שתף קטע נבחר

צילום: מיכה דומאן, אבי אוחיון, לע"מ, shutterstock

שנת תשובה: הקיבוצים חוזרים ליהדות

"ותשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזירה" - גם ב-2011. לקראת ראש השנה ynet מגיש פרויקט מיוחד. קבלו את חלק א' - הקיבוצים עושים תשובה: כך פועל בלב שדות ים, בית כנסת שהוקם בעזרת תרומות של בני הקיבוץ

לאחר שהרימו על נס את היהדות החילונית, וייסדו טקסים יהודים-ישראליים אלטרנטיביים - הקיבוצים חוזרים למסורת. זה מתחיל מבפנים, מהדור השני והשלישי של דור המייסדים, שרוצה יהדות בלי לעזוב את הבית - אלא להתאימו למצב החדש.

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

   

תומר סרי, בן קיבוץ שדות ים שחזר בתשובה, מספר בראיון שהעניק ל"מאמי" על המהפך התפיסתי שעובר הקיבוץ, דרך סיפורו של בית הכנסת המקומי אותו ייסד אביו לפני 30 שנים. "עמד פה צריף רעוע", הוא מספר בחיוך. "זה היה מותאם לקיבוץ של פעם, ולרוחות של שדות ים דאז. היה פה מניין של זקנים, וכשאנחנו הגענו כבר כמעט לא נשאר אף אחד. יום אחד פירקנו את מה שהיה פה". 

 

סרי, מוזיקאי המנגן בהרכב של האחים אהוד ושחר אריאל, מודה כי "בהתחלה היו לקיבוץ קשיי הסתגלות למצב החדש", ומוסיף כי בית הכנסת שופץ, רובו ככולו, מתרומות של חברי הקיבוץ.

 

"שמנו בחדר האוכל דף עם בקשה לתרומות, ואני יכול להגיד שאחרי יומיים הכל התמלא. החלפנו את הדף - וגם הוא התמלא. לקיבוץ היה קשה לקבל את זה רשמית, אך אני חושב שהקיבוץ באופן כללי תומך. הם לא הפריעו לנו בשום מהלך שעשינו, ומכל מקום הם תמכו ותומכים בנו. כספית, לפחות".

 

בבית הכנסת של שדות ים מתפללים בני הקיבוץ שחזרו בתשובה, ולא רק. "היו שני חבר'ה שחזרו

בתשובה לפנינו", סרי מספר, "אך הם עזבו. אנחנו החלטנו לא לעזוב. הקיבוץ זה הבית שלנו. אין סיבה שלא נמשיך לראות את זה כביתנו. אנחנו חושבים שלהקים בית כנסת בקיבוץ זה הדבר הכי נכון. אני חושב שהזמן הכשיר את השטח; הכשיר את המקום לקבל את כולם, ואותנו - להישאר כאן".

 

כיום מתקיימת פעילות עניפה בבית הכנסת של שדות ים. "כל שבוע אנחנו מעבירים פה שיעור מלווה במטעמים, נגינה ושירה. יש רב שמגיע. אנחנו קהילה קטנה, אבל שמחה. אנחנו מזמינים את כולם להגיע אלינו, לבית הכנסת. בואו לעשות שבת, כי אין לנו מניין קבוע. בית הכנסת פתוח כל הזמן. אין לאף אחד מפתח או מנעול. הוא פתוח לכל מי שרוצה ללמוד תורה, להתפלל, או לעשות שמחות, כן ירבו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומר סרי בבית הכנסת של שדות ים
מומלצים