שתף קטע נבחר

צילום: AP, נועם מושקוביץ

נתניהו באו"ם: משא ומתן עכשיו, let's talk דוגרי

בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם תקף רה"מ את אבו מאזן וטען כי "הפלסטינים רוצים מדינה בלי שלום", אך קרא לנשיא הפלסטיני לשוב למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים: "בוא ניפגש היום, בבניין האו"ם". הוא הדגיש כי לא יתפשר על סידורי הביטחון

אחרי שהנשיא הפלסטיני אבו מאזן קצר תשואות רמות בעצרת האו"ם בניו יורק בעקבות נאומו ההיסטורי ובקשת קבלת פלסטין כמדינה, ראש ממשלת ישראל עלה לדוכן הנאומים להציג את עמדתו.

 

הקרב על המדינה - סיקור נרחב ב-ynet:

 

הנקודות העיקריות בנאום נתניהו:

  • ישראל לא תתפשר על סידורי הביטחון
  • ההתנחלויות אינן הבעיה, ספק אם הפלסטינים מכירים בגבולות 1948
  • מוכן למשא ומתן מיידי, ללא תנאים מוקדמים

 

אחרי שתקף את הפנייה הפלסטינית לאו"ם, קרא נתניהו לאבו מאזן לפתוח במשא ומתן באופן מיידי ללא תנאים מוקדמים: "שנינו טסנו לניו יורק, שנינו באותה עיר, למעשה באותו בניין", אמר, "בוא נפגש היום, בבניין האו"ם. מי יהיה כאן כדי לעצור אותנו? אם אנחנו באמת רוצים שלום, מה ימנע מאיתנו להיפגש היום ולהתחיל בשיחות השלום? אני מציע שנדבר בפתיחות, let's talk דוגרי".

 

לפני כן, מתח נתניהו ביקורת על הנשיא הפלסטיני שסירב להיענות ליוזמות שהציגו האמריקנים לצדדים בשבועות האחרונים: "היו שם דברים שלא אהבתי, בעניין הגבולות למשל. היו שם דברים שאני מניח שהפלסטינים לא אהבו. אבל עם כל ההתנגדויות שלי, הייתי מוכן לנוע קדימה עם ההצעות הללו. אבו מאזן החליט שלא להצטרף אליי".

 

"לא באתי כדי לזכות לתשואות, באתי לכאן לומר את האמת", אמר נתניהו בפתח נאומו, ודווקא קיבל מחיאות כפיים - סוערות פחות - אבל לא משר החוץ שלו, אביגדור ליברמן, שנותר קפוא. "האמת היא שישראל רוצה שלום, האמת היא שאני רוצה שלום, והאמת היא שבמזרח התיכון בכל עת ובוודאי בימים כאלה חייבים לעגן שלום בבטחון. האמת היא שאי-אפשר להשיג שלום דרך החלטות האום אלא רק דרך משא ומתן ישיר בין הצדדים".

 

"הפלסטינים רוצים מדינה בלי שלום" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"הפלסטינים רוצים מדינה בלי שלום"(צילום: AFP)

 

"האמת היא שעד עכשיו הפלסטינים סירבו לשבת למשא ומתן. האמת היא שמדינת ישראל רוצה שלום עם מדינת פלסטין אבל הפלסטינים רוצים מדינה בלי שלום והאמת היא שאסור לכם לתת לזה לקרות", הוא אמר לנוכחים באולם העצרת הכללית, אחרי שדווקא ציטט את הרבי מילובביץ' וכינה את האו"ם "בית של שקרים רבים".

 

ראש הממשלה הדגיש את חשיבות סידורי הביטחון, וקרבת השטחים הפלסטיניים לאוכלוסייה בישראל. "האם מישהו מכם היה מביא סכנה כל-כך קרוב לערים שלכם, למשפחות שלכם? ישראל מוכנה למדינה פלסטינית בגדה המערבית אך לא לעוד עזה. לכן אנו רוצים סידורי ביטחון מוסכמים שהפלסטינים מסרבים לדון בהם".

 

לא שכח גם את גלעד שליט. נתניהו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לא שכח גם את גלעד שליט. נתניהו(צילום: EPA)

 

"המימדים הקטנים כל כך של ישראל יוצרים בעיות ביטחון", הסביר נתניהו, "את ארה"ב אפשר לחצות בטיסה שאורכה 6 שעות. כדי לחצות בטיסה את ישראל נדרשות 3 דקות בלבד. אז עכשיו אפשר לחצות את המרחב האווירי של ישראל בחצי? נמל התעופה של ישראל נמצא מטרים בודדים מהגדה המערבית. הוא יהיה יעד לטילי נ"מ?".

 

הוא פירט את הסיכונים שהם "בעיות של חיים ומוות עבור הישראלים". "כל הסדקים הללו – חייבים לאטום אותם לפני שבונים את המדינה הפלסטינית, לא אחרי. אחרת הבעיות האלה יתפוצצו בפרצוף שלנו ובפרצופו של השלום".

 

נתניהו הזכיר את הטרור האיסלאמי ודיבר על "המילים השערוריות של נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד בדוכן הזה אתמול. הוא רמז ש-11 בספטמבר היה קונספירציה האמריקנית. חלקכם יצאתם מן האולם – כולכם הייתם צריכים לצאת מן האולם". אז זכה לתשואות.

 

"ליבת הסכסוך אינה ההתנחלויות" 

"יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר שמהות הסכסוך הוא ההתנחלויות, זה נשמע לי מוזר", אמר נתניהו, "הסכסוך בינינו התחולל כמעט חצי מאה לפני שהיתה התנחלות אחת. אז אם מה שאבו מאזן אמר נכון, אני מניח שההתנחלויות שהוא מדבר עליהן הן תל אביב, חיפה, יפו, באר שבע. אולי לזה הוא התכוון כשאמר שישראל כובש אדמה פלסטינית 63 שנה, אני מקווה שמישהו יטרח לשאול אות ואת השאלה הזו כי זה מדגים אמת פשוטה: ליבת הסכסוך אינה ההתנחלויות, ההתנחלויות הן תוצאה של הסכסוך".

 

מבט מקרוב. נתניהו והנאום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מבט מקרוב. נתניהו והנאום(צילום: AFP)

 

ראש הממשלה הזכיר גם את המאמצים של קודמיו לסיים את הסכסוך, מפסגת קמפ דיוויד של אהוד ברק בשנת 2000 ועד המשא ומתן שניהלה ממשלת אולמרט. "ישראל עשתה יותר מהצעות נרחבות, אנחנו עזבנו שטחים. יצאנו מלבנון, גם מעזה. זה לא הרגיע את הסערה המוסלמית, זה רק קירב יותר את הסערה אלינו והפך אותה חזקה יותר. חיזבאללה וחמאס ירו אלפי טילים לעברנו. המתונים הובסו על-ידי הקיצונים". הוא גם עקץ את אבו מאזן שקיבל לידיו את רצועת עזה ב-2005, אך הפסיד אותה לחמאס כעבור שנתיים.

 

גם החייל החטוף גלעד שליט הוזכר בנאום: "חמאס מפר את החוק הבינלאומי בכך שהוא מחזיק את החייל גלעד שליט 5 שנים בשבי. הוא לא קיבל ביקור אחד. גלעד שליט הוא הבן של נועם ואביבה שליט, הוא הנכד של צבי שליט, שניצל מהשואה כי הוא הגיע לישראל ב-1930 כנער. גלעד שליט הוא למעשה הבן של כל משפחה ישראלית. כל אומה שמיוצגת כאן צריכה לדרוש את שחרורו המיידי".

 

"הנשיא עבאס, אני מושיט את ידי" 

את נאומו סיים נתניהו בפנייה אישית לאבו מאזן: "הנשיא עבאס, אני מושיט את ידי, את היד של ישראל, אני מקווה מאוד שתאחוז בה. אנחנו שנינו הבנים של אברהם. אתם קוראים לו איברהים. אנחנו גרים באותה מדינה, הגורלים שלנו קשורים זה בזה". המילים האחרונות נאמרו בעברית: "העם שהלך בחושך ראה אור גדול. האור הזה חייב להיות אור השלום".

 

בתום הנאום אמר מזכיר הממשלה, צביקה האוזר, בשידור חי ב-ynet: "איננו רוצה לתת ציונים, ידו של מי על העליונה ומי על התחתונה. יש לחדד - ההישג האמיתי יהיה אם הפלסטינים יחזרו למו"מ ואם יהיה כאן הסדר. זה יהיה נצחון של כולם. דבר שני, מה שנראה כאילו היה בכיסם של הפלסטינים הוכח שהנושא הרבה יותר מורכב ושהפעולה החד-צדדית הזו של הפלסטינים אין לה תוחלת. נתניהו הציע לישראל להפגש עמו, אני מקווה שאבו מאזן ייענה להצעה הזו".

 

אבו מאזן נאם, ליברמן נטש (צילום: שחר עזרן ) (צילום: שחר עזרן )
אבו מאזן נאם, ליברמן נטש(צילום: שחר עזרן )

 

מוקדם יותר, אבו מאזן תקף בנאומו את ממשלת נתניהו, אך קרא לחידוש המשא ומתן והבהיר שאינו רוצה לבודד את ישראל. מהנאום נעדר נתניהו, והשרים אביגדור ליברמן ויולי אדלשטיין נטשו את האולם, וליברמן כינה אותו "נאום הסתה".

 

בנאומו הכריז אבו מאזן כי ביקש ממזכ"ל באן קי מון לקבל את פלסטין כחברה מלאה באו"ם ואמר כי "מדיניות ההתנחלות הישראלית היא האחראית לכישלון החוזר ונשנה של תהליך השלום. מדיניות זו תחריב את סיכויי מימוש רעיון שתי המדינות שסביבו יש קונצנזוס בינלאומי. אני מזהיר ובקול גבוה -

 מדיניות ההתנחלות הישראלית מכוונת לפגוע בתשתית של הרשות הפלסטינית ואפילו לחסל אותה לגמרי".

 

"אחרי 63 שנים, אחרי הנכבה - מספיק, די, די, די", אמר הנשיא הפלסטיני בנאומו, והוסיף כי הגיע הזמן ל"אביב פלסטיני" - רמז ל"אביב הערבי" ששינה את פני המזרח התיכון בשנה האחרונה. למרות הווטו האמריקני הצפוי, הוא ביקש ממועצת הביטחון להצביע בעד צירוף פלסטין לאו"ם: "התמיכה של מדינות במהלך שלנו פירושו ניצחון הצדק, החירות והחוק - וזה ייתן דחיפה עצומה לדרך השלום למען הצלחת המשא ומתן".

 

Read this article in English

 

ynet העביר שידור חי מיוחד עם עדכונים ופרשנויות בכל מוקדי ההתרחשויות. צילומו: יהונתן צור, אמיר לוי וסמי חמיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בעצרת האו"ם
צילום: AFP
"מספיק, די,די,די". אבו מאזן
צילום: AFP
צילום: AP
גלעד שליט. "לא קיבל ביקור אחד"
צילום: AP
מומלצים