בניו-יורק, כינס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שרים וחברי כנסת מהליכוד להרמת כוסית חגיגית. חברי הסיעה וכן ראשי רשויות מטעם הליכוד הגיעו הערב (ג') לפגישה עם נתניהו במשכן הכנסת, וחיזקו את ידיו טרם נאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם. נתניהו הבטיח לחברי הליכוד כי יעמוד על זכויותיו ואמר כי הוא מושיט את ידו לשלום. דבריו של ראש הממשלה הועברו בשידור חי ב-ynet.

 

ימים מתוחים לקראת ההצבעה באו"ם:

 

שרי הליכוד, חברי הכנסת וראשי ערים לחצו ידיים לנתניהו, וחיבקו אותו, טרם דבריו. "האזור עובר טלטלה גדולה. תהליך השלום מחייב אותנו לעמוד על הזכויות שלנו ועל הצרכים שלנו. אנחנו נחושים לעמוד על האינטרסים שלנו", אמר נתניהו לאנשי הליכוד. "היום הסכנה של הסדר חפוז או של הסדר חד צדדי היא טילים על כך הארץ". 

 

קרב באו"ם: עברו עם הסמן וגלו את כל האפשרויות והמשמעויות
קרב באו"ם: עברו עם הסמן וגלו את כל האפשרויות והמשמעויות

 

"חשוב לנו ללכת לאו"ם ולייצג את האמת שלנו, של עם שהותקף פעם אחר פעם על ידי מי שמתנגדים לקיומו", אמר ראש הממשלה והזכיר את הצעתו לאבו מאזן - חידוש מיידי של המשא ומתן. "אנחנו מושיטים את ידינו לשלום. אמרתי שהדרך לשלום עוברת דרך משא ומתן ישיר ולא דרך החלטות חד צדדיות באו"ם. כדי להגיע לקצה המשא ומתן צריך להתחיל במשא ומתן. זה דבר שישראל מוכנה לעשות וזה דבר שהפלסטינים נמנעו מלעשות".

 

ההערכות בירושלים הן שלפלסטינים רוב מיוחס, דבר שיחייב את האמריקנים להטיל וטו כדי לסכל את ההצעה, אבל נתניהו רואה את הדברים אחרת. לדבריו, "יש הכרה גוברת בעולם לפתור את הבעיות השונות בנושא. אנחנו רוצים שלום עם סידורי ביטחון והדברים האלה מחייבים פגישה רצינית ועמידה על האינטרסים החיוניים ביותר שלנו. הרבה יותר קל להיכנע ללחצים, הרבה יותר קל לזכות בתשואות ממדינות העולם על ידי ויתורים מפליגים".

 

לבנת: "מדינות מבינות שהאביב הערבי הוא סתיו"

השרה לימור לבנת הזהירה מהמזרח התיכון החדש. "האביב הערבי מתברר כמקסם שוא והרבה מדינות מתחילות להבין שמדובר בסתיו", טענה שרת התרבות והספורט. "בציבור ובעולם מתחילים להבין שהפלסטינים הם סרבני שלום". שר החינוך גדעון סער ביקר את מפלגת קדימה: "אני מציע לאופוזיציה לגלות מידה של אחריות לאומית, כפי שאנחנו גילינו בכנסת הקודמת".

 

הלילה ימריא ראש הממשלה לניו-יורק כדי להשתתף בעצרת, שתיפתח מחר. ynet יעביר שידור מיוחד מהאירועים באו"ם. ביום שישי הוא יישא נאום בפני נציגי המדינות, במהלכו הוא צפוי להטיל אחריות למשא ומתן התקוע על הפלסטינים. אתמול הביע נתניהו רצון להיפגש בשולי העצרת עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן.

 

"אני קורא ליו"ר הרשות הפלסטינית לפתוח במשא ומתן ישיר בניו-יורק, שיימשך בירושלים וברמאללה", הצהיר ראש הממשלה. "אני מציע לנשיא עבאס לפתוח במשא ומתן לשלום במקום לבזבז זמן על צעדים חד-צדדיים חסרי תוחלת".

 

גם ארה"ב ואירופה נרתמו לניסיון לארגן פגישה בין שני המנהיגים, שהתכנסו בפעם האחרונה לפני יותר משנה, במסגרת ניסיון אחרון לבלום את בקשת הפלסטינים להכרה באו"ם. נתניהו הוסיף בדבריו אמש, כי מהלך חד-צדדי כזה לא יקדם את השלום, וזה יושג רק באמצעות משא ומתן ישיר ולא בעזרת הצהרות באו"ם.

 

גם אבו מאזן הביע נכונות להיפגש עם נתניהו, ואמר בראיון לרשת FOX כי "אפגש עם כל גורם ישראלי, בכל עת. אבל אין בכך טעם, אם אין שום דבר מוחשי על השולחן". נתניהו ייפגש מחר גם עם הנשיא האמריקני, ובהמשך גם עם מנהיגים מאירופה.

 

במשרד החוץ בירושלים מעריכים כי הפלסטינים צפויים להשיג רוב במועצת הביטחון של תשע מדינות שיתמכו בהכרזה על מדינה פלסטינית, לאחר שגבון, ניגריה ופורטוגל התייצבו לצדם. בוסניה כנראה תימנע. בהקשר הזה, אמר ל-ynet בכיר פתח, סאיב עריקאת, כי אינו יודע כמה מדינות בדיוק יתמכו במדינה פלסטינית במועצת הביטחון, "אך אני יכול לומר שאני מקווה שהמדינות יכירו בנו כדי לשמר את עקרון שתי המדינות החיות בשלום זו לצד זו. המדינות צריכות להיות אמיצות ולהצביע בעד השלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. זוכה לחיזוק
צילום: גיל יוחנן
אבו מאזן. ייפגשו בניו יורק?
צילום: AP
מומלצים