שתף קטע נבחר

הבנייה בחופים: מבקר המדינה יסייר בכנרת

לינדנשטראוס יסייר בחוף אשלים, שעומד במרכזו של מאבק סביבתי סוער. בחודשים האחרונים מנסים תושבים, אנשי אקדמיה, גולשי רוח ופעילי סביבה, למנוע את הקמתו של מלון סוויטות במקום ולהציל את החוף הבתולי האחרון בכנרת

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, יגיע ביום ראשון הקרוב לסיור בחוף אשלים בכנרת, שבחודשים האחרונים עומד במרכזו של מאבק סביבתי סוער. מצד אחד עומדים מנהל מקרקעי ישראל, המועצה האזורית גולן והיזמים שכבר החלו בעבודות להקמת מלון הסוויטות "אורכידאה כנרת". מהצד השני ניצבים תושבי רמת הגולן, פעילי איכות סביבה, גולשי רוח וקייט ואזרחים מכל רחבי הארץ, שמתנגדים בתוקף להקמת המלון ולפיתוח איזור החוף הטבעי. 

 

חוף אשלים, או בשמו השני חוף דאימונד, הינו אחד מהחופים הבתוליים האחרונים שעדיין נותרו בכנרת. אפשר לומר שמדובר למעשה בחוף האחרון בכנרת שעדיין לא בנו עליו והוא נגיש באופן חופשי למתרחצים. במאי 2011 חודש המאבק להצלת החוף, כשבמקביל החלו עבודות הפיתוח והתשתית במקום, כחלק מהמאמצים להצלת החוף פנה מטה המאבק באופן רשמי למבקר המדינה.

 

"אחרי עיון בדו"ח המבקר שעסק בחוף פלמחים. אנחנו מוצאים שכל מה שנכתב בדו"ח תקף מילה במילה גם לגבי חוף אשלים", אמר רן קמינסקי, פעיל במטה.

 

"אם דו"ח המבקר על חוף פלמחים הוביל לעצירת הבנייה ולהצלת החוף, אנחנו באמת מאמינים שגם כאן זה יכול לקרות. לשמחתנו המבקר החליט להגיע בעצמו כדי לראות את המתרחש בחוף, ובסיור נציג לו כיצד בפעם המי יודע כמה, מנהל מקרקעי ישראל פועל בניגוד לחוקים ולהחלטות מדינה ומשווק קרקעות לכל המרבה במחיר".

 

גם בקרב אנשי אקדמיה ומחקר קיימת התנגדות חריפה לבניית המלון בחוף אשלים. עוד בשנת 2006 פרסמו 133 אנשי אקדמיה ומחקר מתחומי הביולוגיה, האקולוגיה ואיכות הסביבה מכתב מחאה גלוי המתנגד לבינוי ופיתוח נוספים על חופי הכנרת הטבעיים האחרונים שעדיין נותרו.

 

בנוסף, חלק לא מבוטל ממתנגדי הבנייה בחוף מגיעים מקהילת גולשי הרוח והקיט, אשר בשבילם חוף אשלים הינו המקום היחיד בו אפשר להנות בחודשי הקיץ מרוח ומתנאים המתאימים לגלישה.

 

"כחלק מסיור נציג למבקר, כיצד יהפוך חוף נוסף בכנרת ללא נגיש למתרחצים, למרות חוקים קיימים, ולמרות דו"ח חריף שכתב משרד המבקר עצמו לגבי חופי הכנרת וכפרי הנופש הפרטיים שהוקמו בהם", אמר קמינסקי. "אנו מאמינים שבכוחו של המבקר להציל את החוף ולמנוע את הריסתו של חוף נוסף בכנרת והעברתו לידיים פרטיות.

 

במשרד המבקר אישרו את הידיעה ומסרו כי כמו במקרים רבים בהם עוסק מבקר המדינה, גם במקרה זה המבקר לא נשען רק על מסמכים ומגיע לשטח על מנת ללמוד את הנושא לעומקו ולראות בעניים את המצב. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה חופי כנרת כינרת אשלים כורסי דימונד עצירת הבניה באזור
צילום: חגי אהרון
צילום: גילי סופר
חוף אשלים
צילום: גילי סופר
מומלצים