שתף קטע נבחר

ניצולי שואה יזכו לסיוע משפטי חינם

בעקבות שיתוף פעולה בין משרד המשפטים לבין הרשות לזכויות ניצולי שואה באוצר, יוכלו מעתה ניצולים שתביעתם לקבל פיצויים נדחתה, להגיש בקשה לייצוג משפטי חינם. "יש חשיבות רבה בייצוג ניצולי שואה, לאור מצוקתם המיוחדת"

האגף לסיוע משפטי של משרד המשפטים הגיע להסכמה עקרונית עם הרשות לזכויות ניצולי שואה במשרד האוצר, לפיה ניצולי שואה שתביעתם לקבל פיצוי תידחה, יקבלו ממשרד האוצר הודעה בדבר זכותם לפנות לאגף לסיוע משפטי. זאת, על מנת שעניינם יבדק ואם יימצא שיש להם סיכוי משפטי וזכאות כלכלית, יוכלו לקבל סיוע בערעור על החלטת הרשות בבית משפט השלום.

 

 

גב' עופרה רוס, העומדת בראש הרשות לזכויות ניצולי שואה, הביעה נכונות מלאה לסייע למהלך חשוב זה, באופן שהרשות תפנה את תשומת הלב של ניצולי השואה שבקשותיהם נידחו, כי יש באפשרותם לפנות ללשכה לסיוע משפטי של משרד המשפטים, ולקבל ייעוץ וייצוג משפטי מטעמה ללא תשלום.

 

"יש חשיבות רבה בייצוג של ניצולי שואה, לאור מצוקתם המיוחדת ובפרט לאור שיתוף הפעולה ההדוק עם הרשות לזכויות ניצולי שואה והעומדת בראשה", אמר עו"ד אייל גלובוס ממשרד המשפטים. 

 

עו"ד שרי מהאגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים הוסיפה כי "מספרם של הניצולים הולך ופוחת, ומצבם הולך ומחמיר עם חלוף השנים, ובנסיבות אלו יש לסייע להם ככל הניתן על מנת שלא יכלו את כספם המועט ואת הזמן הקצר שנותר להם במאבקים משפטיים מתישים ברשויות".

 

ניצולי השואה המבקשים לערער על החלטת הרשות יוכלו לפנות ללשכות הסיוע המשפטי בת"א, ירושלים, חיפה, באר שבע או נצרת - לפי מקום מגוריו של כל מבקש סיוע, ובקשתם תיבדק.

 

בכדי להיות זכאי לסיוע משפטי, על המבקש להוכיח, ראשית כל, זכאות כלכלית. אדם שגר לבדו או עם משפחה עד 3 נפשות וגובה הכנסתו הוא עד 67% מהשכר הממוצע במשק עומד במבחן ההכנסה. אם הוא חי במשפחה בת 4 נפשות ויותר, יש להוסיף לרף 6% עבור כל בן משפחה נוסף.

 

בנוסף, יצטרך המבקש להצהיר על רכושו, כולל כל דבר ערך, לרבות חסכונות, רכב ומקרקעין, ולמעט דירת מגורים או רכוש בן/בת הזוג, אשר אינם מובאים בחשבון. אם שווי הרכוש אינו עולה על שילוש השכר הממוצע במשק, יהיה המבקש זכאי לקבל סיוע משפטי חינם מהמדינה.

 

לבסוף, ייבדקו גם סיכוייו של המבקש לזכות בהליך המשפטי, המשפטי, כלומר, האם עובדות המקרה, המסמכים והמצב המשפטי מקנים סיכוי להצלחה בהליכים משפטיים.

 

אם יש סיכוי משפטי בהגשת ערעור. במקרים אלו ימונה למבקשים עו"ד, אשר יגיש בשמם ערעור לבימ"ש וייצג אותם בדיונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצולי שואה בביה"ח שער מנשה
צילום: AP
מומלצים