שתף קטע נבחר

תצפיתנית ומפעיל D-9 השתלטו על המרמרה?

בטורקיה נטען כי ה-IHH הגיע בעזרת פייסבוק ל-174 שמות של לוחמים שהשתתפו בעצירת המשט, אבל מתברר כי זו העתקה מרשימה קודמת, על "פשעי עופרת יצוקה". ומי ברשימה, בין היתר? מפעילת מרגמות, קמב"צית מגבעתי ומ"כ מהצנחנים

מה הקשר בין מפקדת מרגמות בבית ספר למקצועות חי"ר, מפעיל D-9 ומפקד צוות בגולני במילואים לפשיטה על המרמרה? על פי הפרסום בעיתון הטורקי "סבאח" הבוקר (יום ב'), אלו שלושה מ-174 הישראלים שאת שמותיהם ותמונותיהם הצליחו "לצוד" בפייסבוק ובטוויטר. כעת מתברר כי כל אותם חיילים וקצינים ששמותיהם מופיעים ברשימה הטורקית הופיעו גם ברשימה קודמת, בעקבות "פשעיהם" בעופרת יצוקה.

 

חקירת המשט לעזה, כותרות אחרונות:

 

בתקשורת הטורקית הגדירו את המידע שנאסף כ"בעל ערך רב", אבל מעיון ברשימה מתברר כי לאנשי צה"ל שמופיעים בה אין קשר ישיר (ולרוב גם לא עקיף) להשתלטות על המשט לעזה. בראש הרשימה נמצאים הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי, מפקד חיל הים אליעזר (צ'ייני) מרום וראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין, אבל אחרים כבר שוחררו מצה"ל בזמן המשט.

 

צ'ייני ושקדי, ברשימה מעופרת יצוקה. גם הם ב-174 ()
צ'ייני ושקדי, ברשימה מעופרת יצוקה. גם הם ב-174

 

צבי פוגל, תת-אלוף במילואים ששימש כמפקד מרכז האש של פיקוד הדרום בעופרת יצוקה, מופיע ברשימה למרות היותו ראש המועצה הממונה טובא זנגרייה. אלופים במיל' עמי אילון וזאב אלמוג אמנם תפקדו בעבר כמפקדי חיל הים וכמפקדי שייטת 13, אבל הם פרשו מהצבא לפני שנים רבות, ואילון אף ביקר בעבר את הפעולה על המרמרה. גם הם ברשימה.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

בין 174 הלוחמים, שהטורקים אומרים כי הגיעו לתמונותיהם של 140 מהם, נמצאים גם קצינים בכירים אחרים - שאף הם הופיעו גם ברשימה הקודמת, שפורסמה בשנה שעברה. בין היתר נמצאים בה דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו, וכן האלופים טל רוסו, אבי מזרחי, אביב כוכבי, עידו נחושתן, אליעזר שקדי ודן הראל - למרות ששני האחרונים השתחררו מצה"ל טרם הפשיטה על המרמרה.

 

הצנחנים וגולני עצרו את המשט

מגוחכת יותר היא עצם הימצאותם ברשימת ה-174 של חיילים בסדיר ושל קצינים

זוטרים, שלתפקידם הצבאי לא היה כל קשר לעצירת המשט. כך, למשל, נכללים בפרסום תצפיתנית, קצינת תחזוקה מגולני, קמב"צית מגבעתי, מפקד צוות מאותה חטיבה, מ"כים מהצנחנים ומפקדת סוללת תותחנים.

 

על פי הפרסום בעיתונות הטורקית "זוהו כמעט כל חיילי ישראל שהרגו תשעה טורקים ופצעו 30 איש", אך כאמור דיווח זה נראה מופרך מיסודו. גם הממשלה הטורקית התנערה מהפרסום ב"סבאח" וסגן התובע הכללי באיסטנבול טען כי עורך דין של ארגון IHH, האחראי על המשט, הוא שהגיש את רשימת הלוחמים.

 

על פי הדיווח, זיהוי לוחמי צה"ל בוצע בין היתר בעזרת צילומים ומידע מאמצעי המדיה השונים. בידיעה נטען כי לאחר שממשלת ישראל לא ענתה לפניית משרד המשפטים הטורקי שדרש לקבל לידיו את רשימת המשתתפים במבצע, הפרקליט שמוביל את החקירה פתח בתהליך, שבמסגרתו החלו גורמי מודיעין טורקים לעבור על הצילומים ופריטי המידע השונים, ולאחר מכן "יצאו לציד בפייסבוק ובטוויטר".

 

לוחמי שייטת 13 קיבלו על פי הידיעה "טיפול" מדוקדק. הצוות הטורקי בחן את שמות הלוחמים והשווה אותם לתמונות הרבות שהתפרסמו באמצעי התקשורת. התובע הטורקי אמר שהרשימה תיבחן, אך הבדיקה שעשינו יכולה לחסוך לטורקים את העבודה - הקשר בין החיילים שהשתלטו על המרמרה לבין אלו שמופיעים ברשימה מקרי בהחלט.

 

מדובר צה"ל נמסר: "מבדיקה של הפרסום בעיתונות הטורקית עולה, כי רשימת השמות הנזכרים בכתבה של מי שכביכול היו מעורבים באירוע המשט, אינה נכונה ומדובר למעשה במחזור של רשימות קודמות שפורסמו באתרי אינטרנט אנטי-ישראלים בעקבות מבצע 'עופרת יצוקה'. צה"ל ומשרדי הממשלה הרלוונטים עוקבים באופן שוטף אחר הניסיונות לנקוט בהליכים משפטיים נגד מי שפעלו מטעם מדינת ישראל במסגרת מלחמתה בטרור, ונוקטים בצעדים המתאימים".

 

גורמים צבאיים אמרו כי הפרסום הינו חלק מלוחמה פסיכולוגית שמנהלים הטורקים, בעקבות סירובה של ישראל להתנצל בפני טורקיה על אירועי המשט ופרסום דו"ח פאלמר אשר הכיר בחוקיות הסגר הימי על רצועת עזה. "נראה שאין בפרסום הנוכחי כד להשפיע על הסיכונים המשפטיים הפוטנציאליים הכרוכים בביקור בחו"ל של מי מן הגורמים המעורבים באירוע המשט".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים