שתף קטע נבחר

סקר: 58% יצומו ביום כיפור; 50% יתפללו

55% רואים ביום כיפור "יום סליחה וכפרה", עבור 11% זוהי "הזדמנות לנקות את הגוף", 9% חשים שזה יום שבתון בכפייה ועוד 9% מנצלים את האווירה לאופניים וסרטים. סקר לחג

רוב אזרחי ישראל היהודים רואים ביום כיפור מועד של "סליחה וכפרה", ומתכוונים לצום בו – כך עולה מסקר ynet ועמותת "גשר", שנערך לקראת היום הקדוש. מחצית מהנשאלים אף אמרו כי בכוונתם לבקר בבית הכנסת במהלך החג, ולהגיע לפחות לתפילה אחת.

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

 

סקר ynet-גשר נערך על-ידי מכון המחקר "פאנלס" בקרב 504 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. טעות הדגימה המרבית: 4.4%.

 

על השאלה "מהו יום כיפור בשבילך?" השיבו 55% ב"יום סליחה וכפרה", 11% אמרו כי יום זה מבחינתם הוא "הזדמנות טובה לנקות את הגוף", 9% רואים בו "יממה של כפיית שבתון מוגזם" ועוד 9% - "יום אידיאלי לרכיבה על אופניים או לסרטים". יתר המשתתפים (17%) לא השיבו לשאלה זו.

 

פילוח להגדרות דתיות מגלה כי רוב מובהק מהחרדים, הדתיים והמסורתיים אמרו שיום הכיפורים הוא זמן לסליחה וכפרה (100%, 99% ו-85% בהתאמה), וגם אצל החילונים הייתה זו התשובה השכיחה ביותר (33%).

 

יום כיפור. אוכלים או לא?
יום כיפור. אוכלים או לא?

 

אז כמה מתכוונים לצום ביום הכיפורים? 58% ממשתתפי הסקר הצהירו כי הם מתכוונים להימנע מאכילה ושתייה, לעומת 37% שלא יצומו. 5% הנותרים לא יודעים, או טרם החליטו.

 

גם בפרק זה נמצא רוב מוחלט של חרדים, דתיים ומסורתיים שינהגו על פי מסורת ישראל ומתכוונים לצום (100%, 99% ו-87%), כשלעומתם רוב החילונים יאכלו או ישתו (54%).

 

"כל נדרי" לכולם?

אל בתי הכנסת מגיעים ביום כיפור גם כאלה שלא רגילים לפקוד אותו בימות השנה האחרים, ו- 50% אומרים כי אכן יגיעו לתפילות. 22% ישתתפו בכולן או במרביתן, 14% בחלקן ו-14% נוספים - רק

ב"נעילה". 50% הנותרים ייעדרו מבתי הכנסת.

 

החרדים והדתיים מתכוונים להגיע לכל התפילות או לרובן (89% ו-88% בהתאמה), המסורתיים יבואו גם הם, בלי עדיפות ברורה לאורך השהות בבית הכנסת (69%) ואילו החילונים לא יגיעו (69%).

 

מנכ"ל גשר, אילן גאלדור: "הקבוצה שגשר רוצה לשים עליה פוקוס היא האנשים שמגדירים עצמם כחילונים הצמים ביום כיפור, אך אינם הולכים לבית הכנסת. יש להרחיב את המגמה המבורכת הפותחת דלתות בפני כלל הציבור להתכנסות המשותפת ביום כיפור. זהו יום של כולם, המחבר את כל הפלגים בעם ישראל".

 

  • סקר מכון המחקר "פאנלס" נערך באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי "Panel4ALL".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי מתפלל?
צילום: יוגב עמרני
מי אוכל?
צילום: shutterstock
ומי רוכב?
צילום: רויטרס
מומלצים