שתף קטע נבחר

בין קברים מושחתים ביפו: "אנחנו לא מטומטמים"

תושביה הערבים של יפו לא יודעים מי בדיוק חילל את קברי יקיריהם, אך בטוחים שמטרתו הושגה: "האנשים החיים באו לעשות פרובוקציה על הגב של המתים, זו בושה"

מאז שעות הבוקר (יום א') סיירו במתחם בית העלמין ביפו שקברים בו הושחתו שוטרי היחידה לזיהוי פלילי, שהגיעו כדי לאסוף טביעות אצבעות. יומיים לאחר גילוי הכתובות הגזעניות, העיתוי המאוחר נראה לתושבים תמוה. "גם אתמול היו כאן שוטרים", מסבירים כחולי המדים. באור יום, הם מקווים להשיג התקדמות בחקירה. "תעזרו לנו למצוא עוד כתובות", מבקש אחד השוטרים. "תצלמו חופשי אבל לא לגעת בקברים כדי לא להרוס טביעות אצבע". בינתיים, דרומה משם, בבת ים, נמצאו עוד כתובות נאצה. 

 

חילול בתי הקברות ביפו - כותרות אחרונות:

 

על כוס קפה בחצר ביתו מול התכלת של הים ביפו, מנפק סלים מג'דל לווי תובנה מקאברית. "מפחד? למה שאפחד לחיות פה, המתים כבר לא יכולים לעשות לי כלום. אני מפחד רק מהאנשים החיים כמו אלה שהיו פה שלשום". אחרי הכול ביתו של מג'דל לווי ממוקם בתוך מתחם בית הקברות . לבד בחצר, רק הוא והמצבות של אנשים, שחלקם קבורים שם מהמאה ה-19.

 

27 שנים הוא מתגורר בבית הקברות הגדול, בחלקו האורתודוקסי שכמעט ולא חולל. "שקט פה ויפה, שומעים רק את הים. לפעמים מסתובבים כאן אנשים, יש גם כאלה שישנים פה בלילה בתוך בית הקברות, אבל אף פעם לא עשו כזה נזק", הוא מספר. "בשבת ראיתי צלם מסתובב בין הקברים בחלקה המוסלמית ומצלם, שאלתי אותו מה הוא עושה כאן והוא הראה לי את הכתובות שצוירו. התקשרתי למשטרה וכולם הגיעו לכאן. האנשים החיים באו לעשות פרובוקציה על הגב של האנשים המתים, זו בושה".

 

העיתוי המאוחר נראה תמוה, אוספים טביעות אצבע בבית הקברות (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
העיתוי המאוחר נראה תמוה, אוספים טביעות אצבע בבית הקברות(צילום: בן קלמר)

 

על מרבית הקברים המחוללים מערב כיפור נכתב בגרפיטי "GA02". חיפוש בגוגל מעלה את שמם של "הקופים הירוקים" - אוהדי אולטראס של מכבי חיפה בכדורגל. מה להם ולבית העלמין המוסלמי ביפו? הכתובת המתריסה "תג מחיר" - שם הקוד לחבית חומר נפץ בתקופה האחרונה, שרוססה על קבר במעלה בית הקברות, נמחקה כמעט כליל, לטענת תושבי האזור, על ידי המשטרה. לאנשי היחידה לזיהוי פלילי, אין הרבה מה לעשות עם הגרפיטי המחוק. בינתיים אוסף אחד מהם חולצה של נבחרת ברזיל הזרוקה בשטח - אף אחד מהנוכחים לא משלה את עצמו, שמפה יבוא הפענוח.

 

עד ראייה: פחדתי להתערב

זהו אחד מבתי הקברות העתיקים באזור, אך בשנים האחרונות הוא אינו פעיל, וההזנחה ניכרת לעין. ערימת אשפה ניצבת בכניסה למתחם המוסלמי, חפצים ובקבוקים זרוקים בכל מקום. "אין לנו כסף לתחזק את המקום", מסביר חבר מועצת עיריית תל אביב אחמד משהראוי, תושב יפו. "בעוד העירייה מפנה 20 מיליון שקלים למועצות הדתיות, לנו למוסלמים מוקצים 70 אלף שקל בלבד". בעקבות האירועים בסוף השבוע התארגנו התושבים לטובת טיפול במקום. בימים הקרובים יפתחו במבצע ניקיון.

 

מרפסת ביתו של חסונה מחמוד, תושב יפו שמשפחתו קבורה כאן, משקיפה על בית הקברות שהושחת. בערב כיפור ראה מהמרפסת אנשים מסתובבים במקום עם פנסים. "רציתי לרדת לראות אבל אני לא מחפש צרות, פחדתי להתערב. לא האמנתי שאנשים בלי לב ובלי דת יכולים לעשות דבר כזה". הוא מטפס בחשש אל קברי משפחתו הקרובים לים, נושם לרווחה כשהוא מגיע - על הקברים של משפחתו לא רוסס דבר.

 

עדל סייף, תושב יפו, שקברי משפחתו חוללה, מפנה את האצבע המאשימה לתושבי הפרויקט הדתי לאומי של חברת אמונה שהתנחלו בלב אוכלוסייה ערבית. "אנחנו לא מטומטמים", הוא אומר. "שנים רבות היה כאן שקט ופתאום, מאז שהם הגיעו התחילו הצרות. כל יום יש פה פרובוקציות, הם מחפשים להתגרות בך".

 

יש קשר לאוהדי כדורגל? תושבי יפו סבורים שזו פרובוקציה (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
יש קשר לאוהדי כדורגל? תושבי יפו סבורים שזו פרובוקציה(צילום: בן קלמר)

  

"מאז שהם הגיעו לכאן התחילו צרות ביפו והמשטרה נותנת להם לעשות מה שהם רוצים", הוא מוסיף.  אנחנו שומרים על השכנים היהודיים שלנו ועל בתי הכנסת שלהם. מסתובבים ביפו ילדים חמומי מוח שרוצים לעשות בלאגן ואנחנו לא נותנים להם כי צריך לחיות כאן יחד. ואז מגיעים המתנחלים הבריונים ועושים פרובוקציה".

 

"לא ניתן להפריד את המעשה מרוח התקופה"

עו"ד אחמד בלחה, פעיל חברתי ביפו, מסייר במקום עם עיתונאים, מראה לנוכחים את הנזק שנגרם. גם קבר דודו סובחי הושחת כאן שלשום, בלחה חושש שהרוחות עלולות להתלקח ביפו בכל רגע. "המתים לא יכולים להזיק לאף אחד, גם למי שלא רוצה אותנו פה. מי שעשה את זה רוצה להצית אש - מוטב שיידע שהאש תגיע גם אליו וזה לא יעבור בשתיקה. רק לפני שבוע מישהו ריסס בגרפיטי מוות לערבים בחוף הים".

 

חבר המועצה אחמד משהראוי, לא ממהר להיגרר למסקנות. בניגוד לרבים, הוא נוטה להאמין שמי שביצע את המעשה הנפשע בבית הקברות המוסלמי,

הוא דווקא חוליגניים שחיפשו לעורר מהומה בלי אידיאולוגיה של ממש, אבל את המעשה - טוען משהראוי, לא ניתן להפריד מרוח התקופה.

 

"אני נוטה להאמין שהכיוון הוא פאנקיסטים שעשו את הנזק, מאחר ובאחד הקברים מישהו צייר איבר מין גברי. זה לא הסגנון של הקיצוניים הימניים הדתיים", הוא מסביר, "אבל ברור לגמרי שמי שחיפש לעשות פרובוקציה ואולי להצית מהומה בין היהודים לערבים, הושפע וניזון מהאווירה הימנית המטורפת שבישראל בתקופה האחרונה".

 

בצהריים נפגש ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, עם אנשי דת מוסלמים ונוצרים. "אני מתבייש לבוא לכאן בנסיבות כאלו", אמר חולדאי, "באתי כדי לבקש סליחה בשם מדינת ישראל. אני מצפה שיקטעו את הידיים של כל מי שעומד מאחורי הכתובות הגזעניות ולא משנה מי הוא. כולם חייבים לדעת שאנו צריכים לחיות ביחד ועל המשטרה לתפוס את האנשים האלו, וכמו שאמרתי לאחד הש'ייחים שצריך לחתוך את הידיים שלהם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחפשים טביעות אצבע
צילום: בן קלמר
צילום: אתר יפו 48
"פרובוקציה על הגב של המתים"
צילום: אתר יפו 48
צילום: אתר יפו 48
רוח התקופה. בית הקברות ביפו
צילום: אתר יפו 48
חולדאי בפגישה היום. "לקטוע ידיים"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים