שתף קטע נבחר

אחרי הדו"ח, ש"ס מאיימת: נדרוש פתיחת הסכמים

במפלגה שהתנגדה למסקנות טרכטנברג מבהירים כי האישור הצהרתי בלבד, אך מדגישים כי "אם מתחילים לפתוח הסכמים, אז פותחים עד הסוף". ישי קרא לבטל את התקציב לשנת 2012

ראש הממשלה השיג רוב בממשלה לאישור דו"ח טרכטנברג , אבל בש"ס לא אמרו את המילה האחרונה: גורם במפלגה שיגר אמש (א') איום מרומז לנתניהו, ולפיו סירובו לדרישתה לפתרון משבר הדיור הציבורי עלול להביך אותו בכנסת ואף לערער את יציבות הקואליציה.

 

האישור והסערה: כותרות אחרונות ב-ynet:

 

"מטרכטנברג אפשר לצאת מחוזקים, אבל זה רק בתנאי שמתחשבים בצרכים של כל השותפות, מבלי שאחד דורך על השני", אמר הגורם, "אם במקום זה מתחילים לפתוח הסכמים קואליציוניים - אז פותחים עד הסוף. המשמעויות עלולות להיות מרחיקות לכת, ויש גם עוד מושב חורף ארוך לפנינו".

 

בש"ס, שארבעת שריה התנגדו בממשלה למסקנות הדו"ח (לצד שרי עצמאות אהוד ברק ושלום שמחון וכן סילבן שלום ויוסי פלד מהליכוד) לא מוטרדים מאישורו ומסבירים כי הוא "הצהרתי בלבד" - משום שבשונה מהצעת ההחלטה בשבוע שעבר, הפעם הותנה מראש שלכל אחד מחלקיו תידרש הצבעה נוספת, בנפרד. עם זאת מזהירים במפלגה כי יש בדו"ח סעיפים העומדים בסתירה להסכם ההצטרפות לממשלה - וכאן טמונה הסכנה לנתניהו, אם הדו"ח יאושרר בהמשך.

 

בסיעת ש"ס מאיימים כי חבריה יקדמו בכנסת בחקיקה פרטית את הדיור הציבורי, אם הממשלה לא תעשה זאת בעצמה. "בלשכת ראש הממשלה מודעים לכך שאחרי הממשלה אנחנו נפגשים בכנסת. אנחנו מקווים שאף אחד מהם לא היה רוצה כרגע לקבל זעזועים סביב הדבר אלא להעביר את העניין בשלום".

 

ליף וישי: "יצא גבר. ליברמן, תלמד ממנו" ()
ליף וישי: "יצא גבר. ליברמן, תלמד ממנו"

 

שר השיכון אריאל אטיאס רמז לאפשרות זו היום בישיבת הממשלה, כשאמר לשרים: "לא ייתכן שדו"ח שאמור לעשות צדק חברתי למעמד הביניים יעשה עוול לשכבות החלשות. שלא תחשבו שאם העברתם את טרכטנברג בממשלה אז זה הכל".

 

אטיאס דורש לקדם את הצעתו לפיה 5% מיחידות הדיור בכל מכרז שמוציאה המדינה יישארו בידיה לטובת הדיור הציבורי. לשיטתו, האוצר יכול "לבלוע" תכנית כזו, משום שהיא לא עולה למדינה כסף, אלא רק מונעת ממנה חלק מההכנסה על הקרקעות. בנוסף הוא סבור כי יש בה תבונה חברתית, משום שהמהלך יגרום לפיזור האוכלוסייה החלשה ברחבי הארץ, ולא ימקד אותה, כבעבר, באותם אזורים.

 

גם בסביבת שר הפנים אלי ישי אמרו כי "מי ששכח את הרצינות שלנו בעניין חוק המשכנתאות ייזכר כאשר נגיש את חוק הדיור הציבורי, ודי לחכימא". ישי עצמו קרא לאחר פגישתו עם דפני ליף לבטל את תקציב המדינה לשנת 2012 ולתקן את "עיוותי טרכטנברג" בגיבוש "תקציב חברתי" חדש - "צדק חברתי במקום סדק חברתי". ליף בירכה את ישי על עמדתו וכתבה בפייסבוק: "סחתיין, אלי. הוא יצא גבר ועזב ישיבת ממשלה. לליברמן יש מה ללמוד :)".

 

בש"ס לא מוטרדים מהישגי "ישראל ביתנו", וביניהם הכפלת מענק השחרור לחיילים: "קודם כל לא צריך להפריז, כי שנה-שנתיים ייקח רק לאשר את תכנון ההוסטלים, והם יהיו מוכנים אולי רק בעוד ארבע שנים. מעבר לזה, כמובן שגם להם מגיע, ובמיוחד כאשר בזה מסתיימות התביעות שלהם. אנחנו תמיד שמחים על ההישגים החברתיים של ישראל ביתנו - גם כי כל דבר כזה הוא חשוב, וגם כדי שלא יצטרכו לרצות את הבוחרים שלהם בנושאי דת ומדינה".

 

לוח זמנים מפורט להצבעות הבאות בממשלה על דו"ח טרכטנברג עדיין לא נקבע. עד סוף החודש יעלה בממשלה נושא המסים, ונושאים נוספים יובאו לאישור בממשלה או בקבינט החברתי-כלכלי בחודשים הקרובים. לאחר ההצבעות בממשלה, גם הכנסת תצטרך לאשר את אותם סעיפים, ולכן צפויים לחלוף עוד חודשים ארוכים עד שהמלצות טרכטנברג ייושמו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דפני ליף והשר אלי ישי, אתמול
נתניהו בדרך לישיבת הממשלה, אתמול
צילום: AP
אטיאס. "עוול לשכבות החלשות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים