שתף קטע נבחר

חשד ל"תג מחיר" ביפו: קברים נותצו ורוססו

מצבות נותצו וכתובות "מוות לערבים" ו"תג מחיר" רוססו בשני בתי עלמין ביפו - של מוסלמים ושל נוצרים. המשטרה חוקרת וטרם נעצרו חשודים. הנשיא פרס: "מעשה פסול ונפשע". בעקבות הפצת התמונות בפייסבוק, מתארגנת הפגנת מחאה הערב ביפו

אלמונים חיללו כ-25 מצבות בשני בתי עלמין ביפו - של מוסלמים ושל נוצרים - וריססו על הקברים כתובות "מוות לערבים" ו"תג מחיר". המשטרה הגיעה למקום ופתחה בחקירה, אך לפי שעה לא נעצרו חשודים. לא ברור מתי בוצעו המעשים, שהתגלו במהלך סוף השבוע. תושבי האזור הביעו זעם רב וטענו כי יש קשר ישיר בין השחתת המצבות להצתת המסגד בטובא-זנגריה במהלך השבוע שעבר ולתקיפת פעילי שמאל על ידי מתנחלים ליד ענתות.

 

לפי הודעת המשטרה, "בבית הקברות המוסלמי והנוצרי ביפו רוססו כתובות נאצה 'תג מחיר' ו'מוות לערבים'. נפתחה חקירה. נבדקת האפשרות שהכתובות נכתבו מלפני כמה ימים. הכתובות נמחקו". בבית העלמין המוסלמי ניזוקו 22 מצבות ועוד 4 ניזוקו בבית העלמין הנוצרי. מאות תושבי יפו הגיעו למקום והביעו תרעומת על אוזלת ידה של המשטרה. ממשטרת מחוז תל אביב-יפו נמסר כי פרטי האירוע אינם ברורים לפי שעה וכי מידע נוסף יימסר לאחר מוצאי החג.

 

"תג מחיר" בבית העלמין ביפו (צילום: אתר יפו 48) (צילום: אתר יפו 48)
"תג מחיר" בבית העלמין ביפו(צילום: אתר יפו 48)

 

"תג מחיר" - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, מיהר לפרסם הודעה לפיה הוא "מגנה בכל לשון את מעשה הוונדליזם שבוצע במהלך החג בבתי הקברות הנוצרים והמוסלמים ביפו. חילול מצבות הוא מעשה פסול ונפשע המבזה את כבודנו ומנוגד לערכי המוסר של החברה בישראל". הנשיא קרא לגורמי אכיפת החוק במדינה לעשות מאמצים עליונים כדי לתפוס את הפושעים ולמצות איתם את מלוא חומרת הדין בהקדם האפשרי.

 

בתגובה לדברים אמרה ח"כ חנין זועבי ל-ynet כי "לא מדובר באירוע חריג אלא בתרבות שלמה שחלק ממנה התפתח עד כדי טרור מאורגן. לטרור הזה יש תשתית ממסדית שמעוגנת במדיניות שרואה בערבים גורם עוין ואויב. התרבות מחנכת את החברה היהודית על שנאת הערבים, והשיח הרשמי מגדיר אותם כאיום אסטרטגי, אז אי אפשר להיות מופתעים מאלימות נגד הערבים או מטרור מאורגן נגדם.

 

"'מוות לערבים' זו סיסמה סטנדרטית במגרשי כדוררגל, יהודים כבר תקפו מסגדים ביפו, כנסיה בנצרת, ערבים הוכו במרכזים מסחריים וברחוב. התרבות של מתנחלים אלימים נגד הפלסטינים לא עצרת בקוו הירוק. היא רואה בפלסטיני אויב ולכן יש תרבות סלחנית אפילו כלפי טרור יהודי מאורגן".

 

נזק בבתי העלמין ביפו  (צילום: אתר יפו 48) (צילום: אתר יפו 48)
נזק בבתי העלמין ביפו (צילום: אתר יפו 48)

 

לדבריה הצטרף סאמי אבו שחאדה, חבר מועצת העיר תל-אביב יפו, שאמר: "זו תוצאה צפויה למדיניות ממשלת נתניהו וליברמן, פעולות תג מחיר עוברות ללא ענישה, וכוחות הביטחון מגלים אוזלת יד אל מול המתנחלים. התוצאה היא אור ירוק למתנחלים ולקיצונים להמשיך בפעילותם כרגיל מפני שנתניהו החליט שלתג מחיר אין מחיר".

 

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, הצטרף לגנוי המעשים ואמר: "מעציב הוא שדווקא ביום הכיפורים ישנם קיצונים המבצעים מעשים כאלה. אני מקווה שהמשטרה תתפוס את העבריינים ותמצה עימם את הדין".

 

סעיד מחאמיד, תושב יפו, אמר ל-ynet: "המעשה הזה חמור מאוד ולא נעביר אותו בשתיקה". לדעת מחאמיד, "הפושעים האחראים להצתת המסגד בטובא זנגריה עדיין מסתובבים חופשי וממשיכים לפגוע במקומות הקדושים שלנו". עו"ד אחמד בלחה הזהיר כי המצב ביפו לא רגוע: "צעירים מיפו יפגינו הערב נגד אירוע 'תג מחיר' ומחר נתכנס לישיבה דחופה כדי להחליט איך להתמודד עם האירוע החמור. נגיש גם תלונה רשמית במשטרה".

 

מצבות שהושחתו ביפו   (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מצבות שהושחתו ביפו (צילום: עופר עמרם)

 

"אזרחי ישראל מעלימים עין"

ח"כ איברהים צרצור (רע"מ-תע"ל) שלח מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנשיא פרס ולשר לביטחון הפנים אהרונוביץ'. הוא גינה את המשך הפגיעה במקומות הקדושים, "שמאחוריה עומדים מאחוריה יהודים גזעניים, המנצלים את הזנחת המשטרה שעדיין לא פתרה עשרות מהמקרים". צרצור טוען כי העובדה שהמעשה ביפו בוצע בסמיכות למעשה בטובא זנגריה מבהירה ש"הגזענים מתכננים לפגוע בעוד מקומות ובלי סוף".

 

תמונות של המצבות שחוללו הופצו בפייסבוק, ובעקבות הפצתן הוקמה קבוצה ברשת החברתית הקוראת לאירוע מחאה במוצאי יום כיפור, בשעה 21:00, ביפו. מארגני האירוע כתבו: "ניפגש במאהל יפו (רחוב יפת פינת ארליך) לתמיכה ולהזדהות עם תושבי יפו, בדרישת צדק חברתי לכולנו ובגינוי נחרץ וברור לאלימות גזענית. הממשלה מאפשרת, והעלמת העין של אזרחי ישראל מגבה - לא ניתן לגזענות לעבור!"

 

כוחות הביטחון והמשטרה נערכו בערב יום כיפור בפרישה נרחבת בערים המעורבות, במטרה למנוע התלקחות נוספת, כמו זו שאירעה לפני שלוש שנים בעכו. במשטרה ציינו כי יש מספר מקומות המועדים לחיכוך, בעיקר בצפון הארץ, על רקע הצתת המסגד השבוע. גם בירושלים נפרשו כוחות גדולים. במקביל, הטיל צה"ל מאתמול בחצות סגר כללי על שטחי יהודה ושומרון - שיוסר בלילה שבין שבת לראשון. במהלך הסגר מותר מעבר רק במקרים הומניטריים, רפואיים וחריגים, כל זאת בכפוף לאישור המנהל האזרחי.

 

ביום ראשון הוצת המסגד בכניסה לכפר טובא זנגריה שבאזור צפת ורוססו עליו כתובות "תג מחיר", "נקמה", ו"פלמר", שם משפחתם של נרצחי הפיגוע ליד חברון. כעבור כמה שעות נעצרו מספר חשודים במעשה. תושבי הכפר יצאו להפגנת מחאה על כביש מספר 90, הבעירו צמיגים וקראו קריאות "אללה הוא אכבר". שוטרי יס"מ ירו רימוני הלם וגז מדמיע בניסיון לפזר את המפגינים. הצתת המסגד גונתה על ידי גורמים רבים בארץ ובעולם, בהם הנשיא שמעון פרס, והרבנים הראשיים שהגיעו למקום.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה העשתתף גיל נוה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר יפו 48
כ-25 מצבות ניזוקו
צילום: אתר יפו 48
המסגד שהוצת בטובא זנגריה
צילום: אסמאעיל אל-הייב
הנשיא פרס. "מעשה מבזה"
צילום: אביהו שפירא
מומלצים