שתף קטע נבחר
צילום: שאול גולן

מחאת הקוטג': אוהלים מול בית עפרה שטראוס

כעשרה מאנשי מחאת הקוטג' הקימו אוהלים מול ביתה של שטראוס ומתכוונים לעשות שם את השבת, במחאה נגד אי הורדת מחירי מוצרי החלב , ונגד מכתב הטייקונים. שטראוס יצאה אל המוחים. איציק אלרוב: "באנו להעביר מסר לטייקונים"

אנשי מחאת הקוטג' אירגנו הפתעה לעפרה שטראוס: כעשרה מאנשי המחאה, ובהם איציק אלרוב יוזם המאבק, הקימו הערב (ו') שלושה אוהלים מול ביתה בצהלה. לטענתם הם מתכננים להעביר שם את השבת, במחאה נגד מחירי מוצרי החלב, ונגד מכתב פורום ראשי החברות ובכירי המשק בישראל לרה"מ (מכתב הטייקונים). עפרה שטראוס יצאה לשוחח עמם, והם אף ערכו במקום קבלת שבת.

 

 

במקום נמצאים, בין היתר, הפעילים שהובילו את המאבק: יעקב לבי, בני גרוברמן, אייל עופר, יפתח שקד, דודי מחפוד ורון כץ, שהגיע עם בתו, וכן ארבע פעילות. המוחים הקימו שולחן שבת במקום, שעליו מפה, יין וחלות, ואחת השכנות אף סיפקה להם נרות. "נעשה פה את השבת", אמר ל-ynet איציק אלרוב, לפני כניסת השבת.

 

"עפרה שטראוס נמצאת פה איתנו, והיא משוחחת עם הפעילים שיחה ארוכה. שאלנו אותה למה היא כחברה צריכה להיות נגררת ולא מובילה. למה כולם חיכו שתנובה תוריד את מחיר הקוטג' ולמה שטראוס לא הורידה ראשונה את המחיר.

 

"שאלנו אותה למה לא מורידים את מחירי מוצרי החלב האחרים, ולמה יוגורט בארץ עולה 5 שקלים לגביע, בעוד שבחו"ל יוגורט עולה פחות מ-2 שקלים, בעוד שלפעמים מדובר על כמות כפולה".

 

ומה היו הסבריה?

 

"היא אמרה שהם רוצים לערוך בדיקה מעמיקה לפני שינקטו בפעולה, ורק אז להגיע עם תשובות. היא הסבירה שעלות הייצור גבוהה ומכאן נובעים המחירים. תשובות ברורות לא הצלחנו לקבל, אך היא קשובה, וערכה איתנו שיחת עומק".

 

לפ אלרוב, שהוא וחבריו קראו בשבוע שעבר לצרכנים להימנע מצריכת מוצרי חלב שאינם בפיקוח, הטריגר שלהם לפעולה הנוכחית היה מכתב פורום ראשי החברות ובכירי המשק. "באנו להעביר מסר בעקבות המכתב של הטייקונים, שאמרו בו שהם קשובים לעם, אך בעצם הם מפילים בו את כל האחריות על הממשלה", הוא מסביר.

 

"הממשלה היא אכן האשמה העיקרית, כי היא איפשרה להם לגבות רווחים עצומים על חשבון העם, אבל זה לא מסיר מהם אחריות כי הם עשו זאת וגבו את אותם רווחים".


"שטראוס קשובה ועורכת איתנו שיחת עומק" (צילום: בן קלמר)

 

אם כך, למה דווקא מול ביתה של שטראוס ולא מול ביתה של זהבית כהן או של נוחי דנקנר?

 

"עופרה שטראוס נבחרה באופן אקראי. במהלך השבוע האחרון נקים אהלים מול בתי טייקונים נוספים שמסירים מעצמם אחריות. הבעיה היא שהשלטון ובעלי ההון בישראל מחוברים יותר מדי חזק. לא הכל נופל על רה"מ".

 

מוקדם יותר היום הגיעה קבוצת סטודנטים למגדלי אקירוב. הם הפריחו באוויר אוהל, השליכו פצצות סירחון וקראו קריאות בגנות בעלי ההון, ש"גוזרים על גבינו קופון".

 

"שהחברות יורידו מחירים מיד"

בעקבות ההחלטה לאמץ את מסקנות ועדת קדמי לבדיקת משק החלב, ובראשון הורדת מחיר המטרה של החלב; תנובה, שטראוס וטרה הודיעו השבוע במקביל שהן מתכוונות להוריד את מחירי מוצרי החלב. הן הדגישו כי הדבר יקרה רק אחרי שמחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי) אכן ירד. אנשי מחאת הקוטג' דרשו מהחברות להוריד מחירים מיד.

 

במקביל, פורום ראשי החברות ובכירי המשק בישראל שלח השבוע מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הוא מבקש "להביע את תמיכתו במאבק מעמד הביניים וקורא לעשות מעשה בנושא החברתי". בפורום ראשי החברות חברים בין היתר יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, נוחי דנקנר בעל השליטה ב-IDB, עידן עופר בעל השליטה בחברה לישראל, ואחרים.

 

"חובה עלינו להביע את הערכת המדינה והתייחסותה למעמד הביניים - אותם אלו המשרתים בצבא, המשלמים מס הכנסה - הנושאים את המדינה על כתפיהם", נכתב במכתב, עליו חתומה חברת נשיאות פורום ראשי החברות, נגה קינן.

  

עוד נכתב: "יש לבצע טיפול שורש בעלות החיים למשפחה ממוצעת בישראל. דומה שזה עיקר המאבק. בין אם המדובר בקוטג', בדיור או בעלויות גידול הילדים. אין צורך, ואסור לחכות למאבק הציבורי הבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
עופרה שטראוס במאהל
צילום: בן קלמר
מנהלת שיחת עומק עם המוחים. עופרה שטראוס
צילום: בן קלמר
רגע לפני קבלת השבת
צילום: בן קלמר
מומלצים