שתף קטע נבחר

דפני ליף: מחטפי נתניהו לא יעברו יותר

שביעות רצון בקרב ראשי המאבק החברתי לאחר שמסקנות טרכטנברג לא זכו לרוב בממשלה. "לא זוכר מתי הצליחו לבלום ראש ממשלה, זה הישג סופר חשוב", אמר איציק שמולי

ראשי המחאה החברתית מביעים הערב (יום ב') שביעות רצון מהמפלה שספג ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כאשר לא הצליח לגייס רוב בממשלה לאימוץ דו"ח טרכטנברג. דפני ליף אמרה כי "יותר ממיליון ישראלים לא יצאו לרחובות בקיץ האחרון כדי שיגניבו להם דו"ח מאחורי הגב". יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, הוסיף: "זה הישג סופר חשוב שרשמנו היום ואנו לא הולכים לנוח על זרי הדפנה".

 

מחאת האוהלים - כותרות אחרונות ב-ynet:

  

ממטה המחאה נמסר כי בניגוד לראש הממשלה, שרי ממשלת ישראל לא נתנו היום יד למחטף על גבו של הציבור: "אנו מסופקים מדחיית ההצבעה על דו"ח הוועדה. מחטפים כמו שניסה ראש הממשלה לבצע היום בישיבה סגורה - לא יעברו לסדר היום הציבורי".

 

מנהיגי המאבק. "20 מנדטים שמחפשים בית" (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
מנהיגי המאבק. "20 מנדטים שמחפשים בית"(צילום: בן קלמר)
 

לדעת ראשי המחאה, הפיתרון לבעיות בחברה הישראלית אינו טמון ב"סוכריות כאלו או אחרות, אלא בשינוי סדרי עדיפויות עמוק שאפשר לבצע אך ורק על-ידי תקציב חברתי חדש לשנת 2012. הציבור הוכיח לראש הממשלה כבר לפני כחודש כשניסה להעביר את חוק הווד"לים שלא ייתן יד למחטפים כאלו". 

 

עוד בערוץ החדשות:

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים שמולי הדגיש שחלק מההמלצות שהופיעו בדו"ח טרכטנברג הועלו על-ידי מנהיג המחאה. "אנחנו מברכים שטרכטנברג קיבל אותן, אבל יש תחומים אחרים שבהם אין בדו"ח בשורה", אמר.

 

הוא הוסיף: "אני לא זוכר מתי מישהו הצליח לבלום ראש ממשלה בישראל. זה הישג סופר חשוב שרשמנו היום ואנו לא הולכים לנוח על זרי הדפנה. מחר יש ועדת הכלכלה והכספים ואנו נהיה שם וגם בישיבות הממשלה הבאות. יש לעשות על דו"ח טרכטנברג מקצה שיפורים משמעותי כדי להביא פתרונות אמיתיים בכל התחומים ולא רק בחלקם. אני יכול לומר שהיום, ראש הממשלה היה מופתע".

 

"לא ניצחון או הפסד"

רגב קונטס ממנהיגי המאבק, בירך ואמר כי ההפגנות בקיץ ברחבי הארץ העבירו מסר ברור וחד משמעי לחברי הכנסת. "בהפגנת המיליון לא היו 450 אלף איש, היו 20 מנדטים שמחפשים בית", אמר, "כבר מהשבוע השלישי של אוגוסט אנו נפגשים ומדברים עם ח"כים ושרים ושאר גורמים בקואליציה, מסבירים להם דבר מאוד פשוט - הדבר הבא בפוליטיקה הישראלית והעולמית הוא הנושאים החברתיים כלכליים. הגורמים איתם דיברנו הפנימו את המסר והתעוררו עוד לפני ראש הממשלה".

 

בנוגע להמשך המאבק, הבהיר קונטס כי השלב הבא והמכריע יחל כאשר הכנסת תשוב מהפגרה בסוף החודש. "יומיים קודם לכן, ב-29 לאוקטובר, נערוך הפגנה גדולה שבה נקרא לכנסת להצביע מחדש על תקציב 2012 ולתת בו ביטויים נרחבים לדרישות המוצדקות של כל שכבות העם ולא להסתפק בפירורי טרכטנברג", אמר, "ואם הכנסת והממשלה לא יעשו זאת, צפוי סתיו שיבער כפליים מהקיץ".

 

סתיו שפיר המשיכה והסבירה כי הדו"ח לא זכה לרוב של השרים מאחר שאין בו שום שינוי רציני מהמדיניות הקודמת של הממשלה. "הוא המשך של המדיניות הישנה ולא מתייחס לכמה מהנושאים הבוערים ביותר במחאה - דיור ציבורי, רווחה, בריאות

ותעסוקה".

 

לדבריה, "חברי הכנסת יודעים שמעתה הם ייבחנו על-פי המעשים שלהם, על-פי העבודה שלהם, ההצבעות שלהם, כל אחד ואחד באופן פרטני. אנו נראה האם מדובר בדיבורים בלבד או במעשים למען עתיד החברה בישראל. אני לא רואה את זה כניצחון או הפסד, אנו רוצים שהממשלה תעשה צעד אמיץ ותשנה את המדיניות הכלכלית חברתית".

 

גם בקרב חברי צוות המומחים האלטרנטיבי הביעו שביעות רצון מהמפלה שספג נתניהו. "חלפו הימים שבהם יכול היה ראש הממשלה לעשות מחטף ולאמץ ללא דיון משמעותי את המלצותיה של ועדה ציבורית או ועדה שהוא עצמו מינה", אמר אחד מראשיו, פרופסור יוסי יונה, "שרי הממשלה, שהתנגדו למהלך, הבינו טוב ממנו שהציבור דורש שקיפות ודיאלוג פתוח עמו, הרי ברור שהמלצות הוועדה אינן עומדות בקנה אחד עם דרישותיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסופקים מדחיית ההצבעה. ראשי המחאה
צילום: בן קלמר
איציק שמולי. "לא ננוח על זרי הדפנה"
צילום: ירון ברנר
מומלצים