שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "משחקי שלטון": הצביעו לג'ורג' קלוני

  הפוליטיקה האמריקנית ממשיכה להעסיק את ג'ורג' קלוני שביים את "משחקי שלטון", וגם מככב בסרט כמועמד לרשות המפלגה הדמוקרטית. ראיין גוסלינג, שמגלם את יועצו האישי, משלים אותו ביצירה קולנועית עשויה היטב. כדאי לכם לבחור בה

  שלוש שנים לאחר היבחרותו של "התקווה השחורה הגדולה" לבית הלבן, אחוזי התמיכה בו צוללים, והצלחתו בבחירות 2012 רחוקה מלהיות מובטחת. מי שעלה לשלטון בזכות הכריזמה והיכולת הרטורית, והחל את הקדנציה בתנופת עשייה מסחררת, מגיע לשלהי תקופת כהונתו כשהוא כמעט ומוכרע על ידי המשבר הכלכלי ומוגבל באמצעות המניפולציות הפוליטיות של יריביו.

   

  ביקורות סרטים אחרונות בערוץ הקולנוע של ynet:

   

  השחקן והבמאי ג'ורג קלוני, שמעולם לא הסתיר את עמדותיו הפוליטיות הליברליות, היה מהתומכים הבולטים במסע הבחירות הראשון של ברק אובמה. סביר להניח שהיום הוא נמנה על המחנה הגדול של תומכים המסתובבים עם טעם מר של החמצה בפה. כיצד אדם שאמר את כל המילים הנכונות ובדרך הנכונה כשל לכהונה לא מזהירה? את "משחקי שלטון" ("The Ides of March") , סרטו הרביעי של קלוני כבמאי, ניתן להבין כניסיון לבחון שאלות אלו.

   

   

  העלילה עוקבת אחר המתרחש מאחורי הקלעים בקמפיין פריימריס של המפלגה הדמוקרטית, בהשראת המחזה "צפון פראגוט" (תחנת רכבת תחתית בעיר וושינגטון המובילה לרח' K – מעוזם של הלוביסטים והיועצים), שנכתב ע"י בו ווילימון. המחזאי, שהשתייך לצוות שהריץ ב-2004 את הווארד דין למועמדות לנשיאות מטעם הדמוקרטים, מכיר מקרוב את המציאות המורכבת והדינמיקות הפוליטיות במטבח של הפוליטיקה האמריקאית.

   

  אמינות מעל לכל

  העיבוד לתסריט שנעשה על ידי קלוני וגרנט הסלוב (כותב התסריט ל"לילה טוב ובהצלחה" סרטו הפוליטי הקודם של קלוני) משלב התייחסויות רבות לאמירות ומעשים שהתרחשו בקמפיינים אמיתיים. לצופים שהורגלו למותחנים פוליטיים עם אלמנטים קונספירטיביים ופרנואידים ("המועמד ממנצ'וריה" של ג'ונתן דמי) או לפוליטיקאים המבצעים עבירות פליליות קשות ("כוח להשחית" של קלינט איסטווד) זה עלול להיראות מעט צמחוני. אבל לאמינות, כמו לעבודת הבימוי המאוד מרשימה של קלוני, יש ערך רב משל עצמה.

   

  למרות שסטיבן מאיירס (ראיין גוסלינג) עדיין בשנות ה-20 לחייו הוא כבר משמש כיועץ בכיר בקמפיין של המושל מייק מוריס (ג'ורג קלוני) למועמדות לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית. מוריס הוא מועמד החלומות הדמוקרטי – מודה בהיותו אדם לא דתי, אבל מאמין בחוקה ומכך מכבד את כל הדתות. בעד אנרגיה נקייה ונגד מלחמות נפט. הוא מוכן לתמוך בנישואים חד מיניים מכיוון שהוא רואה זאת כעמדה שנובעת מזכויות אדם. מאיירס נושא עיניו לאדם אותו הוא משרת ומודה בכך בפה מלא בפני איידה הורוביץ (מריסה תומיי), עיתונאית מנוסה מניו יורק טיימס.

   

  ראיין גוסלינג בשירות ג'ורג' קלוני ()
  ראיין גוסלינג בשירות ג'ורג' קלוני

   

  פול זארה (פיליפ סימור הופמן), המנטור של מאיירס, הוא מנהל הקמפיין של מוריס ואדם התובע אמינות מוחלטת מהכפופים לו. במהלך נסיעה קריטית של זארה להשגת תמיכה של סנטור דמוקרטי (ג'פרי רייט), פונה למאיירס טום דאפי (פול ג'יאמטי), מנהל הקמפיין של יריבו של מוריס, ומציע לו לעבוד עימו. ההיבריס ששיבש לרגע את שיקול הדעת של מאיירס יתניע סדרה של מהלכים שיגדירו מחדש את מעמדו ועתידו המקצועי.

   

  הקו העלילתי השני קשור למערכת יחסים המתפתחת בין מאיירס ובין מולי סטרנס (רייצ'ל אואן ווד), פעילה צעירה בקמפיין של מוריס. למרות שהיא רק בת 20 היא נראית בוגרת ומלאת ביטחון עצמי. תמונת ראי של מאיירס (המבוגר ממנה בעשור). כמותו גם היא תגלה כי מידת השליטה שיש לך על מערכות היחסים ועל חייה פחותה ממה שנדמה לה.

   

  למה לכם פוליטיקה עכשיו?

  שני הקווים העלילתיים מתחברים בדרך המחייבת את מאיירס לעשות חשבון נפש על המקום בו הוא מוכן להציב את עצמו בין האידיאליזם ובין רצונו להילחם למען הקריירה שלו. גם דמותו של המושל מוריס תקלע לקונפליקט בין אידיאלים של פוליטיקה נקיית כפיים המקדמת אג'נדה פרוגרסיבית, והפשרות המסריחות שיש לבצע בכדי להפוך למועמד.

   

  ככה עושים קמפיין. הצוות של קלוני ()
  ככה עושים קמפיין. הצוות של קלוני

   

  הדמויות המוצגות אינן מחולקות באופן סכמטי לטוב ורע. כולן מציגות שילוב של תכונות ולבטים העולים באופן הגיוני מתוך התפתחות המשבר המתואר בסרט. קלוני מביים סרט לצופים החולקים את עמדותיו הפוליטיות,

  והוא מאתגר אותם בכך שאינו מציג אמת מוסרית פשוטה, אלא התלבטות בין הזדהות עם האידיאלים המניעים את הדמויות המשולבת בהכרה בדרך הפתלתלה ובמעשים הלא כשרים שאולי יאפשרו את הגשמתם.

   

  רשימת השחקנים בסרט היא העילית של הקולנוע האמריקאי העכשווי. כוכב קולנוע כמנהיג כריזמטי (קלוני), אחד השחקנים המבטיחים של הדור הצעיר (גוסלינג), שני שחקני אופי מהשורה הראשונה (הופמן וג'יאמטי), שחקנית ותיקה ותמיד ראויה (תומיי) ושחקנית צעירה ומוכשרת להפליא (אואן ווד).

   

  קלוני עצמו שב ומוכיח כי הוא ראוי להערכה לא רק בזכות איכויותיו כשחקן, אלא בהיותו במאי המחזיק באמונה מתמשכת ביכולתו של הקולנוע ההוליוודי לספק בידור בוגר ואיכותי, וחשוב מכך - בכישרון להגשים אמונה זו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ג'ורג' קלוני. הוא עוד יהיה נשיא במציאות
  לאתר ההטבות
  מומלצים