שתף קטע נבחר

איך הצליחה ארה"ב לחסל את הטרוריסט הבכיר?

המרדף אחר "היועץ" האמריקני של מחבלי ה-11 בספטמבר הסתיים בחיסול מדויק באזור נידח בתימן. ה"טלגרף" הבריטי חושף: בסופו של דבר, הכל היה תלוי בהחלטה של שליח זוטר

כמעט שנתיים של מרדף הסתיימו בסוף השבוע באזור נידח בתימן, אלפי קילומטרים מוושינגטון. המפתח שהביא לאיתור וחיסול אנואר אל-אוולקי, בכיר אל קאעידה בחצי האי ערב, מזכיר במשהו את המבצע לאיתור אוסמה בן-לאדן: ארה"ב הצליחה לשים את ידיה על שליח שהיה חלק ממעגל המסייעים הפנימי של הטרוריסט. ה"טלגרף" הבריטי חושף היום (יום א') כי האיש נעצר לפני שלושה שבועות בידי סוכנים תימנים שעבדו עבור ה-CIA, סוכנות הביון האמריקנית.

 

חיסול בתימן - כתבות אחרונות:

 

"ה-CIA 'הרים' שליח לפני כמה שבועות והוא התחיל לדבר", אמר גורם מודיעין מערבי בכיר לעיתון. "השחקנים הבכירים באל-קאעידה לעולם לא מסגירים דבר, אבל הזוטרים תמיד מדברים", המשיך הבכיר ותיאר את האמצעים שבהם משתמשים החוקרים.

 

אל-אווקלי. ככל הנראה, החיסול נדחה כדי לא לפגוע בחפים מפשע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אל-אווקלי. ככל הנראה, החיסול נדחה כדי לא לפגוע בחפים מפשע(צילום: AFP)

 

"שיטות החקירה מתוחכמות מאד – לא מדובר באמצעי עינויים כמו 'ווטרבורדינג', הדמיית טביעה, או ריסוק אצבעות. הכל קשור להגעה לעסקה ולגרום לבנאדם להבין שחייו כטרוריסט הסתיימו, ולהציע לו אלטרנטיבות". החוקרים הבהירו לשליח כי עומדות בפניו שתי אפשרויות: מאסר ממושך, או חיים חדשים, ללא טרור. הוא החליט לדבר. "המידע שהם ליקטו אפשר ל-CIA להוציא לפועל את מבצע החיסול".

 

"מבצע טרויה" יצא לדרך והחל במעקב של שבועיים של סוכני CIA ואנשי הפיקוד המשולב למבצעים מיוחדים, יחידת העלית שעומדת גם מאחורי חיסול בן-לאדן במאי. כנראה שהירי עצמו עוכב עד למצב שבו נמצא אל-אוולקי בשטח פתוח, באופן שימנע פגיעות בחפים מפשע.

 

בדומה לבן-לאדן, גם אל-אוולקי נמנע מלהשתמש בטלפונים סלולריים, אך נאלץ בשל כך להסתמך על שליחים להעברת מסרים ולטיפול בצרכי היומיום. "עקרונית, היה זה אותו אופן פעולה כמו במבצע של בן-לאדן",

אמר הגורם המודיעיני, והסביר כי לנוכח הפרטים שסיפק השליח, הפך אל-אוולקי למטרה קלה.

 

פרט למעורבותו בייעוץ רוחני למבצעי פיגועי ה-11 בספטמבר, עמד אל-אוולקי מאחורי אירועים נוספים שזעזעו את אמריקה. הוא יעץ לפסיכיאטר, רב-סרן נידאל חסן, שביצע טבח בבסיס האמריקני "פורט הוד" בטקסס בנובמבר 2009, בו נרצחו 13 חיילים; בחג המולד, 2009, אל-אוולקי היה מעורב בניסיון כושל לפוצץ מטוס אמריקני של חברת יונייטד איירליינס מאמסטרדם לדטרויט; היה לו חלק גם בניסיון הפיגוע במתחם טיימס סקוור בניו-יורק במאי 2010, ובשיגור 20 חבילות נפץ  בדואר מתימן ליעדים שונים בארצות הברית ובמערב אירופה. הניסיון הראשון לחסלו, כשבוע לאחר חיסול אוסמה בן-לאדן במאי השנה, נכשל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-אוולקי. אם אין סלולרי צריך שליח
צילום: AFP
מומלצים