שתף קטע נבחר

בלגאן בהנחה לסטודנטים באוטובוסים

לרוב הסטודנטים אין עדיין תעודת סטודנט עדכנית, המהווה אחת הדרישות לקבלת כרטיס ההנחה החדש בתחבורה הציבורית. משרד התחבורה: "נאפשר קנייה גם עם תעודה של השנה שעברה, ושינוי תוקף הכרטיס". הסטודנטים: "בשטח עדיין מסרבים למכור לנו, ומה לגבי סטודנטים חדשים?"

אחרי פניות ותלונות, משרד התחבורה החליט לפתור את הבלאגן שנוצר במכירת כרטיסי ההנחה לסטודנטים בתחבורה הציבורית, ויאפשר קניית סטודן או רב קו סטודנטיאלי גם בהצגת כרטיס סטודנט של השנה שעברה.

 

 

ועם זאת, סטודנטים טוענים כי בשטח עדיין מסרבים למכור כרטיסי הנחה שנתיים וסמסטריאלים לסטודנטים שאינם מציגים תעודת סטודנט עדכנית. בנוסף, סטודנטים חדשים טוענים: לנו אין מלכתחילה תעודת סטודנט של השנה שעברה, לכן הפתרון הזה לא מסייע לנו כרגע.

שהסטודנטים יסעו
ההנחות של נתניהו בתחבורה: שמענו את זה קודם / ynet
ראש הממשלה הציע לסטודנטים המוחים נגד מחירי הדיור להתרחק מהמרכז וליהנות מהנחות משמעויות בתחבורה הציבורית - אולם ההטבות שהציע כבר מיושמות באוטובוסים, ועל הרחבתן לרכבת ישראל נמסר מזמן
לכתבה המלאה

 

הכאוס והבלבול נוצרו אחרי שנקבע כי סטודנטים יוכלו לקנות כרטיס הנחה לתחבורה הציבורית רק עם הצגת אישור לימודים ותעודת סטודנט עדכניים, אולם בשל חודש החגים רוב הסטודנטים עדיין לא קיבלו תעודות סטודנט ראשונה, או מדבקה המעדכנת את תעודת הסטודנט של השנה הקודמת לשנת הלימודים הנוכחית.

 
בנוסף, באתר דן ובאתר אגד נאמר כי תוקף הכרטיס השנתי החדש יחל ב-15 באוקטובר 2011 ויפוג ב-14 באוקטובר 2012. כלומר, מי שיחכה לכרטיס הסטודנט שלו יפסיד לפחות שבועיים, שכן זו תינתן רק בשבוע הראשון ללימודים - בנובמבר.

 

בשל תלונות סטודנטים, שהגיעו גם ל-ynet, משרד התחבורה שינה את ההנחיות: עד 1 בנובמבר, אפשר יהיה להציג כרטיס סטודנט של שנת הלימודים הקודמת, תשע"א + אישור לימודים לשנת הלימודים הנוכחית, תשע"ב. אחרי 1 בנובמבר, מי שיקנה כרטיס סטודנטיאלי לתחבורה הציבורית, יצטרך להציג תעודת סטודנט ואישור לימודים עדכניים, אולם יוכל לקנות כרטיס שתוקפו מתאריך הקנייה. כך או כך, כל כרטיס שיקנה בפרק זמן זה תוקפו יחול עם מועד הקנייה, ולא ב-15 באוקטובר בלבד כפי שנקבע מלכתחילה.

 

שימו לב סטודנטים, גם הדרישה לאישור לימודים היא דרישה חדשה. מי שלא הוציא אישור לימודים כזה לפני חול המועד, יתבקש לשלם 35 שקלים על הנפקתו דרך האינטרנט. אפשר להנפיקו חינם במידעון באוניברסיטה, אך בחול המועד לא תמיד יש גישה למשרדים.

 

"אני סטודנטית חדשה, אז מה אני אמורה לעשות"?

בדן ובאגד ביקשו מסטודנטים שבאו לקנות כרטיס הנחה, תעודה עדכנית או "מדבקת תיקוף" של האגודה לשנה החדשה, אולם את המדבקה מקבלים בדרך כלל בדוכני אגודת הסטודנטים, בשבוע הראשון ללימודים, שעדיין לא החל. כאמור, בשל חודש החגים, סטודנטים חדשים לא קיבלו עדיין את תעודת הסטודנט, אותן מנפיקות האוניברסיטאות ונוהגות לשלוח לבית הסטודנט כשבוע לפני תחילת הלימודים.

 

דניאל, סטודנטית שתלמד בב"ש אמרה ל-ynet: "הפתרון שמציע משרד התחבורה לאו דווקא מתאים לסטודנטים חדשים. אני סטודנטית חדשה ואין לי תעודת סטודנט של השנה שעברה ולא של השנה, אלא רק אישור לימודים של השנה הנוכחית. מה אני אמורה לעשות? זה אומר שאצטרך להנפיק כרטיס נסיעה רק אחרי תחילת שנת הלימודים ובינתיים אסע לב"ש, נסיעה יקרה, בלי הנחה".

 

סטודנטית שלומדת במרכז אמרה ל-ynet, "הגעתי הבוקר לתחנת ההנפקה והבנתי ששינו את ההוראות להנפקת סטודן, וזה אחרי שרק אתמול עידכנו כי ניתן להנפיק סטודן. הבאתי אישור לימודים חתום, אך לפי ההוראות החדשות זה כבר לא תקף - צריך תעודת סטודנט בנוסף. אך האוניברסיטאות סגורות ולא שלחו אותו בדואר. בינתיים, הכרטיס נכנס לתוקף ב-15 באוקטובר וסטודנטים לא יכולים לקנות אותו. לפחות 5 סטודנטים נדחו שם על הסף.

 

"חברה שלי שתקנה כרטיס דומה באגד אמרה ששם המכירה תחל ב-24 בדצמבר אך גם במודיעין אגד אמרו לה שתוקף הכרטיס יהיה מ-15 בדצמבר. זו מדינת חלם". 

  

דקל, סטודנט, אמר ל-ynet: "תאריך תחילת המכירה שהגיע בהפתעה, תפס אותנו הסטודנטים בתקופת חול המועד סוכות כך שגם האוניברסיטאות סגורות וגם משרד התחבורה. כיוון שלא קיבלתי עדיין כרטיס סטודנט, אשלם על שנה ואקבל שנה פחות שבועיים. כרגע אני מסתובב בלי כרטיס למרות שבדיעבד אשלם גם על השבועיים האלה.

  

הדבר הכי מטריד בכל הנושא הזה הוא שבכל שנה יש בעיה אחרת: בשנה אחת, לא נפתחו עמדות הנפקה וההנחה הייתה רק לסטודנטים אוניברסיטאות ת"א ובר-אילן; בשנה אחרת, לא נמכרו הכרטיסים לסטודנטים מעל גיל 30; בשנה נוספת, היו

בעיות בהנפקת וכיבוד הרב-קו סטודן החדש באוטובוסים של דן ובשנה הנוכחית משנים את הדרישות לזכאות יום לפני תחילת המכירה".

 

הסטודנטים: החברות לא התעדכנו עדיין

ליאל סטודנטית נוספת, שפנתה ל-ynet ושמעה את הבשורה הטובה ממשרד התחבורה, טוענת שבדן עדיין לא קיבלו את העדכון: "אמרתי לדן שהתקנות השתנו שוב אבל הם אמרו שלא קיבלו עדכון ממשרד התחבורה".

 

מהתאחדות הסטודנטים נמסר בתגובה: "בעקבות העובדה שעדיין לא הונפקו מדבקות תיקוף תעודת הסטודנט לשנת תשע"ב, התאחדות הסטודנטים פנתה הבוקר ליהודה אלבז ממשרד התחבורה על מנת שסטודנטים המגיעים עם מדבקה של תשע"א יוכלו לקבל הנחה. משרד התחבורה הסכים, אך לצערנו אין לכך עדיין ביטוי בפועל".

 

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "כדי להקל על המצב שנוצר בגלל החגים אפשר יהיה לקנות סטודן, רב קו או כל כרטיס סטודנטניאלי עם תעודת הסטודנט לשנת הלימודים הקודמת תשע"א עד 1 בנובמבר, ואישור לימודים לשנת הלימודים תשע"ב. בנוסף, תוקף הכרטיס יהיה מעתה מהתאריך בו הוא נקנה.

 

"סטודנטים חדשים יכולים לפנות לאגודות הסטודנטים שכן פועלות בחג, ולהנפיק מדבקת עדכון על המקום. המשרד יצא מגדרו כדי לסייע לסטודנטים ברכישת הכרטיס ובהנחות מאחר שאנו מאמינים שהם חלק חשוב של משתמשי התחבורה הציבורית ואנו מעוניינים למשוך ציבור גדול יותר של סטודנטים".

 

הנחה לסטודנטים: 50% בקווים עירוניים ובינעירוניים

למרות אי הסדר, השנה תהא שנה טובה לסטודנטים, מבחינה תחבורתית. ועדת טרכטנברג המליצה להרחיב את הסדר ההנחות לסטודנטים המחזיקים בכרטיס מנוי סמסטריאלי או שנתי. בהתאם לכך, יוכל כל סטודנט המחזיק בכרטיס מנוי סטודנטיאלי לרכוש כרטיס נסיעה בכל קווי האוטובוסים העירוניים, האזוריים והבינעירוניים בארץ, בהנחה של 50%.

 

כרטיס מנוי סטודנטיאלי או שנתי מקנה כיום הנחה בתחבורה הציבורית בקווי השירות העירוניים והאזוריים רק בתחום הגיאוגרפי שבו ממוקם מוסד הלימודים של הסטודנט.

 

על פי ההסדר החדש, החל מ-1 בנובמבר 2011, עם תחילת שנת הלימודים האקדמאית, סטודנטים שירכשו מנוי סטודנטיאלי או שנתי, יהיו זכאים להנחה של 50% בכל רכישה של כרטיס נסיעה בודד או ברכישת כרטיסיות, באמצעות כרטיס ה"רב קו".


פורסם לראשונה 16/10/2011 16:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
רב קו. בלי תעודת סטודנט אין הנחה
באדיבות אגד
מומלצים